A Vodafone 2002. június 15-től Magyarországon elsőként kínált mobiltelefonon keresztüli, azaz GPRS Internet-elérést, rendkívül kedvezőnek tűnő feltételekkel.
Mibe kerül?
Havi 3125 forintos díj ellenében egy betárcsázós modem sebességének megfelelően körülbelül 3-4000 bites másodpercenkénti sebességgel lehet csatlakozni a világhálóra. Június 15-ig - akciósan - adatforgalmi díj nélkül (hogy mennyi lesz azután a díj, az egyelőre még titok). Mindehhez nem kell más, mint egy GPRS-es készülék. A legolcsóbb megoldás, előfizetés plusz készülék: 6900 forint, amiben bennefoglaltatik az adatkábel ára is. Ugyanez feltöltőkártyával már közel húszezer forint Megoldható a dolog infravörös csatlakozással is, így a legolcsóbb készülék előfizetéssel 9900, plusz minimum 6000 forint az IR port, feltöltőkártyával a kettő együtt már 35000-be kerül.
Ha véletlenül létrejön a kapcsolat, az két órán belül szinte biztosan megszakad. Gyakran azonban létre sem jön - mint ahogy az Szombathelyen az elmúlt hétvégén majdnem két napon keresztül több helyen is megfigyelhető volt, és azóta sem funkcionál zavartalanul -, vagy annak sebessége 0 és pár száz bit per szekundum között ingadozik. (Ez utóbbi arra sem elég, hogy egyetlen weblap negyed óra alatt betöltődjön).
A cég képviselői szerint a hétvégén a fennakadást karbantartási munkálatok okozták, és nem tartott tovább fél óránál. Elmondásuk szerint a GPRS adattovábbítás ideiglenes szünetelése csak külterületeken fordul elő, - egyébként az ország szinte egésze külterületnek számít - a szerződésben benne is foglaltatik, hogy ilyen területeken nem tudják biztosítani a szolgáltatást a fizető fogyasztók számára.
Érdekes megnézni egyébként a Vodafon magyarországi weblapját, http://www.vodafone.hu/szolgaltatasok/gprs.html , ahol ez olvasható: "A szolgáltatások Magyarország egész területén elérhetők a Vodafone saját hálózatából." Ennek ellenére nagyon úgy tűnik, a mobil Internet-elérés éppen a mobilszámítógépet, laptopot használók számára a leghasználhatatlanabb.
A helyzet a nagyobb városközpontokban valamivel jobb, de ott sem éppen rózsás, a visszajelzések szerint hasonló - "van, de mégsincs" - helyzet áll fenn, kivéve persze Budapestet.
Felvetődik a kérdés: miért kínálnak olyan szolgáltatást, amit nem is tudnak nyújtani?
Eddig a GPRS-Internetre több mint 20 ezren fizettek elő, ekkora adatforgalmat, pedig a beszélgetések révén létrejött forgalommal együtt nem képes kiszolgálni a Vodafone hálózata. Késő délután, kora este és valóságshow időszakban nem is érdemes próbálkozni. Fejlesztésekre legkorábban ez év áprilisában kerül sor. Feltételezem tehát, hogy a helyzet javulása az adatforgalmi díj megjelenésével egy időben fog bekövetkezni. Addig is nézegethetjük a készülék "a szolgáltatás nem elérhető", vagy az Internet-böngésző "A lap nem jeleníthető meg" üzenetét.
Ne ki-be kapcsoljunk, próbálkozzunk mással!
Jó tudni, hogy számos szolgáltatás nem is érhető el GPRS-t használók számára. A Vodafone minden előfizetőjének ugyanazt az IP címet adja, két különböző gép azonos címmel pedig nem vehet igénybe bizonyos szolgáltatásokat - problémák emiatt például chatelésnél, vagy az ingyenes sms küldő oldalaknál jelentkezhetnek. A GPRS-hez e-mail cím sem jár.
Persze a probléma nem ez, hanem hogy nem működik... A kérdésre, hogy mit tehet az ember, ha nem sikerül csatlakozni a világhálóra, vagy a programmal valami probléma adódik, az ügyfélszolgálat azt a választ adta, indítsa újra a számítógépet, kapcsolja ki és újra be a telefonkészüléket, vagy próbálkozzon később. Én mégis azt javasolnám azoknak, akik még nem fizettek elő erre a szolgáltatásra, de tervezik: próbálkozzanak inkább valami mással.
A szoftverről Jelen pillanatban az egyetlen módja a Vodafonenál a GPRS-es Internet-csatlakozásnak a Vodafone Connect Me programocska használata, amely a tájékoztató szerint a Windows 98, 98SE, Millenium Edition, Windows NT4, 2000 és XP operációs rendszerekkel kompatíbilis. Ennek ellenére nálam a legújabb 1.37-es verzió Windows 98 alatt még a legfontosabb frissítések telepítése után sem volt hajlandó települni, kompatibilitási okokra hivatkozva. Windows XP alatt jobban működött a dolog, de hogy finoman fogalmazzak, nem kifejezetten járult hozzá a rendszer stabilitásához - egy-egy sikertelen csatlakozás után gyakran csak a reset gomb segített. Hozzáteszem, a program csak Microsoft operációs rendszerekhez van kifejlesztve, így a Linux és egyéb rendszerek felhasználói eleve ki vannak zárva a felhasználók köréből, és a közeljövőben nem is tervezik a más platformokra való átírását. |