Két Vas megyei ovit is örökbe lehet fogadni, ahová gyakran éhesen érkeznek meg a gyerekek reggelente

Több mint 47 ezer hátrányos helyzetű gyerek életét könnyíti meg az „Örökbe fogadok egy ovit!” program. A mozgalom már Vas megyét is elérte: két olyan óvoda is csatlakozott, ahol a gyerekek fele mélyszegénységből érkezik – gyakran kabát és kesztyű nélkül indulnak el reggelente.

Magyarországon ma már nincsenek hivatalos statisztikák a mélyszegénységben élőkről, de becslések szerint egymillió ember – köztük több mint 200 ezer gyerek – él a létminimum alatt. A rossz körülmények között élő kisgyermekek megsegítésére jött létre az „Örökbe fogadok egy ovit!” mozgalom, amelyben elsősorban azokat az óvodákat segítik, ahol a gyerekek többsége hátrányos helyzetű családból érkezik.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Ezekben a családokban nemcsak a zsírkréta vagy a gyurma számít luxusnak, hanem sokszor egy meleg kabát vagy egy cipő is. A program egyszerű, és talán ez a hatékonyságának a kulcsa is. Az óvodák önkéntesen jelentkezhetnek és csak akkor kerülnek be a rendszerbe, ha igazolhatóan az oda járó gyerekek fele hátrányos helyzetű – többnyire mélyszegénységben élnek, szegregált környezetben vagy halmozottan hátrányos térségekben.

A jelentkező intézmények egy úgynevezett „nincslistát” állítanak össze, ami tartalmazza azokat a legszükségesebb dolgokat, amelyek gyakorlatilag nélkülözhetetlenek, legyen az papírzsebkendő, váltócipő, meleg kabát, játék, pótbugyi, fogkefe, meleg harisnya vagy épp színes papír. Hiszen hol van olyan ovi, ahol ne jönne jól egy rakás színes papír és filctoll?

Azonban az is fontos, hogy a „nincslista” nem bevásárlólista, inkább egy iránymutató, és főleg a családoknál lévő, jó minőségű felesleg továbbadására szolgál, például a kisgyerekeket nevelő családok továbbadhatják a gyermekeik által kinőtt, de még használható és jó minőségű ruháikat, a megunt játékaikat. A támogatók azonban nem szükségszerűen csak családok lehetnek, hanem baráti társaságok, cégek vagy iskolai közösségek is. Ők válnak az óvodák „örökbefogadóivá”.

Ebből adódik, hogy az örökbefogadás nem jelent pénzbeli támogatást, sokkal inkább a továbbadásról szól, mert ami az egyiknek felesleg, a másiknak kincs. Persze, hogy mennyi mindent vásárolnak meg a boltban, az az adományozókon múlik, nyilván édességeket és irodaszereket nem használtan fognak küldeni. Az örökbefogadók pedig a legtöbb esetben közvetlenül az óvoda kijelölt pedagógusával veszik fel a kapcsolatot és a csomagokat is közvetlenül küldik el.

Azt, hogy a rendszer fenntartható maradhasson, a mozgalmat működtető csapat felügyeli. Ha egy örökbefogadó tovább már nem tudja támogatni a közösséget, akkor új „szülőt” keresnek az adott óvodának. Az adományozás többnyire nem egyszeri segítséget jelent, hanem hosszabb távú kapcsolatokat. Jelenleg több mint 900 óvoda szerepel a rendszerben, és 9000 magánszemély, valamint közel 860 szervezet támogatja őket.

A koordináció központja egy zárt Facebook-csoport, ahol minden nap megjelennek új örökbe fogadható óvodák, frissítések és köszönőképek. Az adományozók itt választják ki a nekik szimpatikus intézményt, és így születik meg a kapcsolat.

Az „Örökbe fogadok egy ovit” programban jelenleg több mint 47 ezer gyermek érintett – főként az ország északkeleti és délkeleti részéről, azonban nyugatabbról is egyre több intézmény csatlakozik. Vas megyében jelenleg két óvoda szerepel a támogatottak között. Ezek közül az egyik egy aprófalvas intézmény, ahol a legtöbb család munkanélküli, a gyerekek pedig gyakran éhesen, kabát és kesztyű nélkül érkeznek reggelente.

Szerencsére támogatókból sincs hiány Vasban, több mint 150 magánszemély jelentkezett már örökbefogadónak. A mozgalom bár igyekszik fenntarthatóan működni, a távolságok kihívást jelentenek a logisztikai szempontból. A támogatott óvodák gyakran eldugott, nehezen megközelíthető helyen vannak, a csomagküldés költsége pedig az örökbefogadókra hárul. Éppen ezért a mozgalom reméli, hogy előbb-utóbb egy országos logisztikai partner is csatlakozik hozzájuk, ezzel pedig még több intézmény kaphatna rendszeres segítséget.

A tárgyi adományokon túl tervezik a „Világjegy” program bevezetését, amivel élményalapú támogatást adhatnának a kisgyerekeknek, akik ezzel kirándulásokon, múzeumlátogatásokon túl mozi- és színházi élményeket szerezhetnének. A jövőben koncertekkel, kézműves foglalkozásokkal és közösségi programokkal is szeretnék bővíteni a lehetőségeket.

A programban kulcsszerepet játszanak az óvodapedagógusok. Ők nemcsak a csomagok átvételét és kiosztását végzik, hanem folyamatosan kommunikálnak az adományozókkal, beszámolnak a gyerekek öröméről és fejlődéséről. Ez a bizalmi kapcsolat a siker záloga.

Mert bár egy csomag zsírkréta nem váltja meg a világot, de egy gyerek napját szebbé, a jövőjét pedig talán kicsit reményteljesebbé teszi. És ez már önmagában is óriási dolog.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet