Orbán Viktor az évértékelőjén hirdetett harcot a kábítószerekkel szemben, és a kormány ennek megfelelően egy régi eszközhöz nyúlt: a megtorláshoz és a kriminalizációhoz. Erről az útról azonban már számos alkalommal bebizonyosodott, hogy nem vezet el a célhoz.
Mindenesetre Horváth László személyében kineveztek egy „kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztost”, és elindították a Delta Programot. Első lépésként a rendőrség két hét alatt 300 kilogramm kábítószert gyűjtött be. De vajon az alkohol vagy drogok jelentik a nagyobb gondot?
A függőségek Magyarországán az alkoholprobléma nagyságrendekkel nagyobb, mint a kábítószerfüggőség. Nagyjából félmillió ember súlyos alkoholfüggő, míg a drogfogyasztók száma 20-50 ezer közé tehető. Az alkohol mégis társadalmilag elfogadott, míg a kábítószer-használatot üldözik.
De miért ez a különbség? Miért kap nagyobb hangsúlyt a drogellenes harc, miközben az alkohol éppoly pusztító hatással van a társadalomra?
Bár a nemzetközi tapasztalok mást mutatnak, Magyarországon nem a tartós eredmény elérése lehetett a cél, mert megint csak a tiltás és a szigor dominál. A válaszokat keressük legújabb magyarázó videónkban. Kattints és nézd meg, hogy mit mondanak a számok, a szakértők és a nemzetközi példák!