A vállalkozásokkal is jól kitolt a kormány, elmagyarázzuk hogyan

Idén március 15-ig körülbelül 150 ezer betéti és közkereseti társaságnak kell felülvizsgálnia az alapító okiratát. Aki ezt elmulasztja, akár 100 ezer forintos bírságra is számíthat. Részletek a hajtás után!

Március 15-ig kell felülvizsgálnia a betéti és közkereseti társaságoknak a létesítő okiratát, és ha annak bármely pontja a tavaly elfogadott új polgári törvénykönyv (Ptk.) kötelező rendelkezésébe ütközik, akkor a társasági szerződést módosítani kell, és az új dokumentumot legkésőbb április közepéig kell a cégbírósághoz benyújtani – tájékoztatott az Országos Bírósági Hivatal (OBH). Aki ezt elmulasztja, ötven-százezer forintos bírságra is számíthat.

Mi tévő legyek?
Nyugat.hu

Mivel a vállalkozások működésére vonatkozó korábbi szabályokat tavaly a kormány a Ptk.-ba emelte át, így a gazdasági társaságokról szóló törvényt (Gt.) szükségszerűen hatályon kívül helyezték. Az igazságügyi tárca jogértelmezése szerint ettől még nem kell feltétlenül átírni a létesítő okiratot, még akkor sem, ha abban a

jelen társasági szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Gt. rendelkezéseit kell alkalmazni

passzus szerepel. Ez esetben a vállalkozásoknak nincs tennivalója.

Ebben az esetben a Ptk. rendelkezései az irányadóak, továbbá az sem okoz problémát, ha a vezető tisztségviselőt nem ügyvezetőnek, hanem a korábbi terminológia alapján bevett módon üzletvezetőnek, vagy képviselőnek nevezik. Azonban módosítani kell minden olyan esetben, ha a korábbi törvény bármely konkrét pontjára hivatkoznak. Többnyire olyan dolgok szerepelhetnek az alapító okiratban, mint az, hogy a

tagsági viszonyra a Gt. 99. paragrafusát kell alkalmazni

. Mivel ez a rendelkezés a törvény visszavonása miatt már nem létezik, ráadásul még a tagokra vonatkozó szabályok is változtak a korábbiakhoz képest, szükséges a módosítás – például: amíg korábban a többség bárkit kizárhatott, addig az új Ptk. szerint ilyen döntést már csak a bíróság hozhat.

Egy tollvonással megoldhatták volna a dolgot…

Egyes vélemények szerint emiatt teljesen feleslegesen kellene átírni a társasági szerződéseket, hiszen a jogalkotó kvázi egy tollvonással megoldhatta volna a dolgot, például, ha a Ptk. hatálybalépésével összefüggő átmeneti rendelkezésként kimondják, hogy a korábbi Gt. alapján létrehozott társaságok működésére – egyébként értelemszerűen – már az új szabályok vonatkoznak. Így a módosítást elég lenne akkor átvezetni, amikor a cég életében amúgy is bekövetkezne valami más változás is, és új társasági szerződésre lenne szükség. Az igazságügyi tárca ezt nem érezte fontosnak, így, ha futólag is, de elutasították.

Pénz
Nyugat.hu

A bírósági hivatal arra figyelmeztet, hogy a felszámolás, végelszámolás, kényszertörlés alatt álló vállalkozások esetében nem kell módosításokat eszközölni. Ellenben a többieket arra kérik, hogy amennyiben a társasági szerződés módosítása elkerülhetetlen, akkor az interneten is elérhető mintanyomtatvány használják, és ne felejtsék el megadni a cég e-mail címét sem.

A szövetkezetekbe is belerúgnak, de csak egy picit

Nem ússzák meg az alapszabály-módosítást a szövetkezetek sem, igaz ezek száma a KSH adatai szerint alig több mint négyezer, és a lakásszövetkezetek így is kivételnek számítanak. A többiek viszont készülhetnek, nekik szinte biztos, hogy lesz feladatuk, mivel a szövetkezeti törvényt lényegében újraírták, és ha eddig a régi törvény bármely részére hivatkoztak, akkor az alapszabályt meg kell változtatni; június 15-ig el kell fogadni és július 15-ig be kell nyújtani.

Az OBH azt tanácsolja, hogy a közgyűlések a mérleg elfogadásával egyidejűleg döntsenek, mivel a mérleget május 30-ig kell elfogadni. A jó hír pedig annyi, hogy azokban az esetekben, ahol kizárólag az új Ptk.-nak való megfelelés miatt kellett módosítani, ott a papírokat illeték és közzétételi díj befizetése nélkül – ingyen – lehet benyújtani a cégbíróságra.

Kevesen, mégis sokan

Legutóbb 2013-ban kellett a vállalkozásoknak kötelezően módosítaniuk a társasági szerződéseiket, akkor a 2012. márciusa előtt alapított cégeket érintette az új előírások átvezetése, ennek akkor lényegében mind a félmillió hazai vállalkozás áldozata volt. A jelenlegi változások lényegesen szűkebb kört érintenek, de a becslések szerint így is több tízezerre tehető azoknak a vállalkozásoknak a száma, akiknek most megint módosítania kell alapító okiratát.

Örülhetnek az ügyvédek!

A rossz hír pedig az, hogy az ügyvédi költséget senki sem spórolhatja meg, hiszen ahhoz is jogi segítség kell, hogy kiderüljön, egyáltalán szükség van-e a társasági szerződés módosítására. Ez alsóhangon is húsz-harmincezer forintos tétel, viszont ezen nem érdemes takarékoskodni, hiszen a társaság életében bekövetkező egyéb változások alkalmával úgyis kiderül a mulasztás, és akkor már kötelező lesz a bírság kiszabása is.

Ne az ügyvéden spóroljunk!
Nyugat.hu

2016-ban a korlátolt felelősségű (kft.) és részvénytársaságokon (Rt., nyRt., zRt.) lesz a sor, mert ezeknek is összhangba kell hozniuk az alapító okiratukat az új Ptk.-val. A kft.-knél külön öröm, hogy a jegyzett tőkéjüket legalább hárommillió forintra kell majd emelniük. A nyilvánosan működő részvénytársaságok (nyRt.) működését pedig korlátozni fogják, ők a részvényeiket vagy bevezetik a tőzsdére, vagy más társasági formát kell majd választaniuk.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság