Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök megkapta a menekültstátuszt – értesült a Magyar Idők. A kormánylap megkereste a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt, de a szervezet nem tudta megerősíteni az információt, mondván a hatályos törvények szerint erről csak az érintettnek és az ENSZ menekültügyi főbiztosságának adhatnak tájékoztatást.
Gruevszki a múlt hét elején, eddig tisztázatlan körülmények között érkezett Magyarországra, pár nappal azelőtt, hogy köztörvényes bűncselekmény miatt kiszabott kétéves börtönbüntetését meg kellett volna kezdenie.
A hírek szerint a volt miniszterelnök egy magyar diplomáciai kocsit is használt
Gruevszki maga vezette a magyar diplomáciai autót, amivel elmenekült Macedóniából 2018. November 16. 10:14 menekülése közben, a magyar kormány viszont tagadja, hogy köze lett volna Gruevszki utazásához. A kormányszóvivő szerint Gruevszkit
politikai okokból üldözik a Soros György irányította, macedóniai pártok
.Gruevszki tíz éven át irányította Macedóniát, de 2016-ban belebukott sorozatos botrányaiba. Orbán Viktorral kifejezetten szoros kapcsolata volt, a magyar miniszterelnök még kampányolt is mellette Macedóniában, de ennek ellenére Gruevszki pártja vereséget szenvedett a helyhatósági választáson.
A volt macedón miniszterelnököt májusban ítélték két év börtönre hivatali visszaélés miatt, mert miniszterelnökként befolyást gyakorolt egy páncélozott Mercedes beszerzésére kiírt pályázat kimenetelére, és a győztesnek kihirdetett autókereskedő utólag jutalékot fizetett neki, illetve ő maga személyes használatra is igénybe vette a luxusautót.
Gruevszki kormányáról egyébként elképesztő dolgok derültek ki. A korrupciós vádak mellett leginkább a tömeges, illegális lehallgatások voltak azok, amelyek megrendítették a hatalmát, jelentős tüntetéssorozat is kezdődött miattuk Szkopjében három évvel ezelőtt.
A macedón politikus az Orbán-kormány egyik legközelibb külföldi szövetségese: a Gruevszki-kormány idején hirdették meg a volt jugoszláv tagköztársaság
desorosizálását
, s ott alakult meg az elsőStop Soros
mozgalom is, amit aztán átvett a Fidesz is.