A hallójárat-, illetve fülgyulladás egy teljesen mindennapos dolog a macskáknál, nagyon-nagyon sok ilyen eset megfordul a Szombathelyi Állatkórházban is. Ha nagyon sokat vakarja a macska a fülét és a gazdi, amikor belenéz, azt látja, hogy sötét, törmelékes anyag van a hallójáratában, akkor fülrühösségről beszélünk.
Ez főleg a fiatal és kijárós macskákban mindennapos. Ilyenkor nagy számban hemzsegnek a rühatkák az állat hallójáratában, és az okozza a gyulladást, ami nagyon viszket és nagyon kellemetlen nekik.
„Ha belenézünk a fülébe, és nem szép, tiszta a bőr, hanem barnás, feketés, törmelékes, váladékos tartalom van benne, akkor irány az állatorvos, mert fülrühösség okozta hallójárat gyulladása van a cicának” – mondja dr. Varjú Gábor.
Ez pedig még a jobbik eset, ugyanis szerencsére most már vannak olyan készítmények, melyekkel könnyen kezelhetők a fülatkák. Vannak fülcseppek, amiket helyileg kell alkalmazni, naponta, de az állatorvos elsősorban azokat a cseppentős készítményeket javasolja, melyeket nem az állat fülébe, hanem a bőrére kell nyomni, és onnan szívódik fel a készítmény, ami aztán elpusztítja az atkákat. Ezek a cseppentős készítmények ráadásul megelőzésre is nagyon jók.
Van azonban rosszabbik eset is, amikor nem hatnak a fülcseppek és gyógyszerek a hallójárat-gyulladásnál. Ilyenkor fülpolipról beszélünk, ami bizonyos fajtákban egészen fiatalon jelentkezik. Ilyenek például a Maine Coon-macskák is.
„Ilyenkor belenézünk otoszkóppal az állat fülébe, és egy daganatos, polipszerű növedék látszik, ami egészen mélyen a középfülbe, akár a garat felé is bele szokott nőni a hallójáratba. Ezt nem lehet gyógyszerrel kezelni, egy elég komplikált műtéttel kell eltávolítani. Alulról hatolunk be, meg kell nyitni a középfület és a koponyát is” – avat be dr. Varjú Gábor.
Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, a jánossomorjai Maine Coon-tenyésztőt, Föderl Fiorellát is megrémítette a diagnózis. Eddig három cicájánál fordult ez elő, de az első alkalmat soha nem felejti el, hiszen soha nem hallott még a fülpolipról, egy teljesen új dolog volt ez számára, mint ahogy a macskatartók nagy részének is.
„Főleg az állat miatt aggódik az ember. Nagy fájdalmai vannak? Hogy érzi magát? Mióta lehet a fülében? – Ilyen kérdések kavarogtak a fejemben. De ha találunk egy jó orvost, aki jártas a szakmában, jól végzi a dolgát és ért a fajtához is, akkor azért alábbhagy a pánik” – meséli Fiorella.
Nagyon kevés állatorvos végez ilyen műtétet, ezért elég messziről is szoktak érkezni ilyen betegek a Szombathelyi Állatkórházba.
Komoly tüneteik vannak ezeknek a cicáknak: fejoldaltartás, összerendezetlen a mozgásuk, és idegrendszeri tüneteket is tud okozni a fülpolip. A kórelőzményben pedig elég gyakran látni, hogy már hosszú-hosszú ideje kezelik őket fülcseppekkel, de nem javul az állapotuk.
A tünetek viszont a műtét után általában hamar megszűnnek, Fiorellának is jó tapasztalatai vannak a beavatkozással kapcsolatban.
„Zökkenőmentesen ment a műtét, szépen felkeltek az állataink az altatásból. Láttam rajtuk, hogy már nem volt fájdalmuk, sokkal jobban hallottak és napról napra javult a fejtartásuk is” – mondja.
Az utókezelés sem nagy ördöngösség, néhány napig fájdalomcsillapítót kell adni a macskának, utána pedig újra olyan lesz, mint a fülpolip előtt. Fiorella macskái is szépen meggyógyultak és azóta is boldogan élnek, szerencsére semmi panaszuk nincs már.