Tájékoztató a nyugat-magyarországi folyókon kialakuló árvizekről, és a Kis-Balatonon a belvízvédekezésről
Tájékoztatás időpontja: 2014. szeptember 13. 1200
Tájékoztatót adja: Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Időjárási helyzet, előrejelzés:
Pénteken napközben jelentősebb eső nem esett a nyugati vízgyűjtőkön, csupán elvétve fordult elő 1-2 mm eső. Éjféltől azonban újabb erős csapadékzóna érte el a déli vízgyűjtőket, és 3-5 óra alatt jelentős mennyiségű, intenzív eső hullott. Ma reggelre már lényegében megszűnt a csapadéktevékenység.
Területi átlagokat tekintve ma reggelig összességében további 20-25 mm eső esett a vízgyűjtőkre, de a délebbi vízgyűjtők ennél lényegesen több, 35-40 mm csapadékot kaptak.
Az előre jelzések szerint Igazgatóságunk vízgyűjtő területein ma még elszórtan várható 5 m körüli csapadék területi átlagban, majd vasárnaptól keddig minden nap előfordulhat még 5-5 mm eső, de a délebbi részeken ennél valamivel több is valószínű.
Külön felhívjuk a figyelmet arra, hogy az időjárási helyzet továbbra is rendkívül labilis, változékony, így a mennyiségi előrejelzések területi megoszlása is elég bizonytalan.
Árvízi helyzet:
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vízgyűjtő területein mindenhol tart még a csapadék összegyülekezése. Mindenhol áradnak a vízfolyások is. A jelenlegi helyzetben csak becsléseket tudunk adni a várható vízállásokról.
Vas megye
Rába
A Rába vízgyűjtőjére 20-25 mm esett egyenetlen területi eloszlásban, de a Raab térségében heves 35-45 mm eső hullott.
Szentgotthárdnál a folyó vízszintje akár a III. fokot (370 cm) is elérheti szombat délutánra, amit főként a Raab jelentős, intenzív vízszállítása okoz. A 12 órakor mért vízállás 343 cm, hat óra alatt több, mint 1,5 métert emelkedett a vízszint.
Körmendnél Igazgatóságunk hidrológus szakembereinek számításai szerint III. fokot (440 cm) meghaladó vízállás várható szombat estére. A 11.30 órakor mért vízállás 387 cm volt.
Mindkét szakaszon II. fokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A zsilipek szükség szerint lezárásra kerültek, Körmendnél, a Büdös ároknál szivattyúzás van folyamatban, gátőreink éjjel-nappal járőr és figyelőszolgálatot tartanak, vízügyi mérnökök a helyszíneken irányítják a fokozatnak megfelelő védekezést.
A jelenlegi állapot szerint Sárvárnál akár az I. fokú árvízvédelmi készültséget (350 cm) elérő vízállás is kialakulhat a keddi nap folyamán.
Jelentős völgyi elöntésekre kell számítani a teljes völgyszakaszon.
Az éjjeli csapadék hatására már közel 2 métert emelkedett a Gyöngyös vízszintje, Kőszegen a Hatházaknál áll a víz. Helyszíni műszaki irányítással segítjük az önkormányzati védekezést. A helyi katasztrófavédelemmel folyamatos kapcsolatban állunk. A Gyöngyös jelentős vízszintemelkedése miatt a lukácsházi árvízi tározóban is folyamatos a víz betározódása.
Szombathelyen a Petőfi telepen utcákat öntött el a víz, a helyi vízkárvédekezést műszaki irányítással, szaktanácsadással segítjük.
A mai árvízi helyzet alapján, a Répcén, a Gyöngyösön és a Pinkán, is jelentősebb árhullám vonul majd le, völgyi elöntésekkel.
Az érintett települések polgármestereit értesítettük.
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóságon a védekezési feladatokat Vas megyében jelenleg több mint 30 fő látja el, a Rába körmendi szakaszán 19 fő szegedi vízügyes kolléga is segíti a munkánkat.
Zala megye
Mura
A Mura felső és középső vízgyűjtőjére 20 mm körüli csapadék hullott, az alsó vízgyűjtőre pedig 30-60 mm eső esett. A Kerka és a Kebele vízgyűjtőit is jelentős, 35-40 mm újabb csapadék érte.
Vasárnap a Mura folyó Letenyénél valószínűleg eléri majd a III fokú árvízvédelmi készültséget jelentő vízszintet (430 cm). Az árvízi előre jelző modell szerint becsülhetően 460 cm körüli tetőző vízállás várható. Jelenleg ezen a szakaszon is I. fokú árvízvédelmi készültség lépett érvénybe. 11.30 órakor 365 cm-es volt a vízállás. A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság gátőrei folyamatosan figyelik a folyó vízállását és a műtárgyakat.
A Kerka és a Kebele patakok vízgyűjtője kapta a legtöbb csapadékot. Az érintett vízfolyásokon intenzív 1-2,5 m-es vízszintemelkedés történt szombat reggelig. Igazgatóságunk a Kebelén és Alsószenterzsébeten levő árvíztározókat üzembe helyezte, ezzel is segítve az érkező árhullámok probléma mentesebb levonulását.
Principális csatorna
Pénteken számottevő csapadék nem esett, de késő este újra eleredt az eső. Reggelre területi átlagban 20-25 mm-t regisztráltak. Jelenleg nem esik a vízgyűjtő területén.
Szombaton reggel a vízmérce szerinti vízállás 269 cm volt Nagykanizsánál. Az elmúlt 24 órában 6 cm-t emelkedett a víz szintje, s a lehullott eső hatására ma további, lassú vízszintemelkedésre kell számítani.
A meteorológusok szombat reggeli előrejelzései szerint napközben csökken a csapadékhajlam, egy-egy zápor, zivatar előfordulhat, de számottevő eső nem várható. Vasárnapra a mennyiségi előrejelzések 10 mm körüli csapadékot valószínűsítenek. Jövő hét elejétől elszórtan egy-egy zápor-zivatar előfordulhat, de számottevő csapadék már nem valószínű.
Zala
A Zala folyó vízgyűjtő területének felső és középső részére 30 mm körüli csapadékot regisztráltak, az alsó területekre 10-15 mm eső hullott. A Kis-Balaton térségét is újabb, 10-15 mm csapadék érte.
A Zalán Zalaapátinál magas mederteltség alakult ki a korábbi árhullámok és a Kis-Balaton I. ütem (Hídvégi tó) visszaduzzasztó hatása miatt. A Zala alsó árvízvédelmi szakaszán péntek déltől I. fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Igazgatóságunk. Itt is állandó a járőr- és figyelőszolgálat. 12 órakor 196 cm-es volt a vízállás.
Marcal
A Marcal vízgyűjtőjére területi átlagban szerencsére kevesebb, 10-15 mm körüli csapadék esett, melynek hatására további lassú vízszintemelkedésre számítunk. 11.30 órakor 298 cm-es volt a vízállás.
Belvízvédekezés a Kis-Balatonon
A Kis-Balaton területén augusztus hónapban lehullott csapadék mennyisége (160-190 mm) a sokéves átlag két és félszerese volt. Szeptember elején is jelentős mennyiségek (40-70 mm) estek a térségben. A talaj a sok csapadék miatt telítetté, a felső 20 cm-es talajréteg túltelítetté vált, így belvizes állapot alakult ki. Szombat reggelig újabb 10-15 mm esőt regisztráltak.
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén a Kis-Balatoni Belvízvédelmi Rendszeren belül 4 belvízvédelmi szakaszon folyik a védekezés, továbbra is III. fokú belvízvédekezés van érvényben. 8 szivattyútelepen folyamatos a belvíz átemelése.
Mezőgazdasági területek állnak víz alatt, az elöntött területek nagysága 440 ha. Péntek óta duplájára nőtt az átszivattyúzott víz mennyisége, eddig összesen 470.000 m3 vizet emeltünk át.
A belvíz belterületeket, lakóházakat szerencsére továbbra sem veszélyeztet.
A védekezési feladatokat Zala megyében a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság állományából 33 fő látja el.
Igazgatóságunk központjában állandó hidrológiai és vízkárelhárítási ügyeletet tartunk. Hidrológus munkatársaink folyamatosan kapcsolatban állnak az Országos Meteorológiai Szolgálattal és a külföldi vízügyi kollégákkal. Hidrológiai mérőcsoportjaink szükség szerint vízhozam mérést végeznek. Gátőreink és műszaki szakembereink a területünkön állandó, fokozott figyelőszolgálatot és folyamatos bejárást tartanak.
Szükség esetén további tájékoztatást adunk ki.
Gaál Róbert
központi védelemvezető