A Zala Vármegyei Főügyészség alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására irányuló előkészület bűntette miatt emelt vádat kilenc személy ellen, akiknek mozgalma Magyarország Alaptörvényének megváltoztatását és a magyar államigazgatási, valamint karhatalmi szervezetek felszámolását tűzte ki célul - közölte az ügyészség, amit a 24.hu írt meg.
A rendőrök tavaly januárban összehangolt akcióban csaptak le
Szépkorú fegyveres szkíták akarták megdönteni Orbán Viktor hatalmát 2024. January 24. 11:47 a magukat szkítáknak nevező csoportra. Az akció során Veszprém, Pest, Zala, Bács-Kiskun megyékben, illetve Budapesten közel 150 rendőr egyszerre 10 helyszínen tartott elfogásokat és kutatásokat. Összesen 11 emberrel szemben intézkedtek, közülük nyolcat – hét férfit és egy nőt – gyanúsítottként hallgattak ki a nyomozók, majd egy 53 éves murakeresztúri, egy 68 éves veszprémi és egy 88 éves váci férfit őrizetbe vettek.
A kutatások során a nyomozók több helyszínen feltehetően éles maroklőfegyvert, lőszereket, AK gépkarabélyt találtak, továbbá gáz- és riasztófegyvert, valamint gumilövedékes fegyvereket és légfegyvereket foglaltak le. A rendőrök lefoglaltak továbbá a magyar állam létezését tagadó dokumentumokat és a Szkíta Magyarország nevű szervezettel kapcsolatos iratokat is.
A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai találtak olyan okmányokat is, amiket a társaság állított ki tagjainak. Ezek között voltak személyazonosító igazolványok, forgalmi engedélyek, de még diplomáciai mentességet igazoló papírok is. A rendőrök lefoglalták a szervezet tagjainak informatikai eszközeit és elektronikus adatait is.
Szkíta államot akartak létrehozni
Az ügyészség vádirata szerint az 55 éves, zalai férfi által alapított mozgalom végső célja – szkíta önkormányzatok és hadsereg létrehozásán keresztül – egy szkíta állam létrehozása volt. A mozgalom egyik vezetője, egy nagykanizsai férfi, aki a Mi Hazánk volt nagykanizsai elnöke volt, őt korábban őrizetbe is vették. Társa, egy 48 éves, nagykőrösi férfi a közösségi médiában olyan összeesküvés-elméletet hirdetett, amelynek hívei szerint Magyarország egy cég; az Alaptörvény, a magyar törvények, a kormány, a hatóságok nem léteznek, így azok joghatóságát, kötelező érvényét magukra nézve nem ismerik el.
Harmadik társuk, a 90 éves, váci férfi az általa vezetett mozgalom keretében a Trianoni békeszerződés felülvizsgálatával Nagy-Magyarország, s a korábbi Horthy-rendszerhez hasonló király nélküli királyság államforma visszaállítása érdekében tevékenykedett. Ő saját magát akarta kormányzóvá választatni és eskütételével a célja a királyválasztás elérése volt.
A Zala Vármegyei Főügyészség a mozgalom tagjai közül – egyikük letartóztatása mellett – összesen kilenc vádlottal szemben, társtettesként elkövetett, alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására irányuló előkészület bűntette miatt emelt vádat a Zalaegerszegi Törvényszéken.