„Kötelességünk volt tiltakozni” - A Szent-Györgyi Középiskola utolsó napjai

A szombathelyi iskola igazgatóhelyettesénél jártunk, beszéltünk a bezárás előzményeiről, a gyerekek sorsáról, elbocsátott pedagógusokról, állítólagos feketelistáról.

A Szent-Györgyi Középiskola épületéről eltűnt a fekete zászló. Ez az első, amire felfigyelünk. Később megtudjuk, hogy egy sajtótájékoztatóról szóló tudósítások hívták fel a városvezetés figyelmét a gyászlobogóra, este kilenckor jött a telefon az igazgatónak, szedjék le. Leszedték, most egy kis felirat utal a Szent-Györgyi életérzésre, és hirdeti az utolsó tanévzáró időpontját, amely már el is múlt, de a felirat maradt.

Viszik a széket is

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

A folyosón bútorhegyek, serény pakolás folyik, a pakolók között diákok és tanárok egyaránt vannak. Egy hölgy figyelmeztet is, hogy az arcok ne legyenek rajta a fotókon, megnyugtatjuk, nem lesznek. Az első emeleti tanáriban találjuk Ruszkai Zoltán igazgatóhelyettest, hozzá igyekszünk.

Ahogyan hellyel kínál, megjelenik egy másik pedagógus, és elkéri a számunkra éppen felajánlott irodaszéket, mondván, ezt is viszik a Nagy Lajos Gimnáziumba. Másik széket keresünk. Az iskola bezárásának történetét próbájuk feleleveníteni, azt, hogyan is történt mindez.

A múlt héten az oladi Teleki Blanka szakképző kezdte a hurcolkodást, most a Nagy Lajos gimnázium van soron, majd jön a Kanizsai Dorottya gimnázium, végül pedig a PTE szombathelyi főiskolai kara, amely az egészségügyi felnőttképzést veszi át.

Már iratszekrény sincs

Ruszkai elmondja, hogy a májusi városi közgyűlés után, ahol döntöttek az iskola bezárásáról, készült egy felmérés a vagyonról, és arról, hogy a diákokat átvevő iskolák mire tartanak igényt, hogyan osztják meg egymás között a vagyont. Most pedig ennek végrehajtása történik.

Az iskolában még tart az oktatás, a felnőttképzésben, a szomszéd teremből közben áthallatszott a pakolás. Az iskola gazdaságisa is dolgozott, mellőle elvitték az iratszekrényt, úgyhogy csak a földre tudta pakolni az iratokat.

Az igazgatóhelyettest egyébként azért kerestük, mert az oktatási bizottság egyik ülése után rákérdezett, hogy mi is lesz most az ő sorsa. A bizottság akkor gyorsan bezárta az ülést, mondván, személyi ügyekről nem lehet nyilvánosan tárgyalni.

Be nem tartott ígéretek

Azt mondja, ő is, és kollégái is az utolsó pillanatig ragaszkodtak munkahelyükhöz, a Szent-Györgyi iskolához. A május 26-i közgyűlés után aztán ennek már nem volt értelme. Mint kiderült, a városháza oktatási osztályának volt egy terve arra, hogy hol helyezik el a pedagógusokat, és ki lesz az, akinek nem jut állás. Mindezt jóváhagyta a közgyűlés is.

A Nagy Lajos gimnáziumból jelezték, hogy el tudnak helyezni egy matek-fizika és egy történelem szakost, plusz nyelvszakosokat és testnevelőket. A három utódiskola igazgatói az oktatási osztály képviselőjével leültek megtárgyalni, kik is legyenek ezek. Volt egy elképzelés arról is, hogy az osztályfőnököket osztályukkal együtt veszik át. De ez sem teljesült, a kilencből csak egy-két osztályfőnök megy át saját osztályával.

Ruszkai azt mondja, ő gyorsan megegyezett a Nagy Lajos gimnázium igazgatójával, hogy megy az osztályával, a 11. B-vel együtt, és matematika-fizika szakos állást kap. Mindez június 7-én történt. Összehívta az osztály tanulóinak szüleit, arra kérte őket, ha már így alakult a helyzet, akkor maradjanak együtt a gyerekek, és segítsék őket abban, hogy két év múlva sikeres érettségi vizsgát tegyenek.

Nem csak joga, kötelessége is volt

Az osztályból csupán három tanuló ment át másik iskolába, a többiek vele együtt készültek, hogy a Nagy Lajosban folytatják. Két héttel később aztán volt egy újabb közgyűlés – meséli Ruszkai -, ahol volt egy előterjesztés a PTE és a Szent-Györgyi közti feladatátvállalásról, és arról, hogy az előre jelzett három kolléga helyett csak egyet vesznek át.

Ehhez az előterjesztéshez csatoltak egy lapot, amelyen az volt, hogy a Nagy Lajos Gimnázium is eggyel kevesebb tanárt foglalkoztat. Ezt követően aztán az oktatási osztály utasította a gimnázium igazgatóját, hogy ne alkalmazza őt – mondja az igazgatóhelyettes.

Megkérdezzük, szerinte volt-e ennek köze ahhoz, hogy tevékenyen részt vett az iskola bezárása elleni tiltakozásban. Azt mondja, az iskola egyik felelős vezetőjének nem csupán joga, hanem kötelessége volt a diákok, szülők, pedagógusok érdekében felszólalni. Észérveket sorolt fel arra, hogy milyen hátrányt jelent majd a fogadó iskoláknak, ha oda érkeznek a Szent-Györgyis diákok. Mivel a Szent-Györgyiben működő négy fakultáció egymásra volt utalva, egymást kiegészítve dolgozott, ez az évek alatt elvégzett, közös munka most kárba vész.

Végzettségnek megfelelő

De visszatérünk a történethez. Miután megtudta, hogy nem mehet a Nagy Lajosba, felszólalt a bizottsági ülésen, mint fentebb már említettük. Itt az illetékes alpolgármester közölte vele, hogy a végzettségének megfelelő állást fognak neki is felajánlani. De semmiféle értesítést nem kapott, csupán az iskolák és az oktatási osztály közti körlevélből értesült arról, hogy keresnek egy félállású biológia-kémia, egy informatika-matematika szakost és egy kollégiumi nevelőtanárt.

Szent-Györgyi Albert Középsikola
Szállításra összepakolva
Vágvölgyi Bálint

Majd az igazgatóján keresztül közölték, hogy számára a nevelőtanári állást ajánlják fel. Ezt azonban nem akarta elfogadni, úgy érezte, az ajánlattal megalázzák, hiszen 32 éve tanít matematikát és fizikát, tíz évig oktatott a főiskola fizika tanszékén is. Ezután fordult munkaügyi jogászhoz ügyének képviselete érdekében. Ráadásul egészsége is megromlott, műtét vár rá. Mindezt megírta az önkormányzatnak, aztán beszélt az alpolgármesterrel, aki közölte, nem zárkóznak el attól, hogy felmondással, végkielégítéssel búcsút mondjanak egymásnak.

Csupán emlékeztettek

Ruszkai azt mondja, egyelőre a munkaügyi jogász véleményére vár, de úgy véli, ha mindezt most megcsinálták vele, akkor nincs arra garancia, hogy esetleg egy másik állásban nem csinálják meg újra. Aggódik azokért a kollégáiért is, akiket most átvesz a másik iskola. Ugyanis kimenő rendszerben megszüntetik a dráma-video fakultációt, az oktatási bizottság vezetője azt mondta, az áthelyezett tanárok bizonyíthatnak, és akkor nem ők lesznek elküldve az első körben.

Megemlítjük, hogy a szóbeszéd szerint van egy feketelista, rajta azon tanárok neveivel, akik nem élvezik a politikusok bizalmát. Ruszkai erről nem tud, de igazgatója példáját hozza fel, akit egy évvel azelőtt küldenek nyugdíjba, hogy megkaphatná a nyugdíjazással járó, szokásos kitüntetéseket. Így nem megbecsülten, a jól végzett munka tudatával vonul nyugállományba.

Hozzáteszi, ők nem akartak és nem is vittek politikát az ügybe, ha valaki mégis politikát akart belevinni, az az ő dolga. A demonstrációkon is csupán azt tették, hogy emlékeztettek néhány képviselőt korábbi kijelentéseire, és bemutatták, hogy az iskola bezárásával milyen értékeket veszít el a város, a megye, sőt a régió. Egyébként a Nagy Lajos és a Kanizsai Dorottya gimnázium tantestülete, szülői munkaközössége, diák-önkormányzata egyhangúlag ellenezték a tervet, érvekkel alátámasztva.

Életmentő áthelyezés?

Egyedül az oladi Teleki Blanka szakképző fogadta szívesen az új diákokat, ami – Ruszkai szerint – nem is csoda, hiszen a szóbeszéd szerint alig két osztályra való tanuló iratkozott be a következő tanévre hozzájuk. Az tartja életben az iskolát, hogy most kb. száz gyerek megy át a Szent-Györgyiből, akikkel a tervek szerint egészségügyi szakközépiskolát terveznek indítani, amelynek ára egy regionálisan is jól működő egészségügyi szakképzés szétverése.

Az igazgatóhelyettes kijelentette, egyetlen iskolát sem kellett volna bezárni, összevonni, mert nem jár annyi megtakarítással, mint amekkora kárt okoz. Hozzáteszi, szülővárosában, Miskolcon ma is működnek azok is iskolák, amelyeket gyerekkorában ismert. Sőt, kb. nyolc új iskola indult azóta, köztük van olyan, amelyik a kohászati művek irodaházában működik. És olyan is van, amelyik ingyenes szakképzést nyújt a város és a megye diákjainak.

Szombathelyen pedig nem tudják fenntartani a jelenlegi iskolákat sem. Az önkormányzat még azt sem engedte meg, hogy egyházi kezelésbe adják, pedig tárgyaltak erről a református egyházzal. Ruszkai szerint ez a lépés valóban érdemi megtakarítást hozott volna.

Kifelé menet kerülgetjük a folyosón felhalmozott padokat és a cipekedő diákokat. A szemerkélő esőben fotósunk készít még egy képet a Szent-Györgyi Középiskoláról.

Az önkormányzat reagálása

Kérdéseinket természetesen feltettük a városvezetésnek is, íme, szó szerinti válaszuk:

"Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a Szent-Györgyi Középiskola megszüntetésével együtt létszámcsökkentésről is döntött. A városvezetők továbbá meghatározták a Szent-Györgyi Középiskola osztályait fogadó egyes iskolák által átvehető pedagógusok és egyéb alkalmazottak létszámát.

Azok számára, akiknek a továbbfoglalkoztatása nem biztosítható, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény szerint fel kell ajánlani az önkormányzat által fenntartott költségvetési intézményekben lévő üres álláshelyeket, amelyek megfelelnek az adott személyek végzettségének és szakképzettségének. Mindezekről az álláslehetőségekről az önkormányzat tájékoztatta a Szent-Györgyi Albert Középiskola igazgatóját. E tájékoztatáson kívül az alkalmazottak áthelyezésével kapcsolatban az önkormányzatnak nincs hatásköre.

Az áthelyezésekre az intézmény megszüntetése napjáig, 2011. július 31-éig kerül sor. A felmentéssel esetlegesen érintett személyek száma 5-7 fő, attól függően, hogy a felajánlott állást elfogadják-e.

A demonstrációkon résztvevő pedagógusokról semmilyen listát nem vezet az önkormányzat.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet