Az acsádi idősek otthonának 2012. március tizedikén leégett pavilonrésze 2013. január elején pontosan úgy fest, mint az elmúlt néhány hónapban. Az épület tetőzetét továbbra is szürke, úgynevezett állagmegóvó fólia fedi, sehol semmiféle jele annak, hogy itt hamarosan, vagy akárcsak a közeli jövőben bármiféle helyreállítási munkák kezdődnének.
Romló állag
Az a két itteni dolgozó sem szolgálhat biztató hírekkel, akik éppen az otthon parkját rendezgetik, amikor fotós kollégámmal január harmadikán szemügyre vesszük az üres, különös tetőzetű épületet és környékét. Nem hallottak semmit a felújításról, pedig már szerintük is nagyon sürgető lenne legalább a tető - ahogy mondják - normális lefedése.
Az ugyanis egészen biztos, állítja a beszédesebb dolgozó, hogy az épület állaga egyre csak romlik, hiszen a fóliát már régen kikezdte az időjárás, sok helyen megrongálódott, úgyhogy - lehet mondani - semmi akadálya nincsen a téglából készült válaszfalak bőséges elvizesedésének. Egyébként a tetőt tavaly nyáron lefóliázó cég szakemberei is figyelmeztettek arra, hogy ez az ideiglenes megoldás legfeljebb három hónapra szólhat.
Nem, temperáló fűtés egyáltalán nincs az épületben, válaszolja kérdésünkre az otthoni alkalmazott, mi több, a tetőtér alatti szintek radiátoraiból ő maga eresztette le a vizet karácsony előtt, hogy szét ne fagyjanak, s hogy a csövek is épek maradjanak. Hát, így állunk most, 2013. elején.
Szomorú az idősotthoni tényvalóság továbbra is, de vajon mivel magyarázzák az illetékesek a felújítás érthetetlenül hosszú ideje tartó elhúzódását, egyáltalán: mikor kezdődik, elkezdődik-e valaha a renoválás? Ezeket a kérdéseket tettük fel időről-időre a helyreállításért felelős vezetőknek, de most már nem élünk ezzel a lehetőséggel, mert semmi értelme nincsen.
Hamis ígéretek
Az illetékeseknek ugyanis eddig egyetlen jövendölésük sem vált valóra. Tavaly október tizenhatodikán például év végi munkakezdést ígértek, november huszonnyolcadikán viszont már csak egy lakonikus mondattal válaszoltak az érdeklődésünkre, azzal mégpedig, hogy a közbeszerzési eljárás a törvényeknek megfelelően folytatódik.
Természetesen mi is állhatatosan folytatjuk otthonlátogatásainkat, egészen addig, amíg végre jó híreket nem közölhetünk, amíg végre el nem kezdődik a súlyosan megkésett felújítás. Mert rettenetesen megkésett, hiszen a szóban forgó épület tetőzete 2012. március tizedikén égett le.
A tűzvész miatt több mint száz idős gondozottat kellett kiköltöztetni megszokott lakókörnyezetéből, sokuk azóta is az otthon társalgójában és dísztermében kialakított hálótermekben kénytelen élni, méltatlan körülmények között, összezsúfolva. Vajon meddig még? Ezt a kérdést tették és teszik fel újra és újra a gondozottak hozzátartozói azoknak, akiket illet, de mint látható, mindhiába.
S ezért-e vagy másért, meg nem mondható, akadnak már olyan vélemények is, melyek szerint ki kellene ragadni az úgynevezett illetékesek kezéből a teendők intézésének, jobban mondva nem intézésének lehetőségét, s derék, segíteni akaró civileket megbízni a halaszthatatlan feladat elvégzésének megszervezésével. Ők ugyanis, állítják a vehemensebb véleményű polgárok, már régen pontot tettek volna az ügy végére. Ki tudja, lehet, hogy így is van.