Egy- és ötdolláros érmén szerepel a szombathelyi székesegyház

Október végén került forgalomba Niue-ben két érme, amelyen II. Erzsébet királynő arcmásán kívül a szombathelyi székesegyház képe és a "Szombathely" felirat is szerepel. Az érme a Borostyánkő útnak állít emléket.

Elsősorban a gyűjtőknek jelenthet csemegét az a niue-i érmesorozat, amely az ókori Borostyánkőútnak állít emléket. A lengyel pénzverdéből kikerülő 1 dolláros ezüstérme egyik oldalára egy római katona feje mellett egy római kocsi került, amivel a borostyánt szállították a kereskedelmi útvonalon. A háttérben a Balti tenger stilizált képe és az "Amber route" (Borostyánkőűt) felirat látható. A pénzverde jele mellett II. Erzsébet angol királynő képmása is helyet kapott az értékjelzés és az országnév (Niue Island) mellett.

Niue-i egydolláros érme (ezüst)
Niue-i egydolláros érme (ezüst)
numizmatyka.biz / nyugat.hu

A magyarok és legfőképpen a szombathelyiek szívét azonban leginkább a most megjelent érme másik oldala dobogtathatja meg. A Csendes-óceáni szigetország egydolláros ezüst- és ötdolláros aranyérméjén ugyanis nagy Szombathely felirat díszeleg, alatta a szombathelyi székesegyház képével és egy igazi, minőségi borostyánnal.

A Borostyánkőút sorozat első darabjait 2008-ban adták ki, a szombathelyi motívummal díszített pedig 2010. októberének végén jelent meg, limitált darabszámban, az ezüst 10 ezer, míg az aranyérme 2 ezer példányban. Az ezüstérme 38,61 mm átmérőjű, 28,28 gramm, anyaga Ag925. Az arany változat paraméterei: 27 mm, 15,5 gramm és Au900. Aukciós oldalakon jellemzően 80 USA dollár az ezüst változat ára, míg az aranyé közel a tízszerese.

A szombathelyi székesegyház
A szombathelyi székesegyház
Tánczos Mihály

Niue egy szigetállam a Csendes-óceán déli részén. Nem rendelkezik teljes függetlenséggel, Új-Zéland társult állama, államfője II. Erzsébet brit királynő. 260 négyzetkilométeres területével a világ legnagyobb korallszigete, alig néhány négyzetkilométerrel nagyobb, mint a Csepel-sziget. Niue szigete 2,400 kilométerre északnyugatra fekszik Új-Zélandtól, a Tonga, Szamoa és a Cook-szigetek által alkotott háromszögben. Népessége túlnyomórészt polinéz. A szigetállamról még több információ olvasható a Wikipedián.

A Borostyánút vagy Borostyánkőút egy ókori kereskedelmi útvonal volt, amelyet legfőképp borostyánkő szállítására használtak. Mint az egyik ókori országút évszázadokon keresztül vezetett Észak-Európából a Földközi-tengerig és vissza. A borostyánkövet – a dísztárgyak alapvető kellékét – a Balti-tenger partjától szállították a kontinensen át a Visztula és a Dnyeper folyókon Itáliába, Görögországba, a Fekete-tengerhez és Egyiptomba már jóval időszámításunk kezdete előtt is.

Az út megépítése (és egyúttal a hadsereg utánpótlási vonalának megszervezése a germán frontig) Tiberius császár (14–37) uralkodása alatt kezdődött meg. A Római Birodalom bukását követő népvándorlás korában a római utak jórészt elpusztultak. A Borostyánkőút maradványai azonban nyomon követhetők, melyek közül legjelentősebb a Szombathelyen feltárt útszakasz. A római időket követően egészen a 20. század elejéig Közép-Európából az Adria felé irányuló forgalom még sokáig az ősi Borostyánkőút nyomvonalán bonyolódott le, mert az Alpok hágóin keresztül vezető utak akkor még alig voltak járhatóak. További részletek olvashatók erre a linkre kattintva.

Niue-i ötdolláros érme (arany)
Niue-i ötdolláros érme (arany)
numizmatyka.biz
Az érmén látható szombathelyi székesegyház Magyarország harmadik legnagyobb temploma, tornyai már messziről jól láthatóan magasodnak a város fölé. A templom történetéhez kattintson erre a linkre!

A niue-i Borostyánkőút-sorozat az alábbi településeket örökíti meg: Kalinyingrád, Gdańsk, Elbląg, Wrocław, Stare Hradisko, Szombathely, Carnuntum, Aquileia. A szombathelyi a sorozat hatodik eleme. Az eddig megjelent Borostyánkőút-érméket a lengyel pénzverde oldalán lehet megtekinteni, a keresőmezőbe az "amber" szót beírva.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra