Náray Vivien a kártyalapok osztása helyett a testünk jobb megismeréséhez vezető utat mutatja

Mi a közös a pilatesben, a rituáltáncban és a faceyogaban? Ezek mind olyan mozgásformák, amelyek önmagunk jobb megismeréséhez vezetnek. Vivienn pedig tudását egy Mallorcai elvonuláson adja át az arra nyitottaknak.

Náray Vivien Szombathelyen született és egészen 25 éves koráig itt is élt. Azóta országot és hivatást is váltott. Hosszú évekig osztotta az ász-párt a Palace pókertermében, ahol a maszkulin energiák vették körül. A kártyalapok osztása mellett italokat is kevert, hosszú évekig a nyaranta vendéglátással kereste a kenyerét. Aztán 19-re lapot húzott és bejött. Ma már elsősorban nőknek segít a győzelmi mámor elérésében, amit a saját testünk felett aratnak a pilatesnek vagy épp a rituáltáncnak köszönhetően. A beszélgetésünkre is alig tudtunk időpontot egyeztetni, hiszen éppen első elvonulótáborát szervezi Mallorca csodálatos szigetére, hogy átadja tudását és segítsen a résztvevőknek megtalálni az utat önmaguk felfedezéséhez.

Csodálatos helyszíneken kerülhetnek közelebb önmagukhoz az elvonuláson résztvevőks részt
Náray Vivien

Kezdjük rögtön az elején. Honnan született meg az elvonulás ötlete?

Az elvonulás ötlete abból született, hogy az elmúlt években megszerzett tudást végre egy helyen átadhassam. Az első szerelem a pilates volt, amely mára a hivatásom lett. Imádom benne, hogy a gyakorlatok végrehajtása olyan fokú koncentrációt igényel, hogy minden más megszűnik körülöttem. Csak a test marad, az izmok tudatos aktiválása és a jelen pillanat. Ilyenkor az elme elcsendesedik. A rituáltáncban ennek éppen az ellenkezőjét tapasztaltam meg. Ott nem én irányítom a testet, hanem hagyom, hogy a test vezessen. Figyelem a mozdulatokat, az érzéseket, és meghallom azokat az üzeneteket, amelyeket a testem lelki szinten közvetít. Ezt a különleges találkozást – a tudatosság és az önátadás, a kontroll és a szabadság egyensúlyát – szeretném megosztani az elvonulásunkon.

Mióta foglalkozol pilatesszel? Illetve ha jól tudom a pilatesen kívül más mozgásformák is a mindennapjaid része.

2022 óta élem a szabadságomat, és vezetem a saját vállalkozásomat. Számomra a mozgás sosem csak a fizikai gyakorlatokról szól. Az oktatói munkám során nap mint nap látom, ahogyan a testünk és a belső világunk elválaszthatatlan egységet alkot. Felismertem, hogy a berögzült tartáshibák, a fizikai blokkok és a feszültségek mögött szinte mindig a lélek üzenetei állnak. Ezeket nem lehet pusztán anatómiai alapon feloldani.

Ez a felismerés indított el az utamon, így érkezett az életembe a Rituáltánc is, amely kaput nyitott számomra a lélek mozgáson keresztüli gyógyítására. Hogy ezt a transzformatív erőt a lehető legtisztábban adhassam át, jelenleg egy kétéves, átfogó rituáltánc-képzés második, egyben vizsgaévében járok. A Faceyoga mély, saját élményű csoportos tapasztalataival lesz teljes a kör.

A pilates napjaink egyik legnépszerűbb mozgás formája.
Náray Vivien

Grazban mint vállalkozó stúdiókban dolgozom, emellett posztrehabilitációs privát vendégeim vannak. Munkámat úgy végzem, hogy biztonságos, támogató teret teremtek, ahol a Pilates precizitása és a tánc szabad, lélekemelő ereje találkozik. Az a célom, hogy a mozgáson keresztül visszavezessem a hozzám érkezőket a saját testükhöz, és segítsek nekik rátalálni a saját belső fényükre.

A vendéglátásból vezetett az utad ezekhez a már-már spirituális mozgásformákhoz. Volt valamilyen belső késztetésed, mégis hogy kötöttél ki ezeknél a mozgásformáknál?

Mindig is olyan hivatást szerettem volna, ahol nem kell többet “dolgoznom”, hanem élvezem. A testemmel való kapcsolódás mindig is nagyon fontos volt, mint a sport és mozgás is. Olyan szakmát szerettem volna, melynek a munkahelyi “ártalma” pozitívan hat rám.

Igazából az az érdekes az egészben, hogy még azt sem tudtam, mi az a pilates, amikor először meghallottam ezt a szót, de tudtam, hogy én ezzel fogok foglalkozni, és azt is tudtam, hogy profi leszek benne. Ez egy ilyen flow élmény volt: az első pilatesórám nekem a képzésen volt, teljesen tapasztalatlan voltam, és azt sem tudtam, mire számítsak. Első pillanattól kezdve éreztem a gyakorlatok végrehajtása alatt, hogy ez a legnagyobb luxus, amit a testnek adhatok.

Igaz, a pilates hatalmas hipe lett az elmúlt időben, melynek sajnos látom a hátrányait. Sok kókler van, amiről sajnos ők sem tehetnek. Rengeteg az olyan képzés, ahol azt tanulják, hogy néz ki egy gyakorlat, és nem azt, hogy hogyan végezzék és végeztessék el. Viszont maga a pilates egy csodálatos mozgásforma, amelyhez Josef Pilates csodálatosan letette az alapokat. Ősi mozgásformákat, balettet, harcművészeteket és jógát ötvözte, amit aztán napjainkban a számomra is használt elvvel, a kortárs pilates egyénre szabva, csodálatos eredmények érhetőek el.

A ritualtánc is eszköz lehet önmagunk jobb megismeréséhez
Bereczki Tünde

A csodája szerintem talán az lehet, hogy teljes koncentrációt igényel, és egy jó oktatóval csak a testedben vagy, nincs semmi más, megszűnik a külvilág. És egyszerűen jobban érezzük magunkat a testünkben, elmúlnak a fájdalmak, erősebb és szálkásabb az izomzat, javítja a tartást, és testtudatosabbak leszünk.

Aztán megismertem a rituál táncot. Berkes Judit Szofi 2 éves képzésén veszek részt jelenleg, januárig tart. Itt imaginációs képekkel dolgozunk, a 12 jungi archetipussal, ahol minden archetipussal megismerkedünk saját magunkban. Csodálatos transzformatív önismereti folyamat amit ott kapunk. Ez végre egy olyan eszköz, mellyel a mozgáson keresztül jutunk el a lelkünk üzenetéig.

A 12 jungi archetípus? Szerintem ez keveseknek mond bármit is. Mesélsz erről, miről is van szó?

Mindannyiunkban ott van a 12 archetípus, és mindegyikkel kapcsolódunk is. Ezek az álmodó, a harcos, a szerető, a közvetítő, az anya, a király, a szolgáló, a művész, a mágus, a tanító, a mester, és a szabadító. Ezek mind hozzárendelhetők a 12 asztrológiai állatövi csillagjegyhez is. Az hogy hogyan kapcsolódunk ezekhez az archetípusokhoz, amelyeknek mind megvan az árnyék oldala is természetesen, ezt tudjuk felfedezni a táncok során.

Ezt mint egy mozgásmeditációt kell elképzelni. Instrukciókkal elvezetünk mindenkit a foglalkozott archetípushoz, és szándékunk, hogy megmutassa, hol tartunk vele, milyen a vele való viszonyunk. Traumákat oldunk fel újabb traumák okozása nélkül.

Hogy kapcsolódik a pilateshez és a rítuáltánchoz az arc vagy faceyoga?

A faceyoga, hát az a női hiúságom. Elkezdtem ráncosodni, És mivel látom, hogy az izmokkal való munka során mit lehet elérni, úgy voltam vele, ennek működnie kell az arcunkon is. És lám-lám működik. Egy 8 hetes sajátélmény képzésen veszek részt, ahol a mindennapos gyakorlással látom, hogy mennyire hatékony tud lenni.

Vivien régóta kötődik Mallorcahoz, így mások által nem ismert titkos helyeket is megmutat az elvonulás résztvevőinek
Bereczki Tünde

Mallorca gyönyörű hely. Egy ilyen elvonuláshoz is minden bizonnyal tökéletes választás. Egyedül viszed a csoportot és programot, vagy azért lesz kinn segítséged is?

Én vagyok a főszervező. Két jó barátnőm a társai és támogatóim lesznek a segítségemre. Az egyik lány egy táncos társam, akit ott ismertem meg a tanfolyamon, profi fotós és marketinges, főként fesztiválfotós. A másik lány általános iskolában volt az osztálytársam, 29 éve vagyunk barátnők. Több vegetáriánus étteremben dolgozott már Szombathelyen és Budapesten, ezért kértem fel erre a feladatra. Ő jelenleg saját magát fedezi fel, és 3 éve elvonult a világ elől, túl busy a gondolataival, és egy csodálatos utat jár be. Most azt érzi, ilyen emberekkel mint mi, elhagyja a barlangját és egy hónapot együtt töltünk Mallorcán.

Elvonulás ahol csak csajok lesznek egy csodálatos helyen. Ez sokaknak csábítóan hangzik. De mégis kiket vársz, kiknek szól ez a pár nap?

Mindenkinek, aki meg akar érkezni a legteljesebb önvalójába. Nyilván ez az 5 nap és a programok nem lesz elég, de reményeim szerint elindíthatjuk őket azon az úton, hogy felismerjék saját fényüket. Annak idején 12 éve egy joga táborban voltunk a testvéremmel, ott kaptunk egy hálanaplót, amit azóta is írok, egy év alatt teljesen megváltoztatta az életemet. Ha csak egy ember tapasztal hasonló áttöréseket, akkor már megérte.

Mallorca szigete
Pixabay

Amikor 10 évvel ezelőtt kiköltöztem Mallorcára, megtapasztaltam, hogy a komfortzónám elhagyásával csodák jelenhetnek meg az ember életében. Életem legszebb felismeréseit éltem meg ott. Akkor kezdtem megérteni azaz inkább kapisgálni az univerzum működését. Ez a hangulat a szigeten jelen van folyamtosan. Ismerem jól a szigetet, csodálatos strandjain, barlangjait, és ezért választottam ezt a helyet, hogy megmutathassam a táborba érkezőknek.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Életmód