Tíz éve itt az utcán folyt keresztül a víz, mindenképpen szükség volt az árokra - mondja a söptei Dózsa György utca elején Horváth Zsolt önkormányzati képviselő. Az utca egyébként új, az elején néhány ház állt csak, amikor mintegy 15 évvel ezelőtt családi házak kezdtek kinőni a földből. Mégpedig nagyon szép, modern házak.
Az úttest is jó minőségű, széles, és elég nagy is a forgalom, amin nem kell csodálkozni, hiszen erre vezet az út Salköveskút, Vasszilvágy, Szeleste és az M86-os felé. Most nem is az utca állapota miatt jöttünk, hanem az úttest két oldalán lévő csapadékvíz-elvezető árok felújítása miatt.
Az árok jól látható, hiszen egyenes az út, és a kapubejárók is szépen egymás után sorakoznak. Nem is ezzel van a nagyobb gond, hanem magával az árokkal.
A felújítást még az előző képviselő-testület készítette elő, és közvetlenül a választások előtt adták át. A nyílegyenes utca egyébként mintegy 350 méter hosszú, és mindkét oldalán felújították, kiépítették a csapadékvíz-elvezető árkot. Vagyis, mintegy 700 méter hosszú árokról van szó.
Horváth Zsolt mutatja is, mi a legnagyobb probléma. Az eredeti terv szerint az árkokat nemcsak alul, hanem oldalt is burkolni kellett volna, ehhez gyártanak úgynevezett árokelemeket is, a burkolt árok így néz ki:
Ehhez képest a söptei ároknak csak az alján van egy betonlap.
A képviselő szerint nem csak ez a gond. A kapubejáróknál a hídelemeket néhol ferdén rakták le, és van, ahol utólag betonnal emelték meg a magasságukat, mert túl alacsonyak lettek.
Horváth Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy van, ahol sokkal szélesebb hidat alakítottak ki a kivitelezők, mint a házak többségénél. Mint például ennél a háznál, ahol látható, hogy az árokban szinte egymást érik szomszédos hídelemek.
Azt is elmondta, hogy az előző képviselő-testület az eredeti tervet fogadta el. Ő akkor nem volt még képviselő, tavaly jutott be a képviselő-testületbe. De már a terv elfogadásakor akkor is Nagy Róbert volt a polgármester, akit tavaly újraválasztottak.
A tervező szerint a két megoldás egyenértékű egymással
Horváth szerint a módosításról nem is szavazott a testület, csak egy tervezői nyilatkozat született, amit lapunk rendelkezésére bocsátott. A nyilatkozatban a tervező azt írta, a költségek csökkentése érdekében kell az árokelem helyett a betonlapot használni. A tervező kijelentette, a betonlap egyenértékű az eredetileg tervezett árokelemmel, azt is hozzátette, hogy a változtatás miatt nem szükséges a vízjogi engedély módosítása.
A képviselő azt mondja, az utcában lakókat főleg az árok állapota érdekli, aggódnak, hogy az árok nem vezeti el rendesen a vizet, és hogy a hiányzó oldalburkolat miatt könnyebben eldugulhat. Sőt, a legújabb hírek szerint a házuk előtti szakaszon a lakóknak kell majd takarítaniuk az árkot, ami így elég nehéz lesz, sőt, sokaknak megvalósíthatatlan feladatot jelent.
Több mint tízmillió forintot keresnek
De nem is csak ez a gond. A felújítás összesen közel 70 millió forintba került, eredetileg is ennyit szántak rá. Viszont a korábban tervezett, háromoldalú árokelem darabja több mint 7100 forint, az árokban végül elhelyezett beton fedlap mintegy 2400 forintba kerül. Horváth Zsolt szerint legalább tízmillió forinttal kevesebbe került így a felújítás.
Horváth Zsolt feljelenést is tett, először az ügyészségnél. Ott azonban kétfelé választották az ügyet, az egyik felét a kormányhivatal kapta, de a képviselő szerint ott nem foglalkoztak az üggyel. Végül hatósági ügy lett belőle, jelenleg a közbeszerzési hatóság vizsgálja.
A másik szálon az ügyészség hűtlen kezelés gyanújával rendőrségi eljárást kezdeményezett. Mivel politikusi érintettség is felmerülhet, a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság indította az eljárást. Érdeklődésünkre a főkapitányság közölte, hogy valóban zajlik egy ilyen eljárás, de annak befejezéséig nem adhatnak róla információt.
Természetesen Nagy Róbert polgármesternek is feltettük kérdéseinket, aki annyit válaszolt, hogy ő nem kapott még értesítést a rendőrségtől az eljárásról.
Horváth Zsolt képviselő azt is megjegyezte a végén, hogy a felújítás nem pályázati pénzből, hanem az önkormányzat saját bevételeiből történt, pedig lett volna pályázati lehetőség. Hozzátette, a pályázatoknál nagyon szigorúan veszik, ha menet közben megváltoztatják a terveket.