„Egy túl durva, túl agresszív technikának tűnt” – De közel a 700-hoz már rutinműtét a TPLO a Szombathelyi Állatkórházban

Dr. Peresztegi Attila a szalagszakadásos műtétek specialistája a régióban, már több mint 680 ilyen műtétet végzett el.

Sajnos elég gyakori a kutyáknál az elülső keresztszalag-szakadás a térdben. Ezt a problémát nem lehet se fajtához, se mérethez kötni, bármelyik kutyánál előfordulhat. Többféle műtéti eljárással lehet orvosolni a szalagszakadást, mára viszont az úgynevezett TPLO-operáció (Tibial Plateau Leveling Osteotomy) vált a legelterjedtebbé.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Ezt a technikát egy amerikai sebész és egy szerb mérnök fejlesztette ki. Sokáig le volt védetve, csak úgy lehetett elvégezni, ha előtte az állatorvos kiment Amerikába egy fizetős tanfolyamra és ott tanulta meg. Ezzel megszerezte a licenszet és utána már elvégezhette a műtétet. Ez a védettség azóta megszűnt, ugyanis elévült a nemzetközi szabadalmi jog, így megnyílt az ortopédiával, traumatológiával foglalkozó szakemberek előtt az út és egyre többen vállalkoznak arra, hogy alkalmazni kezdik ezt a technikát is.

„Szombathelyen dr. Peresztegi Attilának már rutinműtétnek számítanak a TPLO-operációk, eddig közel 700 ilyen műtétet végzett el. Rajta kívül még Győrben van egy kolléga a mi régiónkban, országos szinten pedig 20-30 állatorvos végzi ezt a műtétet” – meséli dr. Varjú Gábor.

Ajkáról, Mosonmagyaróvárról, Nagykanizsáról és még Ausztriából is Szombathelyre hordják a gazdik a szalagszakadásos kutyákat TPLO-műtétre.

De miben más ez a technika, mint a többi?

Abban, hogy amikor a térdízületről készítenek speciális beállítással röntgenfelvételt, akkor a sípcsont hossztengelyére szerkesztenek egy vízszintes tengelyt és ahhoz képest mérik a sípcsont ízületi felszín szögét – magyarázza dr. Peresztegi Attila.

Egy egészséges, normál kutyánál ez 20-22 fok, de sok kutyánál lehet 25-32 fok is, ők pedig a meredekség miatt hajlamosabbak az elülső keresztszalag szakadásra, mivel állandó terhelés alatt van a lábuk.

dr. Peresztegi Attila vizsgálat közben.
Bonyhádi Zoltán

A már fentebb említett amerikai sebész és szerb mérnök pedig azt gondolta ki, hogy nem a szalagot kellene pótolni, hanem a szöget csökkenteni. Ezt pedig egy kissé durvának tűnő módszerrel lehet megoldani: úgy, hogy átfűrészelik a sípcsont fejét egy köríves fűrésszel és azt a csontszegmenst forgatják előre.

Ezáltal csökken a meredekség, be kell állítani 5-10 fokra, ugyanis képbe kerülnek a vektorok. Amikor ez sikerül, akkor a combcsonti terhelés szinte derékszögben érkezik a sípcsont ízületi felszínére és akkor az előre-hátra ható vektoreredők összege nulla lesz. Ezt utána speciális csontcsavarokkal és lemezekkel rögzíteni kell, majd a csont el is kezd gyógyulni és általában 3-4 hónap után ki is lehet venni az implantátumokat.

„Én az elején nagyon ódzkodtam ettől a műtéttől. Egy szalagszakadásból csinálni egy csonttörést, aztán még azt telepakolni vasdarabokkal... Nekem egy túl durva, túl agresszív technikának tűnt – árulta el dr. Peresztegi Attila.

Aztán megfogadta egy Amerikában dolgozó magyar sebészkolléga tanácsát és elkezdte végignézni a régebbi, hagyományos műtéteknél készült röntgenfelvételeket, rájött, hogy bár barbárnak tűnik ez a módszer, sokkal hatékonyabb.

Ez volt az a fordulópont, amikor úgy döntött, Nyíregyházára megy és megtanulja a TPLO-technikát. Ennek már közel 10 éve, azóta pedig a Szombathelyi Állatkórházban is ezt a módszert alkalmazzák főként.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!