Siker és bukás
A magántőke bevonásáról a körmendi kórházba már részletesen beszámoltunk, Hírt adtunk arról is, hogy az Egerben elvérzett Hospinvestből kivált Medisyst novemberben jelezte: felszámolja kórház üzemeltető tevékenységét.
A körmendi kórházat 2004-ben a fideszes vezetésű önkormányzat privatizálta. A Hospinvest az intézmény üzemeltetését vállalta el, kifizette a 60 milliós adósságot és több száz milliós fejlesztésekbe fogott. Emellett racionalizálták a működést is úgy, hogy senkit nem bocsátottak el. A Batthyány-Strattmann László Kórházat mintaként emlegették és egy felmérés is azt igazolta, hogy a körmendiek elégedettek a kórházukkal.
A gazdasági válság, a politikai csatározások Politikai hangulatkeltés zajlik a körmendi kórház ellen? 2005. September 24. 17:09 és az egészségügy gazdasági helyzete azonban áthúzta a számításokat. A Medisyst is kihátrált Visszavette a kórházat a körmendi önkormányzat 2009. November 19. 17:05 , mindezt úgy, hogy adok-kapok kezdődött a körmendi önkormányzattal az anyagiak tekintetében. Százmilliós összegek röppentek fel, cáfolatok és lebegtetések „A körmendi kórház február 1-től nem működhet tovább” - Frissítve 2010. January 21. 10:04 . Mindeközben nem feledkezhetünk meg arról, hogy 55 ezer ember egészségügyi ellátása volt a tét.
Visszavont engedély
Február elsején különös helyzet állt elő. Az ÁNTSZ ugyanis visszavonta a körmendi önkormányzat által kórházműködtetésre alapított cég működési engedélyét, amit nem sokkal korábban a regionális tisztifőorvos adott ki. Tette ezt azután, hogy a Medisyst figyelmeztetett: az önkormányzati cég nem rendelkezik a szükséges feltételekkel a kórház üzemeltetéséhez. A dolgozók három nappal korábban rendkívüli felmondással felmondtak a Medisystnél, hogy az addigi munkahelyükön folytathassák a munkát, immár az önkormányzati cégben.
A kórház látszólag két üzemeltető között lebegett. Az igazgató elvileg még dr. Németh Attila volt, de már kórházi dolgozók nélkül. A kérdésre, hogy ha ezen a napon műhiba történik, akkor ki felel ezért csak széttárt kéz volt a válasz. Egy három nappal korábban született határozat szerint február 1-től a térséghez tartozó (körmendi, szentgotthárdi, vasvári, őriszentpéteri kistérség) sürgősen intézetbe utalt betegeit a szombathelyi Markusovszky kórház köteles ellátni.
Délelőtt békés demonstrációt szervezett a körmendi kórház elé a Polgári Összefogás Körmendért Egyesület, a Nyugdíjas Polgári Egyesület és a körmendi FIDESZ, valamint a KDNP. A meghirdetett időpontra mintegy hatvan ember gyűlt össze a kórház bejárata előtt, ahol V. Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, Vasvár polgármestere felolvasott egy petíciót, amelyet aztán az ÁNTSZ regionális tisztifőorvosának, dr. Paller Juditnak is átnyújtott. Elhangzott: aki szeretné még aláírni a petíciót, az a FIDESZ irodájában megteheti.
Elszámolási viták
Az elszámolásban voltak és vannak vitáink. Mi nem az összeg tényét vitatjuk, hanem szeretnénk pontosan megismerni a mennyiséget és nagyságrendet, hogy tudjuk, jogosak-e a követelések. Magyarországon minden megtörténhet, az országos tisztifőorvos döntése is példátlan. Innét szólítom fel dr. Falus Ferencet, hogy gondolja végig azt az eljárást, amit ő követett és ha ezt nem a törvényes módon követte, akkor vegye a kalapját és menjen
- mondta Körmend polgármestere, aki nem sokkal később a gazdasági irodában átvette a működési engedély visszavonásáról szóló határozatot, majd dr. Németh Attila igazgató irodájában megkezdődött a feltételek átvilágítása. Ezen részt vett Kern József, a Medisyst Kft. tulajdonosa is.A folyosón elejtett megjegyzésekből azt lehetett leszűrni, hogy a Medisyst nem akarja „kirámolni” a kórházat, marad a gyógyszertár, az egészségügyi berendezés és a kórtermek felszerelése is. A cég kb. 125 millió forintot kért, a szerződésben foglaltak szerint. Ennyi ugyanis az eszközök amortizáció utáni könyv szerinti értéke. Kern József az ÁNTSZ vizsgálat alatt vállalta, hogy egy rövid időre szabaddá teszi magát és válaszol a sajtó kérdésére (videóbeszámolónkban ez megtekinthető). A Medisyst tulajdonosa sem kívánt, vagy tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy éppen ki üzemelteti a kórházat.
A betegellátás folyamatos. Cégünk és az önkormányzat előtt is a betegek érdeke és ellátása az elsődleges szempont
– mondta Kern József, akiből háromszori kérdésre sem lehetett kihúzni, milyen határozattal lennének elégedettek. -Senki nem vitatja a beruházások értékét. A tartozás pedig a régi cégnél marad, az fogja törleszteni, az önkormányzati céget egy fillér adósság nem terheli
.Ki az igazgató?
Közben a kórházban a betegek talán semmit nem vettek észre a körülöttük zajló eseményekből. A vezetők azonban próbáltak lépést tartani a fejleményekkel, de a bizonytalanságot jól jelzi, hogy amikor a TV2 operatőre megkérdezte dr. Bárány Győző főorvost, hogy ki jelenleg a kórház vezetője, akkor azt a választ kapta, hogy jelenleg még dr. Németh Attila, de lehet, hogy egy óra múlva már ő, mármint Bárány Győző lesz az.
A döntés két órával a tervezett időpont után, délután négy órakor született meg. Az ÁNTSZ határozata alapján a körmendi önkormányzat által létrehozott cég megfelel a működtetés feltételeinek, így keddtől már újra egyértelmű lesz, ki üzemelteti a kórházat.
Videóbeszámolónkban minderről bővebben hallhatnak Olvasóink.