Emlékszünk még azokra az időkre, amikor egy gombóc fagyi 300 forintba került, vagy amikor még annyiba se? Hiába, mára elszálltak a fagylaltárak és nemigen találunk olyan helyet, ahol 400, sőt 500 forint alatt kapunk egy gombócot.
Egy éve viszont szembejött velem egy fagyireceptről szóló YouTube-videó, ami nem tűnt annyira bonyolultnak, igaz aggódtam az összetevők ára miatt. Tej, cukor, tejszín és valami, amivel ízesítem. Az első próbálkozásnál a választásom a vaníliaaromára esett, de hogy ne legyen túl unalmas, vettem hozzá egy doboz csokis kekszet is.
Körülbelül egy liter fagyit csináltam, a sikeres vizsgákat ezzel ünnepeltük meg a szobatársaimmal. És jobban jártunk így, mintha egy fagyizóban vettünk volna fagyit.
Könnyű, de időigényes elkészíteni
Tetszett a recept, mert nem kellett hozzá gép, csak egy fém- és egy műanyag edény, illetve egy fakanál. Szerencsére, a fagyasztóban volt hely, úgyhogy egy kora délután nekiálltam a fagyi készítésnek, mert a videó egy kb. ötórás folyamatot említett.
Egy fémedénybe öntöttem 475 ml habtejszínt, 235 ml tejet (bár a recept sűrített tejet ajánl), 150 g cukrot és egy kicsi vanília aromás üvegcse felét. Fakanállal összekevertem az alkotóelemeket, és az edény ment a mélyhűtőbe fél órára. Ekkor kivettem és még egyszer megkevertem, majd ezt megismételtem még háromszor. Ekkor már massza állaga volt, úgyhogy belemorzsoltam a kekszeket, majd még párszor megkevertem és visszatettem a fagyasztóba.
Az utolsó keverés után beöntöttem a már viszonylag összeállt fagyit a műanyag edénybe, amire rátettem a tetejét, majd betettem az éjszakára, hogy másnapra megszilárdult fagyi állaga legyen.
Nagyon finom íze volt, érződött benne a vanília, nem bántam, hogy kicsit többet raktam bele, mint amennyit a recept előírt, a süti pedig jól passzolt hozzá. A fagyiból összesen hatan ettünk.
A fagyihoz kellett tej, tejszín, cukor, vanília aroma és keksz. Ezek közül a tejszín a problémás, hiszen az 500 ml-es doboz szinte egészét felhasználtam, ráadásul ez a legdrágább összetevő: a legolcsóbb, amit találtam, 1300 forint. Cukorból 400, tejből 300, vanília aromából 250 forint a legolcsóbb. Egy sima vaníliafagyi így 2250 forintból kihozható, bár nálam a keksz még rádobott egy extra 700 forintot, így végül 2950 forintos végső árnál állt meg a számláló.
No, de hány gombócot tudunk csinálni otthon?
A fenti recept alapján kicsit több hozzávaló felhasználásával ismét készítettem fagyit, ami ezúttal megtöltött egy 1,5 literes és egy kisebb edényt is. Az egyszerűség kedvéért most csak a másfél literes edényt fogjuk nézni.
A 1,5 liter 1500 cm 3-nek felel meg. Ezúttal volt nálam egy fagyiskanál is, amivel kb. 4 cm átmérőjű gombócokat tudtam kimerni. Egy gombóc térfogatához szükségünk van a sugárra, ami az átmérő fele, azaz 2 cm. A térfogat pedig 4*2 3*pi/3, azaz kb. 34 cm 3.
Az 1500-at 34-el elosztva kb. 44 gombócot kapunk az egyébként 10 gombóc árából.
Tegyük hozzá, hogy itt nagyvonalúak voltunk a gombócok árával. Idén már több portálon 600 forintos gombócokról számoltak be. 6000 forint tíz gombócért pedig egy elég durva ár.
Olcsóbb-e ez a megoldás a bolti jégkrémeknél?
Egy sima 1 literes, dobozos vaníliás jégkrém ára 2000 forint körül mozog. Tehát kb. annyi, mint az általam csinált fagyi, ha nem tettem volna bele kekszet.
Nem csak az ár a kérdés
A fenti recept egyszerű és bár félóránként meg kell keverni a fagyit, a várakozási idő alatt bármit csinálhatunk. Az otthoni fagyikészítés mellett szól, hogy mi dönthetjük el, mit teszünk a fagyiba és kényünk-kedvünk szerint variálhatunk az összetevőkön.
Viszont nyilván nincs mindenkinek kedve, ideje és energiája arra, hogy a fagyikészítéssel bajlódjon. A fagylalt olyan mint a gyorskaják, kifizeted, elviszed, megeszed. Akárcsak egy pizzát, a fagyit is megcsinálhatod otthon, de általában amikor az ember pizzára vágyik, akkor sokszor inkább megrendeli azt, mivel így egyszerűbb.
(Nyitóképünk illusztráció)