A modern horror valamikor a 18. században bukkant fel, amikor is rájöttek, hogy bizonyos rémtörténetek és ábrázolások képesek alaposan felforgatni az emberi lélek legmélyét, és a kiváltott szélsőséges érzelmek között a borzalom mellett ott az élvezet is.
A horror mint műfaj azóta is megosztja az embereket. Van, akikkel pisztollyal is alig lehet megnézetni egy horrorfilmet, mások szinte függők.
Most kiderült, a koronavírus-járvány alatt az utóbbi csoport járt jobban.
Abban a szempontból legalábbis, hogy lelkileg sokkal könnyebben vészelik át ezt a nehéz időszakot.
Erre a következtetésre jutottak amerikai és dán kutatók egy közelmúltban publikált tanulmányban.
310 önkéntes résztvevőnek tettek fel mindenféle keresztkérdéseket a filmnézési szokásairól és arról, hogy hogyan hat rájuk lelkileg a járvány, és kiderült, hogy a horrorfilm-rajongók, illetve azok, akik gyakrabban szórakoztatják magukat félelmetes történetekkel, jóval alacsonyabb stresszről számoltak be a világjárvány és az azzal járó kijárási korlátozások miatt.
A szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a horrorfilmek nézői megtanulták, hogyan kell lelkileg kezelni, hogy félelmetes és riasztó dolgok történnek, amelyeket biztonságos környezetből szemlélünk.
Arra is fény derült, hogy azok a „legedzettebbek”, akik a világvégés, zombitámadásos, űrlény-inváziós filmek kedvelői.
Ha valaki alapvetően idegenkedik a műfajtól, nem biztos, hogy hogy van értelme végigrettegnie az Annabelle-filmeket, merthogy lehet, csak fokozza a rosszérzetet.
De elméletileg működhet, hogy horrorfilmekkel szoktassuk magunkat a félelem, az aggodalom elfogadásához és feldolgozásához– mondják a szakemberek.