Benyújtották a törvényjavaslatot, amivel korlátozhatják az önkormányzatok a beköltözők számát

A helyi közösségek „önazonosságának védelme” érdekében.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerda éjjel benyújtotta a parlamentnek a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot, amelyet Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter dolgozott ki. A javaslat célja, hogy eszközöket adjon az önkormányzatok kezébe a beköltözések korlátozására, a települések „önazonosságának megőrzése” érdekében.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A jogszabály hangsúlyozza, hogy a korlátozó eszközöket nem lehet az emberi méltóság megsértésével vagy indokolatlan megkülönböztetéssel alkalmazni. Ugyanakkor a szövegben az is szerepel: az, hogy egyes csoportok előnyben részesítést élveznek vagy rájuk eltérő feltételek vonatkoznak, önmagában még nem minősül diszkriminációnak.

A tervezet szerint az önkormányzat évente egyszer változtathatja meg a beköltözést szabályozó feltételeket, de a korlátozásokat csak akkor alkalmazhatja, ha rendeletben előzetesen meghatározta a kívánt lakosságszámot, és ez a szám már el is érte vagy meghaladta a kijelölt értéket. Ez a szám nem lehet alacsonyabb a KSH által közzétett 2025-ös lakosságszámnál, és akár külön településrészekre is meghatározható.

A törvénytervezet részletesen felsorolja, kik mentesülnek a beköltözési korlátozások alól: például azok, akik helyi hozzátartozóval rendelkeznek, a településről származnak, ott tanulnak vagy dolgoznak, vagy valamilyen állami támogatással szereztek ingatlant. Emellett kivételt képeznek azok is, akik egyházi, egészségügyi vagy szociális intézményben élnek.

Az önkormányzat a beköltözés korlátozására többféle eszközt is alkalmazhat: például elővásárlási jogot biztosíthat saját magának vagy a helyi lakosoknak, megtilthatja vagy feltételekhez kötheti a lakcímbejelentést, és adófizetési kötelezettséghez is kötheti a betelepülést. A rendeletben előírhatja azt is, hogy a beköltözőnek valamilyen közösségi értékhez igazodó feltételt vagy kötelezettséget teljesítenie kell.

A betelepülési engedélyezési eljárást a beköltözni szándékozónak kell kezdeményeznie, és a képviselő-testület folytatja le. A határidő 30 nap, amely további 30 nappal meghosszabbítható. A döntés ellen közigazgatási per indítható. Ha a törvényt megsértik, az önkormányzat szankciókat alkalmazhat: az ingatlanszerzés semmis lehet, törölhető a lakcímbejegyzés, illetve bírság is kiszabható.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet