Kína folyóinak és állóvizeinek mintegy 40 százaléka volt súlyosan szennyezett 2011-ben, s a 75 milliárd tonnát is meghaladta az ország vizeibe év során eresztett szennyvíz mennyisége - közölte a kínai vízkészlet-gazdálkodási minisztérium. A kezeletlen vízhelyzet ma már az ország fenntartható fejlődését veszélyezteti, az ugyanis a gazdasági és társadalmi fejlődést gátolja - mondta Hu Sze-ji (Hu Siyi) miniszterhelyettes. Az egy főre jutó vízkapacitás Kínában mindössze 2.100 köbméter, a nemzetközi átlag kevesebb mint egyharmada. A városok kétharmada valamilyen szintű vízhiánnyal küszködik, 300 millió vidéki lakos számára pedig nem biztosított a biztonságos ivóvízhez való hozzájutás. A kínai folyók közel 20 százaléka olyannyira szennyezett, hogy nemcsak vizeik fogyasztása, de mindenféle kapcsolat veszélyt jelent az emberekre - kongatta meg a vészharangot a minisztérium. Az államtanács, vagyis a kínai kormány a héten a vízhasználatra vonatkozóan a "legszigorúbb kritériumok" követését irányozta elő. A talajvízkészletek kitermelésének szabályozásán is szigorítanak majd, s a vízi ökológiai rendszer állapotán is javítanak. A következő 10 év során a kormány négyezer milliárd jüant (140 ezer milliárd forint) fektet vízvédelmi projektekbe, ebből 1,8 ezer milliárd jüan (63 ezer milliárd forint) jut a jelenlegi (2011-15) ötéves terv időszakára. (Forrás: MTI)
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!