EU-képviselők Budapesten: "a magyar kormány képviselői kifejezetten ellenségesek és agresszívak"

Hétfőn egy európai parlamenti bizottság érkezett Budapestre, hogy az alapvető jogok érvényesüléséről tájékozódjanak. Nem találkoztak pozitív fogadtatással.

Budapesten tartózkodik április 14. és 18. között egy európai parlamenti delegáció, amely az uniós értékek magyarországi helyzetét vizsgálja – számolt be a hvg.hu. A küldöttség tagjai az igazságszolgáltatás függetlenségét, a média és a tudományos szabadságot, az átláthatóságot, a korrupcióellenes intézkedéseket, a civil társadalom helyzetét és az LMBTIQ-jogokat értékelték. A delegáció a tapasztalatairól egy sajtótájékoztatón számolt be.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A tájékoztatót a delegáció vezetője, Tineke Strik holland EP-képviselő nyitotta meg. Elmondta, hogy „az igazságügyi és a belügyminiszter, az alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság elnöke, és az alapvető jogok biztosa elutasította a delegáció képviselőivel való találkozót.” Hozzátette: „Számos aggasztó fejleményt látunk.”

Strik szerint különösen problémás, hogy

„az EU-s forrásokat a magyar kormány külföldi befolyásolásnak bélyegzi.”

Azt is kiemelte: „Ritkán fordul elő, hogy bírók az utcán tüntetnek, és az, hogy ez Magyarországon megtörtént, mutatja, mennyire aggódnak az igazságszolgáltatás függetlenségéért.”

Strik emlékeztetett arra is, hogy Orbán Viktor március 15-i beszédében jogkorlátozó intézkedéseket jelentett be, amelyek szerinte különösen súlyosak. Ezek „első áldozata” a Pride felvonulás lehet, ezért kérni fogják, hogy az Európai Bizottság forduljon a Bírósághoz, hogy az soron kívül döntsön a Pride betiltását lehetővé tevő törvény felülvizsgálatáról.

A sajtótájékoztatón egy másik képviselő azt is megjegyezte, hogy a találkozókon a magyar kormány képviselői

„kifejezetten ellenségesek és agresszívak voltak.”

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet