Nemrég keresett meg minket egy olvasónk a lomtalanítással kapcsolatos problémájával. A Sorok utcában április végén volt a lomtalanítás, amire ki is helyezték a szemetet, de állítása szerint nem szállították el időben. Azt is elmondta nekünk, hogy a szemetet csak ideiglenesen akarták kint hagyni, úgyhogy nem ügyeltek arra, hogy mekkora akadályt okoznak vele a forgalomnak. Mivel a szemetet nem vitték el, maradt az akadály, ami nem kis bosszúságot okozott az arra autózóknak.
Olvasónk arról is beszámolt, hogy korábban rossz helyre tették ki a szemetet a szomszédjával, amiért állítólag fel is jelentették őket a SZOVA munkatársai. Most azonban jó helyre kerültek a lomok, de így sem szállította el őket.
Mi is kimentünk megnézni a lomszörnyeteget. Többségben régi ruhákat, bútorokat, játékokat láttunk, viszont a szemét között volt autógumi, lökhárító és néhány elektronikai készülék is. Az ilyen hulladékok tipikusan olyanok, amelyeket a lomtalanítások során nem szállíthatnak el a hulladékgazdálkodás emberei.
A SZOVA már régóta küzd a szemétheggyel
Ezután a SZOVA-hoz fordultunk, és megkérdeztük, hogy mi lehetett az oka annak, hogy nem tűnt el a szemét. Ekkor derült ki, hogy a SZOVA jól ismeri a környéket, hiszen ez a városrész évek óta Szombathely egyik szégyenfoltja.
A Sorok utca egy szakasza évek óta a város illegális hulladékkal leginkább sújtott területei közé tartozik. Van, aki hulladéklerakónak használja az utcát és sajnálatos módon semmiféle szankció hatására nem szünteti meg a szabálysértő, környezetszennyező és a környéken élők egészségét veszélyeztető tevékenységét
- tudtuk meg a Zrt-től.Azt is elmondták, hogy a napokban elszállították a szemetet, ami már hónapok óta gyűlt, de félő, hogy ezzel csak ideiglenesen oldották meg a problémát. A SZOVA szerint a hulladék, amit olvasónk körül írt, már hetekkel a lomtalanítás előtt kikerült a területre. A SZOVA nem hivatalos információi szerint a szemetet kihelyező személy ellen akkor szabálysértési eljárás indult, a szóban forgó hulladék pedig közterületen elhagyott, illetve ellenőrizetlen körülmények között elhelyezett (illegális) hulladéknak minősült függetlenül attól, hogy időközben valaki azt más helyre áthelyezte-e avagy sem.
Illegálisan lerakott szemetet nem visznek el
Ezután tájékoztatták a munkatársaikat arról, hogy a Sorok utcában, a földúton található halom nem a lomtalanítási akció keretében került a területre, így azt elszállítaniuk sem kell. A legálisan kihelyezett hulladékot elvitték, az utcában több lakó is élt a lehetőséggel. Az illegális szemétkupacot viszont annak kellett volna elszállíttatnia, aki kihelyezte.
Felmerült az a kérdés is, hogy talán azért nem vihették el a hulladékot, mert olyan dolgok is kerültek a szemét közé, amit nem szállíthatnak el. Ilyennek minősül például építési hulladék, gumiabroncs, veszélyes hulladék, vagy az elektronikai hulladék. Kiderült, hogy nem ez volt a probléma, hiszen ha a lomtalanításkor a SZOVA munkatársai azt veszik észre, hogy ilyen szemét keveredik a többi hulladék közé, akkor azt kiválogatják. Amit tudnak, azt elviszik, tehát nem ezért maradt ott a halom.
Erről mindig előre tájékoztatják a lakókat, de több éves tapasztalat, hogy még így is sokszor tesznek ki olyanokat az emberek, amit nem szabadna.
A SZOVA-tól végül azt is megtudtuk, hogy minden lomtalanítás után megszaporodik az illegális hulladék mennyisége városszerte. Ennek a lakosság egy részének nemtörődömsége az oka: nem tartják be a lomtalanítással kapcsolatos időpontokat, nem veszik figyelembe a hulladék típusát és olyan területre teszik a lomot, amelyet a kukásautó nem tud megközelíteni. Tehát ha nem akar úgy járni, mint olvasónk, akkor tartsa be a szabályokat, amiket a SZOVA előír.