Még a fideszes szavazók 46 százaléka szerint sem helyes, hogy a már korábban bevezetett adókedvezményekhez hasonlóan a mostani intézkedés is a tehetősebb családokat segíti nagyobb mértékben – derült ki a Publicus Intézet felméréséből, melyet a Népszava számára készített.
A magyarok többsége ugyanis bár egyetért az anyák személyijövedelemadó-mentességével, hibának gondolják, hogy a kedvezménnyel megint inkább a tehetősebb családok járnak jól - írja a lap, mely azt is megjegyzi, hogy kétharmad pedig nem hiszi, hogy ezzel bárkit gyerekvállalásra lehetne ösztönözni.
A miniszterelnök februári évértékelőjén jelentette be, hogy idén októbertől személyi jövedelemadó-mentességet kaphatnak a három gyermekes anyák, a kétgyerekeseknél pedig lépcsőzetesen vezetik be az adómentességet 2030-ig. Azóta pedig a 30 év alatti egy gyermeket nevelő anyákra is kiterjesztették a kedvezményt.
Az anyák ilyen típusú támogatását a magyarok többsége jónak tartja: a megkérdezettek 56 százaléka válaszolt igennel vagy „inkább igennel” arra a kérdésre, hogy egyetért-e ezzel az intézkedéssel, 40 százalék pedig nemmel. Azt viszont a magyarok 71 százaléka helyteleníti, hogy az intézkedés a már korábban bevezetett adókedvezményekhez hasonlóan a magasabb jövedelmű, tehetősebb családokat nagyobb mértékben segíti. Ebben a kérdésben még a kormánypárti szavazók többsége is hajlik a kritikára: 46 százalék szerint ez így nem helyes, szemben 42 százalék támogatóval - teszi hozzá a lap.
Azzal kapcsolatban is szkeptikusak az emberek, hogy ezek az adókedvezmények alkalmasak lennének arra, hogy gyerekvállalásra ösztönözzék a fiatalokat: a megkérdezetteknek 65 százaléka szerint nem hatékony ez a módszer.
Végül pedig az is kiderült, hogy a többségnek az sem tetszik, hogy 2008 óta nem emelkedett a családi pótlék összege, amely gyakorlatilag az egyetlen olyan támogatási forma, ami nem diszkriminálja valamilyen módon a társadalom alsóbb rétegében elhelyezkedő családokat.