Új veszély terjed az osztrák istállókban, és egzisztenciális kihívások elé állítja a gazdákat. Míg a ragadós száj- és körömfájás a keleti határokon leselkedik, addig az ország nyugati részén a rettegett kéknyelv betegség már elérte az első farmokat - írja a Kronen Zeitung.
A betegség állítólag már tavaly is több ezer vállalkozást érintett Németországban, Belgiumban és Hollandiában, most azonban átterjedt Ausztriába is. Az első eseteket hivatalosan is megerősítették, elsősorban Nyugat-Ausztriában terjedt el a kór és összesen már 244 osztrák vállalkozás érintett.
A juhokat különösen súlyosan érinti a betegség: minden negyedik fertőzés halálos. A szarvasmarhák erős fájdalmaktól szenvednek, és kevesebb tejet adnak. A tej ára máris emelkedik Európában. A gazdálkodókra kettős teher nehezedik: az állatok szenvedésének látvána és a fertőzött állatok tetemes gondozási költségeinek kifizetése.
A kéknyelv betegség (angolul: bluetongue) törpeszúnyogok által terjesztett fertőző, de állatról állatra közvetlenül nem terjedő vírusos állatbetegség, mely a házi és vadon élő kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, szarvasfélék) támadja meg - írja a betegségről a Nébih.
A fertőzés súlyossága eltérő a különböző fogékony fajok körében. A tünetek juhokban általában súlyosabbak (lesoványodás vagy elhullás), a szarvasmarhák rendszerint kevésbé érzékenyek a betegségre. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, de a betegség súlyos szövődményekkel járhat, így sokáig elhúzódhat. A vírusnak jelenleg 24 ismert szerotípusa van. Hazánkban 2014 őszén a 4-es szerotípust azonosították.
A kéknyelv betegség világszerte előfordul, olyan régiókban, ahol a betegség terjesztéséért felelős törpeszúnyogok jelen vannak. Így Afrikában, Ázsiában, Ausztráliában, Európában és Észak-Amerikában egyaránt ismerik a betegséget. Megjelenése szorosan összefügg a törpeszúnyogok aktivitásával, tehát meleg és nedves időszakokban gyakoribb, majd az első fagy és tartós hideg beálltával megszűnik - azaz ez is összefüggésben van a klímaváltozással. Ha télen nincs tartós fagy, áttelelnek a kórokozók.
A kórokozót egyre több országban azonosították az elmúlt évtizedben Európában is, sőt, az esetek száma jelentősen megnőtt, súlyos gazdasági károkat okozva. 2014 nyarán-őszén újra megjelent Törökországban is és folyamatosan észak felé terjedve Görögország, Bulgária és Románia teljes, valamint a balkáni országok egyes területein fertőzött. Magyarország déli részét 2014 őszén érte el, azóta több helyen is regisztrálták már.