A pusztító árvíz sújtotta kelet-líbiai Dernába hat nappal a katasztrófa után nagyon kevés az esélye annak, hogy túlélőket találnak, a Daniel nevű vihar hétfőre virradóra csapott le a százezer lakosú Dernára, két gát átszakadt, aminek következtében szökőárral felérő víztömeg árasztotta el a városon átívelő völgyet. A víztömeg mindent elsodort, ami az útjába került, több ezren haltak meg a természeti csapásban.
Szombatra virradó éjjel a kelet-líbiai kormány egészségügy-minisztere, Otman Abdel-Dzsalíl 3166 halottról számolt be. Az áldozatok számáról megjelent különböző adatok kapcsán a miniszter hangsúlyozta, hogy csak az ő tárcája illetékes a halottak számát közölni, amelyet a jövőben naponta frissítenek és közölnek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szombati közleménye szerint 3958 ember holttestét találták meg és azonosították, és több mint 9000 ember eltűnt.
A tájékoztatás szerint a nemzetközi segítség továbbra is jelentős: szombaton egy egyesült arab emírségekbeli és egy iráni repülőgép érkezett Bengázi repülőterére, ahol több tonnányi segélyszállítmányt rakodtak át kamionokba, hogy a 300 kilométerrel keletebbre fekvő Dernába szállítsák.
Egy olasz hajó is érkezett a dernai partok közelébe egyebek mellett sátrakkal, takarókkal, vízszivattyúkkal, két helikopterrel és buldózerekkel. Szaúd-Arábia és Kuvait több tonnás segélyszállítmánya - élelmiszerekkel és orvosi felszerelésekkel - szintén megérkezett az ország keleti részébe. Két francia repülőgép tábori kórházat szállított a katasztrófa sújtotta város közelébe.
A WHO bejelentette, hogy 29 tonna, közel 250 ezer ember ellátásához elegendő orvosi felszerelést küldött dubaji elosztó központjából, amely megérkezett Bengáziba - írja az MTI.
Manoelle Carton, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet koordinátora, aki két napja érkezett meg Dernába, elmondta, hogy kaotikus a helyzet, ami akadályozza az áldozatok pontos számbavételét és azonosítását.
A kutató és mentő csoportok munkáját akadályozza az észak-afrikai országban a Muammar Kadhafi megbuktatása és halála után kialakult politikai káosz is: 2011 óta az országnak két kormánya van, az egyik, a nemzetközi közösség által elismert, Abdel-Hamíd Dbeibah miniszterelnök vezette adminisztráció a nyugat-líbiai Tripoliban működik, a másik, amely Halifa Haftar hadúr táborának szövetségese, az ország keleti részében.
Uszama Hamad, a kelet-líbiai kormány vezetője bejelentette, hogy szombattól csak a líbiai és külföldi mentőcsoportok és a nyomozók léphetnek be Dernába.
Al-Szeddik al-Szúr líbiai főügyész, aki vizsgálatot indított, szombaton közölte, hogy a két átszakadt gáton 1998 óta repedések voltak. A 2010-ben egy török cég által több évi késlekedés miatt megkezdett munkák a 2011. évi forradalom miatt abbamaradtak, és azóta sem folytatódtak - mondta a főügyész, aki szigorú elbánást ígért a felelősökkel szemben.