Hónapok múlva lesz csak ítélet

Ugyan hétfőn, a tárgyalás megkezdésekor még volt esély arra, hogy az idén elsőfokú ítélet születik a körmendi gyermekgyilkossági ügyben, ám az ORFK igazságügyi szakértői minden várakozást alulmúlva válaszoltak (vagy nem) a kérdésekre...

Ugyan hétfőn, a tárgyalás megkezdésekor még volt esély arra, hogy az idén elsőfokú ítélet születik a körmendi gyermekgyilkossági ügyben, ám azóta szertefoszlottak a remények: az ORFK igazságügyi szakértői minden várakozást alulmúlva válaszoltak (vagy nem) a kérdésekre, egyebek között azt sem tudták megmondani, miért nem végezték el az áldozat piros pulóverjének DNS-es, nyál- és vérvizsgálatát?

De haladjunk sorban. Hétfőn reggel csaknem három órán át olvasták fel a tárgyalások jegyzőkönyveit. Tíz után érkeztek a megidézett tanúk. Közöttük két egykori nyomozó, két hatósági tanú és a Zsade presszó kidobóembere. A hatósági tanúk és rendőrök semmi újat nem mondtak, őket csupán azért idézte meg a bíróság, hogy tisztázzák: mikor és hogyan zárták le a gyilkosság helyszínét.   Sokkal érdekesebb volt a Zsade presszó minimum százötven kilós kidobóemberének tanúvallomása. A körmendi kosárcsapat törzsszurkolója hosszú ideig visszafogottan beszélt arról, milyen embernek ismerte meg a vádlottat.  De amikor szembesítették őt a korábban eljárásban (nyomozáskor, az elsőfokú tárgyaláson) elhangzottakkal, akkor nem cáfolta önmagát.

Megverte a poligráfot

Tehát: T. Gábort régóta ismeri, a vádlott a Zsade presszóba járt, ahol ő is dolgozott. A gyilkosság másnapján tanácsot kért tőle, mit tegyen, mert előző nap ő is járt a Németh Mária utcában. Menjél el a rendőrségre! - volt a tanács. Néhány nappal később poligráffal vizsgálták meg a vádlottat. Azon a délutánon igen feldobott hangulatban tért be T. Gábor a presszóba. Boroskólát ivott, fizetett egy italt a kidobóembernek, egész este biliárdozott. Arról mesélt, hogy elmegy Amerikába, autót vesz, és a tengerparton lakik majd. Záróra után együtt mentek el a rendőrség előtt. Ezer ember közül egy tudja megverni a hazugságvizsgálót, mondta. - Nekem sikerült. Sohasem kapják el a gyilkost, tette hozzá a vádlott - mesélte el a rendőrségen és a bíróságon a tanú az akkor hallottakat.

A súlyos mondatok felidézése nem szegte kedvét T. Gábornak. A vádlott ezúttal csokornyakkendőt vett fel, mélykék ingben, sötét öltönyben jelent meg a tárgyaláson. Láthatóan feldobott volt, nyomát sem lehetett látni a korábbi idegességének. Mivel nem szemben ült a bírósággal, hanem féloldalt, ezért a mögötte ülő és szorgalmasan jegyzetelő édesanyjával gyakran összemosolyogtak.

Zavarodott szakértők

Vidámságukra okot a délután meghallgatott szakértők vallomása szolgáltathatott okot. Az ORFK Szakértő Intézetének munkatársai tanácstalanul, önmagukat ismételve válaszoltak a kérdésekre. Többek között arra, milyen sorrendbe bontják fel a bűnjeleket. Azt sem tudták megmondani, papírba, avagy nejlonzacskóba voltak csomagolva a ruhák. Valamint nehezen derült ki, hány darabból rekonstruálták az áldozat fején széttört cseréptárgyat. A zavart az okozta, hogy először fiolában, vérmintavételre vitték fel az első darabokat, melyek később nem kerültek a többihez.

Szinte hihetetlen, de igaz: a kislány piros pulóverjét nem vizsgálta a szerológus. Így tehát nem tudni, hogy az amúgy nagy kiterjedésű vérfolt mellett, vagy azon, fellelhető-e a vádlottól származtatható nyál vagy vérmaradvány. A szakértők erre azt válaszolták: elméletileg két évvel később is eredményes lehet a DNS vizsgálat, ezért ha a bíróság kéri őket, elvégzik ezt. Egyébként a nyomozás kezdetben arra irányult, esetleg nemi erőszak volt a motiváció, ezért csak alsóneműket vizsgálták.

A védői kérdések, hozzászólások, amelyek a vád gyengítésére irányultak, viszonylag könnyen célba értek. Ennek okát az egyik szakértő tárta fel: jelenleg Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely garantálná a bűnjelek egységes kezelését.

Kedden újabb szakértői vélemények ismertetésével folytatták a pert. Az Egészségügyi Tudományos Tanács szakértői (akik munkájukért valamivel több, mint százezer forint szakértői díjat kaptak) a bíróság kérdéseire válaszul leírták: az áldozat halálát külső elvérzés és fulladás együttesen okozta. A kés, melyet T. Gábor lerajzolt, nem lehet azonos a gyilkos eszközzel. A gyilkos az ágyra szorította, száját, orrát befogta a kislánynak, aki hanyatt fekve volt, amikor jobbról balra elvágták a torkát. A tettes legalább kétszer, de lehet, háromszor próbálkozott. Mivel nem ért verő vagy ütőeret a vágás, ezért előfordulhatott, hogy a tettes ruhája nem szennyeződött vérrel. Az áldozatot ott ölték meg, ahol megtalálták.

Nem elmebeteg

Az elmeszakértők ismét leszögezték: vádlott nem elmebeteg, nem szenved tudatzavarban, ezért büntetőjogilag felelősségre vonható.

Volt egy halvány próbálkozás arra, hogy akusztikai szakértő bevonásával megállapítsák: hallhatta-e a szomszéd (mintahogyan azt az elsőfokon, a legutolsó tárgyalások egyikén mondta) a beszédfoszlányt, kulcszörgést, tompa tárgy leesését. De mivel Zsófika otthonából azóta elköltözött a H. család, és a vevő átalakította a lakást, ezért nem lehet a harmadik emeleti lakás eredeti állapotában megismételni a zajvizsgálatot.

A tárgyalásra az autópályán történt baleset miatt a grafológus jelentős késéssel érkezett. Agárdy Tamás arról értekezett, hogy a vádlott leveleit és önvallomásait számítógéppel és hagyományos grafológiai módszerekkel is megvizsgálta és nyilvánvalóvá vált: erős stressz helyzetben vetették papírra a sorokat. Mindezeken túl azt is elmondta: a grafológia jelenlegi állása szerint nem lehet egyértelműen válaszolnia kérdésre, hogy kényszer hatása alatt, diktálásra írta a vádlott vallomásait.

A tárgyalást végül azzal napolták el, hogy a szakértők megvizsgálják a piros pulóvert, illetve kikérik az Egészségügyi Tudományos Tanács véleményét: az elkövetés módját, a kislány fekvő helyzetét figyelembe véve szennyeződhetett-e vérrel a tettes ruhája.

A tárgyalás végén némi közjátékot okozott, hogy a Magyar Távirati Iroda tudósítója a védőügyvédtől engedélyt kérve, a nagy tanácsterem melletti kis helyiségben interjút készített a vádlottal. Csakhogy a bíróság csupán a hozzátartozókkal való beszélgetést engedélyezte. Ennél fogva úgy határozott a büntetőtanács, hogy nem járul hozzá az interjú közléséhez.

Somos Zsolt

Vonatkozó cikkünk: Évek óta rács mögött (11.17)

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet