Titkos lehallgató bázis Kőszegen

Az osztrák határnál a nap huszonnégy órájában folyt a lehallgatás. A Felderítő Hivatal eszközeit már elvitték, a bázist azonban továbbra is őrzik.

A Katonai Felderítő Hivatal eszközeit – köztük a nagy parabolaantennákat – már elszállították, a bázist azonban továbbra is őrzik. A kőszegiek tudtak a titkos létesítményről, azonban annak ellenére kevesen látták, hogy aszfaltozott út vezet odáig. Ennek oka, hogy a bázis nyolc kilométerre található, a természetvédelmi területet védő sorompótól és 4 kilométerre a Hétforrástól. A bázisra vezető, erdészetinek feltüntetett utat ráadásul plusz sorompó is védte, ennek ma már csak a romjai láthatók. Korábban az osztrák határ közelsége miatt sem lehetett "véletlenül arratévedni", ugyanis helyenként az úttól csupán néhány méterre húzódik a képzeletbeli határvonal.
– Túlmisztifikálták ezt a bázist, mindenféle mesét lehetett hallani lesötétített ablakú buszról és a rejtélyes dupla kéményről, amiből az egyik álcázott rakétakilövő – mondta el egy neve elhallgatását kérő kőszegi férfi. – Igazság szerint egy  régi, lepukkant kisbusz szállította a dolgozókat, akikről mindenki tudta a környéken, hogy hova mennek. A dupla kémény megoldása is egyszerű: az először felhúzott magyar szokás szerint nem felelt meg az előírásoknak, ezért felépítettek mellette egy másikat. A titkosságról pedig csak annyit, hogy magyar oldalról ugyan nem látszik, az osztrákok viszont teljes pompájában láthatták.

Bár a lehallgatóbázis megszűnt, a helyiek mégsem szívesen beszélnek róla
Az általunk megkeresett három tiszt – akik hosszabb ideig szolgáltak ott-, a titoktartásra hivatkozva még név nélkül sem mondtak semmit a munkájukról.
Kőszeg polgármestere nemrégiben személyesen is bejárta a létesítményt. A város szeretné megszerezni a HM-től a kitűnő állapotú bázist, amit szabadidőcentrummá alakítanának. Ez ügyben a napokban levelet juttatnak el a miniszternek.
– Az épületekből turistaszállót alakíthatnánk ki, az 50 méteres toronyba pedig már most is lift visz fel és gyönyörű a panoráma az Alpokra. A domb ideális síelésre, hószegény időben pedig a Gyöngyös patakból nyerhetünk vizet a hóágyúhoz – mondta el Kuntner Ferenc polgármester. – A határok megszűnése után osztrák oldalról könnyen megközelíthető a terület. Nyugaton sok pozitív példát lehet arra látni, hogyan alakítható ki sokak által látogatott sportcentrum természetvédelmi területen.

A környéken több, teljesen leromlott állapotú határőrőrs is található, pedig a BM jó állapotban adta át ezeket a vevőknek. A Hétforrás melletti ingatlant 1991-ben privatizálták, azóta hiába próbál hozzájutni a város. Az átadáskor még tökéletes állapotban lévő épület ma már bontásérett, tetőterében fák gyökereznek. Hasonló állapotban van az 1996-ban privatizált Hörman forrás melletti objektum is. Kísérteties belépni a régen rettegett létesítményekbe, az idősebbek maguk elé tudják képzelni, milyen élet zajlott itt korábban. Most őrizetlenek az épületek, ami mozdítható azt nagyjából már kihordták belőlük. A Hétforrás mellett esőbeállónak használják a Niva garázsát, a hírhedt határőr kutyák tucatnyi lakosztályát pedig benőtte a bodza és az ólak cserepei is lepotyogtak. Bent az épületben óriási kazán rozsdásodik, a mosdóban pedig az olvadó hólé csepegése borzolja az idegeket. Ezt a pusztulást igyekeznek most elkerülni a kőszegi városatyák a táborhegyi bázisnál.

Képgalériánkban a titkos bázis mellett az oda vezető utat és a lerobbant őrsöket is bemutatjuk

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet