Házimozi a PC-n 1.

Ezen írás azoknak szól, akik szeretnének belépni a digitális házimozi világába, de nem akarnak, vagy nem áll módjukban egy vagyont elkölteni erre.

Ezen írás azoknak szól, akik szeretnének belépni a digitális házimozi világába, de nem akarnak, vagy nem áll módjukban egy vagyont elkölteni erre. Cikkünkben a számítógépes házimozi megoldásokat foglalunk össze az egyszerűbbtől a már-már profi rendszerig.

A kérdés adott: lehet-e olyan összegből komplett rendszert összeállítani, amelyből esetenként egy házimozi komponest (DVD lejátszó, erősítő...) sem lehet megvásárolni?
Abban az esetben, ha rendelkezünk egy számítógéppel a válasz: igen. Természetesen nem várható el az a kiemelkedő minőség, amit egy jól összeállított AV rendszer nyújt, de kezdőrendszernek az alábbiakban leírtak mindegyike megállja a helyét.

DVD meghajtók

Minden összeállítás alapeleme a DVD drive, enélkül ugyanis nem fog működni a dolog.
A DVD meghajtók a DVD film, DVD-ROM, CD audio, CD-ROM, írható/újraírható CD, VideoCD lemezeket olvassák. Két paramétert szoktak feltüntetni: hányszorosan olvassa a DVD-, illetve CD-ROM lemezeket (pl. 6x/32x).

A meghajtó választásakor a következőkre ügyeljünk:

  • Lehetőleg nevesebb gyártók termékét vásároljuk meg, itt nem érdemes egy-két ezer forinton variálni! Ajánlottak: Sony, Toshiba, Creative, Asus driveok.
  • Legyen régiókódfüggetlen, így a világ bármely tájáról érkező filmeket le tudja majd játszani (üzletben rá lehet kérdezni, illetve segédprogrammal le lehet ellenőrizni, lásd cikk vége!)
  • Ultra-DMA rendszerű legyen (bár már csak ilyeneket kapni...)
  • DVD film visszajátszásakor teljesen lényegtelen, hogy hányszorosan képes a meghajtó olvasni, ugyanis (csak úgy, mint a hagyományos audio CD-k esetén) ekkor csak egyszeres sebességgel olvassa be az adatokat.

A meghajtó telepítése nem szokott problémát okozni, ugyanúgy zajlik, mint egy CD meghajtóé; a Windows alapból fel szokta ismerni.

Egy abszolút pénztárcakímélő megoldás: a soft-DVD

Kétségtelenül akkor járunk a legjobban (anyagilag), ha a DVD lejátszást szoftveres úton egy speciális lejátszószoftverrel oldjuk meg (elvileg a Windows Media Playere is tud ilyet, de ezt felejtsük...). Ekkor a képet a számítógép monitorján látjuk, a hangot pedig hangkártyánk szolgáltatja. A képminőségre nem lehet panasz, a méret akkora lesz, mint a monitoré, általában 800x600 pixel felbontást szeretik a lejátszók. A hang mindenképpen veszít a minőségéből, de nagyon sok múlik a hangkártyán. Ha a hangkártya csak sztereó kimenettel rendelkezik, nagy csodát ne várjunk, jobb lesz a helyzet, ha négy (vagy több) csatornás hangkártyánk van (pl SB Live!, Jazz 5.1). Az sem mindegy, hogy a hangfalaink milyenek, az átlag számítógépes multimédia hangszórók nem a gyönyörű hangjukról ismertek...

Ami ide nagyon kell, az az "atomerőmű"-nek megfelelő gép, ugyanis a jókora, másodpercenként akár több mega adat dekódolásához és megjelenítéséhez nagy számítási kapacitás szükséges. Tapasztalatom szerint egy jobb alkatrészekből összeállított PC, legalább 400 MHz sebességgel, alkalmas képkockaelhagyás néküli visszajátszásra.

Szoftverek terén nagy a választék: tanácsos minél többet kipróbálni (ingyenes próbaverzió mindegyikből van J), nekem a Cinemaster képe és hangja tetszett a legjobban. Egy ügyes kis segédprogram segítségével rejtett képességeket csalhatunk elő a programokból, de erről majd a vége felé lesz szó.

Amire számíthatsz: jó képminőség a monitoron, a hangminőség a hangkártya és a hangfalak függvénye - de mindenképpen jobban fog szólni, mint a PC-s játékok.

Gépigény: minimum 400MHz PII/Celeron, 32 MB RAM, jó minőségű videókártya, DVD-ROM meghajtó
Operációs rendszer Windows 9x/ME/2000 esetleg NT
Szoftverek Software Cinemaster
PowerDVD
WinDVD
MGI SoftDVD Max
ATI DVD
még több letöltés....
Befektetés DVD ROM, bruttó 30-40 ezer Ft

Hardveres DVD lejátszás

Nem kell atomerőmű, ha a dekódolást egy olyan kártyára bízzuk, mint például a Realmagic Hollywood+. Ez egy PCI buszos kártya, amelyet bármely DVD-ROM mellé párosíthatunk. Hardveresen dekódolja a DVD, VideoCD, SVCD, MPEG-1, MPEG-2 formában tárolt videót (akár merevlemezről is), analóg kimeneten Dolby Pro Logic, digitális kiemeneten AC-3 (Dolby Digital), DTS, Linear PCM hangot szolgáltat. Rendelkezik SVHS kimenettel is, így akár TV-n is élvezhetjük a filmeket, kiváló(!) minőségben. Jár hozzá SVHS-kompozit videó átalakító kábel is. Természetesen a 16:9 képarányt is kezeli a szélesképernyős TV-k számára, az NTSC szabvány sem okoz gondot neki. Opcionálisan távirányítóval is elláthatjuk, így komplett DVD lejátszó állomást varázsolhatunk PC-nkből.

Amire számíthatsz: a kártyáról csak pozitívan tudok nyilatkozni, a képe szép, hangja is korrekt, jó vétel ár/teljesítmény viszonylatban. Egy segédprogrammal régiókódmentesíthető (cikk vége!).

Gépigény minimum 133MHz Pentium, 16 MB RAM, DVD-ROM meghajtó
Operációs rendszer: Windows 9x/ME/2000 esetleg NT
Befektetés DVD ROM, bruttó 30-40 ezer Ft
Hollywood+, bruttó 25 ezer Ft
(távirányító: 6000 Ft - Depoban, E-boltban megvásárolható)
Összesen kb. 55-72 ezer Ft
Link:  Sigma Designs

DVD lejátszást gyorsító(?) videókártyák, TV kimenet

Szinte az összes videókártya leírásában szerepel, hogy képesek a DVD lejátszást gyorsítani. Ehhez azonban az is kéne, hogy a lejátszóprogram is támogassa a kártyát, ez a gyakorlatban pedig ritkán létezik. A kártya mellé a gyártók meg nem adnak soft-DVD lejátszót.

Így valójában ez egy kész 22-es csapdája: méregdrága kártyánk vagy semmit, vagy csak igen elenyésző mértékben segít majd a visszajátszásban. Az viszont tény, hogy egy nagyobb 2D teljesítményű kártya többet nyom a latban, mint egy noname ős-kacat.

A TV kimenttel rendelkező kártyák többsége sajnos igen vacak képet ad, ez a filmek esetén pedig igencsak kiéleződik. Ennek talán az az oka, hogy a gyártók csak plusz extraként rakják rá a TV kimenetet a kártyára, nem igazán foglalkoznak azzal, hogy az mire képes. Ha megnézel egy árlistát, láthatod, hogy egy alap PC-TV átalakító ára több, mint egy TV kimenettel rendelkező kártyáé, innen lehet sejteni, hogy a kettő nem ugyanaz...

DVD kitek

Egyre ritkábban, de még látni a DVD-kieteket is: ezek nem mások, mint egy dobozba csomagolt DVD meghajtó és dekóderkártya szettek. A Creative gyártja őket előszerettetel, a dekóderkártya általában Hollywood+ szokott lenni. Áruk ugyanannyi, mintha külön szereznénk be a komponenseket.

Mérleg

Kiderült, hogy maximalista esetben sem (DVD ROM, H+, távirda) költhetünk el többet 75 ezer forintnál. Érdemes a DEPO áraiban körbenézni, és tájékozódni, mi-hol a legolcsóbb. (Ahogy nézem megúszató a dolog 58 ezerből is!)

Igaz, ha még 20-30 ezer forintot hozzárakunk az összeghez, már vásárolhatunk egy alap DVD lejátszót (pl. Nintaus: 90 ezerért), és ugyanitt tartunk. Egyvalami azonban biztos: a PC-s DVD-ben könnyebb szoftvert cserélni, mint az asztali testvérekben... A filmeken is egyre inkább gyakoribb DVD-ROM extrákat is csak PC tudjuk élvezni.

Az sem mindegy, hogy a DVD-ROM egyben CD olvasó is, így kettő-az-egyben elvet követve, új PC vásárlása esetén érdemes inkább ebben gondolkodni.

A cikk második fejezetében a PC-s hangrendszerekről lesz szó.

Letölthető segédprogramok

o.k.

Vonatkozó cikkeink
A méret a lényeg (11.15)
Tér-hatás (10.20)
Az otthoni szórakozás forradalma (10.11)

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Életmód