Korlátlan mobil- és kedvezményes vonalas Internet

24 órás megfizethető netezést kínál egy mobilszolgáltató, és íme a kormány által támogatott kedvezményes Internet.

Az egyik ajánlat villámcsapásként jött, hiszen mindenki a vezetékes szolgáltatókra fókuszált Internet ügyben, mikor a Vodafone - kihasználva az infrastruktúrája adta lehetőségeket -, havidíjas szolgáltatással rukkolt elő. Ezzel megoldaná a nagyvárosoktól távol, de a mobiltelefon antennákhoz közel eső netezők problémáit. A másik jóhír július 15-én érkezett, ekkor jelentették be az államilag támogatott Internethasználat project végleges tarifáit.

Hogyan jutunk nethez mobilról?
A problémakörhöz közelítve máris egy idegen kifejezésbe botlunk, a szolgáltatást kizárólag "GPRS mobiltelefonról vehetjük igénybe".
Magyarra fordítva "általános csomagkapcsolt rádiószolgáltatást" jelent (General Packet Radio Service = GPRS), amely a "régi" GSM adatátviteli rendszerhez hasonló szolgáltatás, csak éppen teljesen más. Lényege, hogy az adatok apró csomagokként továbbítódnak, hasonlóan a megszokott internetes adatkommunikációhoz. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a készülék ne csak egy beszédcsatornát nyisson, mint azt a telefonoknál megszoktuk, hanem az adatátviteli igénytől függően akár többet párhuzamosan, vagy adatküldési szünetben egyet sem.

A GPRS technológiával akár azt is megteheti a szolgáltató, hogy ne az on-line eltöltött idő után, hanem az átvitt adatmennyiségtől függően állítsa ki a számlát. Így akár egész nap on-line kapcsolódhatunk a hálózathoz, de csak a forgalom után csengetjük majd a pénzt.

Ericson R600A szükséges kiegészítők
Tegyük fel van egy ilyen készülékünk, nincs más hátra, mint előre. Beballagunk városunk Vodafone márkakereskedésébe, és igénylünk egy átalánydíjas szolgáltatást a havi előfizetésünk mellé. Ha nem vagyunk regisztrált vendégei a szolgáltatónak, akkor nem fog menni ez a művelet. Előbb választanunk kell egy szolgáltatást.

Amit kapunk pluszban, az a következő: egy speciális szoftvert (Connect Me), IrDA port (infravörös adatátviteli eszköz), Bluetooth és persze a hagyományos adatkábelt (legalábbis ez jár az Ericsson R600-ashoz). Az adatátviteli eszközök közül mindenki válassza ki a saját gépéhez valót, a telepítés egyszerű, katt ide katt oda, az eszközök közül meg kell neveznünk a megfelelőt, és már kezdődhet is a műsor.

Nokia 6310 (GPRS)Nem a leggyorsabb, de nem drága
Az átviteli sebességre sajnos panaszt hallottunk, nem igazán gyors, mégis úgy érezzük, aki eddig modemről érte el a netet, annak nem lesz gondja vele. Hiszen kb. 40 kbps sebesség elérhető. Ez nem ADSL, de nem is azt ígérték. Előny viszont, hogy a GPRS szolgáltatással lefedett területen belül bárhonnan tudja az elérést, és a sebességet garantálni a szolgáltató.

Lesz itt kérem csetelés a vonatról, mellékhelyiségbe bezárkózott kamasz, és kötés horgolás helyett csevegő nagyi, itt a jóvilág.
Summázva, puding próbája az evés. Mivel három hónapig ingyenes a szolgáltatás, érdemes elgondolkodni, azoknak, akik sokat utaznak, vagy nincs a közelükben egyéb lehetőség, az ár úgy érezzük nem lehet akadályozó tényező. Jelenlegi legolcsóbb megoldás előfizetéssel együtt, bruttósan felülről közelíti a 6000 Ft-ot. Amennyiben nincs készülékünk, akciósan még az is kapható.

A félreértés elkerülése végett nem PR cikket kívántunk írni a Vodafone-nak, csupán ismertetni egy lehetőséget, ami segíthet a kedvezményes csomag nélkül maradt, ámde a városoktól távolabb eső látogatóinknak.

Kedvezményes Internet-hozzáférési csomagok
Hát megszületett. Mindenki ezt óhajtotta, én személy szerint kicsit féltem, mert ekkora várakozás után sokszor ért csalódás. "Évente 3 milliárd forintot különítünk el a kedvezményes internetezés támogatására, ami az idei töredékévben számításaik szerint legfeljebb 1,3 milliárd forintot tesz ki." - derült ki az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) tájékoztatójából. Vagyis ennyit szán az új kormány a netezés segítésre.
A kezdő internetezőknek nyújtott lehetőség havi 15 órás, a haladóknak rendelkezésre bocsátott konstrukció 40 órás internetezést biztosít. A hozzáférés minden szolgáltató esetében azonos feltételekkel vehető igénybe, árbeli különbség az éjszakai és a hétvégi kedvezményeket tekintetében tapasztalható.

Az árak nem magasak, de a szívünk mélyén még mindig a 150 a szerencseszámunk. Az öt szolgáltató (Matáv Rt., a Vivendi Telecom Hungary Rt., a Monortel Rt., az Emitel Távközlési Rt. és a Hungarotel Rt.) által külön kínált csomagok a kezdőknél havi bruttó 1.550 forint, illetve a haladóknál 4.000 forint, amelyet 16 órától 24 óráig lehet igénybe venni.
A távközlési társaságok vezetőinek szavaiból kiderült, hogy a Matáv, a Vivendi és az Emitel szolgáltatásait igénybe vevők az éjféltol reggel 7-ig terjedő időszakban percenként 50 fillért, azaz óránként 30 forintot fizetnek (210 Ft).

És ha a gépek is olcsóbbak lesznek...
A minisztérium továbbá tárgyalt a számítógépárakról és az Internet elterjedésének segítéséről. Az elsőnél a vámok csökkentésének lehetőségét, míg a másodiknál egy új informatikai stratégiának a kidolgozását vette számításba.
Egy gondolat a végére: nem lehet azt mondani, hogy az Internetes témák és szolgáltatások uborkaszezonjukat élnék a nyáron. Két megoldás is született a "mindenki csomag" eltűntetése után.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Életmód