Az osztrákok Facebook-bejegyzésekből értesültek arról, hogy a határ mellett temetik el a fertőzött teheneket

Burgenlandban egyébként nem temetnék, hanem elégetnék az állatokat, amennyiben megjelenne a száj- és körömfájás betegség, és erre meg is van a megfelelő technikai felszereltségük.

Vasárnap jelentek meg az első sajtóhírek arról, miszerint a magyar hatóságok nem tájékoztatták az osztrák oldalt arról, hogy Peresztegen – alig négy kilométerre az osztrák határtól – több száz, vírussal fertőzött tehenet földeltek el Nem értesítették a polgármestert, felháborodott a falu - A peresztegi dögtemetőbe kerülnek a kényszervágott állatok April 18. 07:24 . A rábapordányi telepen észlelt fertőzésről ugyan informálták az osztrákokat, az állatok elhullás utáni elhelyezéséről viszont nem - számolt be a hvg.hu, mely kérdésekkel fordult az ügyben a burgenlandi tartományi kormányzathoz.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A burgenlandi tartományi kormányzat tájékoztatása szerint április 18-án Facebook-bejegyzésekből értesültek a peresztegi akcióról. Ennek azért van jelentősége, mert a vírus nemcsak közvetlen érintkezéssel, hanem levegőn keresztül is terjedhet. Emellett az elföldelt állatokból származó kórokozók – elméletileg – a talajvízbe jutva is veszélyt jelenthetnek, és átterjedhetnek Ausztria területére.

Miután megkeresték őket osztrák részről, a magyar hatóságok válaszukban azt közölték, hogy a peresztegi területen a talajvíz áramlása északnyugat–délkeleti irányú, így a fertőzés vízen keresztüli átterjedése Burgenland felé nem valószínű.

A burgenlandi állattartók azonban úgy vélik, hogy már a fertőzés lehetősége is veszélyeztetheti a mezőgazdasági termékek piaci megítélését. Tapasztalataik szerint egy ilyen helyzetben nem elég valóban mentesnek lenni a vírustól – annak is kell látszani –, különben a fogyasztók elfordulhatnak a termékektől.

Burgenlandban egyébként ilyen fertőzés esetén a tetemeket elégetik, a megsemmisítésükre szolgáló létesítmény Unterfrauenhaid (Lók) településen található. A magyar agrárminiszter, Nagy István korábban maga is azt nyilatkozta: a leghatékonyabb megoldás az állatok elégetése lenne. Magyarországon azonban csak egyetlen ilyen égetőüzem működik – a Bács-Kiskun megyei Solton –, ahová a szállítás újabb járványügyi kockázatokat rejthet.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet