Hiába vásárolnak érvényes menetjegyet Németországba a menekültek, a vonat közelébe sem mehetnek. Közben a számukra kijelölt helyen semmilyen tájékoztatást sem kapnak arról, meddig kell maradniuk.
Számos magyar honfitársunk utazik a menekültek pénzére. A taxis hiénák (Szeged-Budapest 400-600 euró), embercsempészek, önjelölt fuvarosok mellett az állami vasúttársaság is beszállt a „játékba”.
A MÁV-pénztáraknál ugyanis teljesítik az ügyfél kérését, és kiadják a sokszor sok embernek egyszerre megvásárolt vonatjegyeket Németországba. Mindössze egyetlen kérdést kellene feltennie a pénztárosnak: a vásárlók rendelkeznek érvényes útlevéllel? Ezt azonban nem kérdezik meg, sőt azt sem engedik meg, hogy a migránsokat segítők angol és arab nyelvű felhívást helyezzenek ki a jegypénztáraknál, amiben figyelmeztetnék a menekülteket, hogy ne vegyenek jegyet érvényes papírok nélkül.
A MÁV-alkalmazottak ugyanis pontosan tudják, hogy miután beszedik az esetenként több százezer forintos jegyárat, és kiadják a jegyet, azzal a migránsok nem tudnak felszállni a Németországba tartó vonatra. Sőt, meg sem tudják közelíteni azt. A rendőrök nem engedik át őket egy kordonon, ha nincs érvényes papírjuk. Valójában mindenki szabályosan jár el, a pénztáros kiadja a jegyet kérésre, a rendőr pedig visszatartja azt, akinek nincs érvényes dokumentuma.
Fontos kiemelni: több segítőtől is hallottuk, hogy a MÁV és külön a dolgozói is nagyon sok mindenben segítenek a menekülteknek. A fenti hozzáállás azonban sokat ront az összképen.
Ne állj sorba, vedd meg a vonaton!
Egy másik lehúzással is találkoztunk, ami jogilag teljesen rendben van, emberileg azonban megkérdőjelezhető. Migránsok mutatták a jegyüket, ami szerintük nagyon drága volt. Megnéztük és a Bicske–Budapest viszonylatra (39 km) valóban soknak tűnt a 3495 forint. Kiderült, hogy valójában 900 forintba került volna a jegy, ha azt Bicskén megvásárolják a jegypénztárban.
A menekülteknek azonban a vasútállomáson azt mondták, ne álljanak sorba jegyért, azt a vonaton könnyen meg tudják venni. Ez így is van, de fejenként 2600 forint pótdíjat kellett fizetniük. Ezt nekik senki nem mondta, és a magyar nyelvű vasúti jegyen is csak a sok számot látták, nem értették, mi került ennyibe. Az általunk látott 11 tagú csoport így 28.600 forinttal támogatta a MÁV-ot a „jóindulatú” tanácsnak köszönhetően, és biztosak vagyunk abban, hogy nem ők az egyetlenek.
A menekültek egyébként azt sem értik, miért nem mehet az, akinek érvényes jegye van, annak tudatában, hogy Németországból nem utasítják ki őket. Azt mondják, ők nem akarnak Magyarországon maradni, amilyen gyorsan lehet, mennének tovább, de ebben mindenáron megakadályozzák őket a hatóságok, és több napig várakoztatják őket, miközben nem kapnak információt a helyzetről.
Szegeden is bakiztak
Szegeden is belefutottunk korábban egy "bakiba". Sok menekültet regisztrálásuk után ugyanis olyan magyar nyelvű papírral bocsátották el, ami már a kibocsátásakor három napja lejárt. Így aztán micsoda pech, nem szállhattak vonatra, illetve nem is teljesíthették a feltételt, miszerint egy napon belül jelentkezniük kell a kijelölt helyen. Ez az időpont ugyanis három nappal korábbra szólt...