Több száz bejelentés érkezett a fővárosi tűzoltókhoz vasárnap a vihar okozta károk miatt, főként fák dőltek ki és a szél rongálta meg az épületeket - közölte Kolozsi Péter, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes szóvivője az MTI-vel.
A helyettes szóvivő közlése szerint szinte percenként érkeztek a bejelentések arról, hogy a szél, illetve kidőlt fák épületekben, infrastruktúrában okoztak kárt. A XX. kerületi Kölcsey utcában villanyvezetékre dőlt egy fa, itt a tűzoltók létrás tűzoltóautóval és láncfűrésszel távolították el a fát.
A XIX. kerületi Szövetség utcában egy öles fa a vasúti sínekre dőlt. Szintén a vasúti sínre dőlt egy fa a X. kerületi Keresztúri úton, az akadályt tűzoltó daruval távolították el. A X. kerületben a Gyakorló utcában is gondot okozott a vihar: egy társasház tetejét rongálta meg a szél.
A VIII. kerületben egy bevásárlóközpont tetőszerkezetét rongálta meg a szél, a veszélyes helyzetet alpintechnika segítségével szüntették meg - mondta Kolozsi Péter.
A helyettes szóvivő kiemelte, hogy a hivatásos tűzoltók munkáját önkéntes tűzoltó egyesületek és a Budapest Mentőszervezet tagszervezetei is segítik.
Hozzáfűzte: azt kérik a lakosságtól, hogy értesítsék a katasztrófavédelmet, ha egy korábban bejelentett káresetet időközben felszámoltak, hogy a tűzoltók sehová se menjenek ki feleslegesen.
14:56 Mindeközben Szombathelyen és környékén
A vasi megyeszékhely sem úszta meg szélvihar nélkül, volt itt minden az elmúlt két órában, eső, napsütés és még szivárványt is láttunk Szombathely közelében. A szélvihar nem tartott sokáig, sok csapadékot sem hozott, és már vonul is dél felé. Fotós kollégánk elcsípte a hidegfront betörését:
Gyorsan haladt át a front az országon, északon mostanra már többfelé kitisztult az ég. A legtöbb csapadékot Undon mérték automatáink, itt 38 mm eső esett. Továbbra is viharos erejű a szél, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint főleg kidőlt fákról, oszlopokról, megrongált tetőkről érkeznek bejelentések- jelenti az idokep.hu
14:35 Országszerte több száz bejelentést kaptak eddig a tűzoltók
Főleg kidőlt fák, leszakadó ágak miatt riasztották őket - mondta Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap az MTI-nek.
Az OKF honlapján azt közölte: sok kárt okoz a vihar az ország különböző részein, elsősorban ott, ahol piros vagy narancssárga riasztást adott ki az erős széllökések miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Egyebek mellett Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém és Pest megyéből, valamint a fővárosból és Székesfehérvár térségéből érkeztek bejelentések főleg kidőlt, olykor autókra, vezetékekre borult fákról, megbontott tetőkről. Budakalásznál például fa dőlt a 11-es főútra, és hasonló káreset akadályozta egy ideig a forgalmat Budakeszi és Telki között is.
Győrújbaráton több villanyoszlopot fordított ki a földből a szél, Tatabányán pedig egy ház tetőszerkezetét rongálta meg - olvasható a közleményben.
13:54 A viharos széllökések kiszámíthatatlanok
Az ORFK közleményében felidézte: az ország területén több megyére másod- és harmadfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap a 100 kilométer/óra feletti erősségű széllökések miatt.
A rendőrség azt tanácsolja a közlekedőknek, hogy viharos szélben csökkentsék a sebességet és tartsanak nagyobb követési távolságot.
Nagy szélben nem tanácsos olyan pótkocsit és utánfutót vontatni, amely könnyű és nagy az oldalfelülete, mert az erős szél könnyen felboríthatja.
A viharos széllökések kiszámíthatatlanok, ezért, mint írták, két kézzel, erősen tartva kell fogni a kormányt, főként erdős részről nyílt területre közlekedve, és óvakodni kell a hirtelen kormánymozdulatoktól.
Közölték továbbá: a magas építésű járművek, teherautók, kamionok előzésekor a szél irányától függően számítani kell hirtelen fellépő oldalszélre vagy annak megszűnésére.
Azt kérték, hogy a közlekedők hagyjanak a szokásosnál nagyobb oldaltávolságot a gyalogosoknak, kerékpárosoknak. Ha vízátfolyásokat vesznek észre, hirtelen fékezés helyett fokozatosan csökkentsék a sebességet - tették hozzá.
Erdős, bokros területen a lehulló falevelek esős időben még csúszósabbá teszik az utat, ezért a sebesség megválasztásánál alkalmazkodni kell a megváltozott útviszonyokhoz. Balesetveszélyes a nem megfelelő kilátás, ezért elindulás előtt a párát el kell távolítani.
Amikor a látási viszonyok annyira korlátozottá válnak, hogy nem látható biztonságos távolságban az út széle vagy egy másik jármű, biztonságos helyen félre kell állni, megvárni, amíg csendesedik az eső - olvasható a közleményben.
Fákat döntött ki az orkán
Az idokep. hu információi szerint igen erős hidegfront érkezett: Balatonföldváron 130, Siófokon 129, a Pilis-tetőn 125 km/h-s lökést mértek. A fővárosban több helyen tövestül csavart ki fákat a szél.
Érdemes beszedni virágainkat, autónkkal elkerülni a nagyobb fák közelében lévő parkolást. Magasabb hegységeinkben az esőt átmenetileg havas eső, havazás is felválthatja- írja az idokep.hu.
11:00 Több megyére piros figyelmeztetés adtak ki
A viharos szél veszélye miatt a fővárosban és több megyében a legmagasabb, harmadfokú, s egy megye kivételével a többi megyében is másodfokú figyelmeztetés van érvényben. Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap hajnalban az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint:
Budapestre, Pest, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Veszprém megyére adták ki harmadfokú (piros) figyelmeztetést a károkozó szél veszélye miatt. Az ország többi területén másodfokú (narancs), míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében elsőfokú a figyelmeztetés.
Azt írták: vasárnap a déli órákban egy gyors mozgású, markáns hidegfront halad át az országon észak-dél irányban. A front előtt már a délelőtti órákban viharos széllökések kísérhetik a délnyugati szelet. Majd a front érkezésével a szél hirtelen északnyugatira fordul és rövidebb időre többfelé viharossá fokozódik. Ekkor az ország egy északnyugati-délkeleti tengelye mentén az úgynevezett szélcsatornában valószínűek helyenként 100 kilométer/óra feletti széllökések.
Emellett a front mentén - nagyobb eséllyel középső területeken - helyenként villámlás is lehet - tették hozzá.
Majd várhatóan a kora esti órákig elsősorban gomolyfelhők, illetve záporok környezetében nagyobb valószínűséggel a Dunántúl északi és középső területein, illetve a középső országrészben rövid időre néhány alkalommal 110-125 kilométer/óra közötti széllökések is előfordulhatnak síkvidéken. Az ország egyéb részein, elsősorban a Dél-Alföld térségében sem zárható ki egy-egy 110 kilométer/óra körüli vagy afeletti széllökés.
A kissé magasabban fekvő területeken, illetve a Balaton térségében egy-egy 125-140 kilométer/óra körüli széllökésre is van esély.
A szél számottevően az esti óráktól gyengülhet - fejtették ki. Az előrejelzés szerint vasárnap egyre nagyobb területen várható eső, zápor, néhol zivatar is. A déli óráktól már csak helyenként valószínű záporeső. A nappali maximumhőmérséklet az ország délnyugati harmadán 14-18 Celsius-fok között, másutt általában 10 fok körül várható. Késő estére 4-9 fok közé hűl le a levegő.