A görögöket kiraknák az eurózónából

De nem csak a görögöknél rezeg a léc, többen is búcsút vehetnek az eurójuktól, legalábbis az amerikai jegybank volt elnöke szerint.

Görögországnak várhatóan távoznia kell az euróövezetből, mert a további tagsága sem a görög gazdaság, sem a valutaunió érdekeit nem szolgálja – mondta vasárnap BBC-nek Alan Greenspan.

A görög gazdaság már nem lobog ilyen szépen
Nyugat.hu

A Federal Reserve (az amerikai jegybank) volt elnöke kijelentette: a jelenlegi euróövezeti válságot nem tartja úgy megoldhatónak, ha Görögország továbbra is a valutaunió tagja marad. A szakember szerint csak idő kérdése, hogy mindenki felismerje, a kiválás a legjobb stratégia.

Ezzel mindenki csak rosszul járhat

Ha Görögország nem kap további kölcsönöket, az törlesztési csődhöz és Görögország euróövezeti távozásához vezethet – véli a Fed 88 éves egykori vezetője. Greenspan elmondta: nem tudja elképzelni, hogy bárki is hajlandó lenne újabb hiteleket adni Görögországnak az eddigi csalódások után, már egyik félnek sem jó, ha a görögök az euróövezet tagjai maradnak.

Alan Greenspan sok mindenen elgondolkodott
yle.fi

A

Grexit

- Görögország euróövezeti távozásának - lehetőségét egyes londoni elemzőházak sem zárják ki. Az Eurasia Group globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport londoni szakértői legutóbbi helyzetértékelésükben közölték: az eddigi előrejelzéseikben szereplő 5 százalék helyett most már 20 százalékra becsülik a görögök euróövezeti tagságának megszűnésének esélyét.

Amennyiben bekövetkezik a szakítás az valószínűleg

baleset

lesz, mintsem szándékos kilépés. Az Eurasia meglátása, hogy az okok között szerepelhet a radikális baloldali kormánypárt, a Sziriza kormányzati tapasztalatlansága, így könnyen előfordulhat az is, hogy a hitelezőkkel folytatott tárgyalások során túlfeszítik a húrt, ami pénzügyi stresszhelyzetet eredményezhet.

Greenspan nem szereti az eurót!

A BBC-nek nyilatkozva Alan Greenspan kijelentette: személyesen soha nem volt nagy rajongója az eurónak, többek közt azért, mert a valutaunió létrehozása

gazdasági köntösbe bújtatott geopolitikai döntés volt

, amit az Európából kiindult két világháború tett szükségessé.

Majd nem kérünk rá tzatzikit!
Nyugat.hu

A Fed volt elnöke azt is közölte: nehezen tudja elképzelni az euróövezet fennmaradását a tagországok politikai integrációja nélkül. Alan Greenspan szerint nem is lenne elégséges az eurógazdaságok költségvetési integrációja, hanem teljes politikai unióra lenne szükség ahhoz, hogy az euró a jelenlegi formájában továbbra is működképes maradhasson.

Nem csak a görögöknél rezeg a léc!

Greenspan hozzátette azt is, hogy véleménye szerint Németország, Ausztria, Hollandia, Luxemburg és Finnország részvételével létrejöhetne valamilyen politikai unió, de ebben Dél-Európa nem kaphat szerepet. Az euróövezet fenntartása a jelenlegi formájában minden tagországra terheket ró, és nagy a veszélye annak, hogy több déli tagállam is távozni kényszerül.

George Osborne brit pénzügyminiszter egy másik vasárnapi BBC-műsorban elmondta, hogy a brit kormány

készenléti tervek

kidolgozásába kezdett, felkészülnek arra az esetre, ha Görögországnak távoznia kellene az eurózónából, mert ez komoly piaci instabilitást okozna Európában.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság