Ma kora délután dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere, Lazáry Viktor, kultúráért felelős alpolgármester, valamint Mérei Tamás, a Savaria Szimfonikus Zenekar igazgatója rendkívüli tájékoztatón együttes erővel demonstrálták: egység van, megmentik Szombathely szimfonikus zenekarát. Bármennyire nehéz a gazdasági környezet, nem hagyják, hogy az idén 50. születésnapját ünneplő nívós együttes a süllyesztőbe kerüljön. Vagyis a letarolt megyétől a város magára vállalja a zenekar működtetését. Hogy miből teremt rá fedezetet? – erre is választ kaptunk.
Miért is került bajba a zenekar?
Mindenekelőtt azonban idézzük fel, miért is került bajba a szombathelyi zenekar. Az elmúlt hetekben nem egy írásunkban foglalkoztunk
Huszár Lilla lett az intézményfenntartó központ vezetője 2012. January 11. 19:24 már az előzménnyel, a megyei vagyonátadással. A korábban heves indulatokat kiváltó lépés január 1-jén már végbe is ment. Ezzel a Vas megyei önkormányzat (a többihez hasonlóan) elveszítette minden vagyonát, a megyei intézmények állami kézbe, illetve közvetlenül a kormányhivatalokhoz kerültek. Mivel a vonatkozó törvény az előadó-művészeti intézményekkel kivételt tesz, ezért pár napja még azt hihettük, a Savaria Szimfonikus Zenekar a megyei önkormányzatnál marad. Mostanra azonban Puskás Tivadar szerint kiderült, a jogi és gazdasági környezet erre nem ad lehetőséget. A városnak kell lépnie.
A legfrissebb fejlemény tehát: a városvezetés a héten sürgősségi indítványban a januári közgyűlés elé terjeszti, hogy Szombathely átveszi a zenekar működtetését.
Ki finanszírozza eztán a szimfonikusokat?
A zenekar költségvetése – tudtuk meg – több pilléren állt. Egyrészt különböző mértékben támogatta őket a megye (100 millióval) és a város (66 millióval), másrészt állami támogatásban is részesültek (81,5 millió), amire pályázniuk kellett, negyedrészt pedig saját bevétellel is rendelkeznek, ami tavaly 123 millióra rúgott.
A város a tavalyi kondíciókat biztosítja a zenekarnak. A hiányzó százmilliót pedig egy pályázat keretében kívánják a központi költségvetésből lehívni. A központi költségvetésben – magyarázta Lazáry Viktor - ugyanis elkülönítettek 1,77 milliárd forintnyi tartalékösszeget, kifejezetten a korábban a megyék által fenntartott intézmények pótlólagos támogatására, hogy biztosítva legyen a további működésük. A város vezetése most azt reméli, ebből a forrásból idén sikerül a zenekar költségvetését kipótolni, azt rentábilissá tenni.
A Savaria Szimfonikus Zenekar igazgatója, Mérei Tamás az évi 30 ezer koncertlátogató nevében is köszönetet mondott azért, hogy Szombathely mindent megtesz a jubileumát ünneplő zenekar életben tartásáért. A direktor felidézte, hogy 1933-ban Kodály Zoltán is vezénylete már a zenekar elődjének tekinthető városi együttest, és, hogy olyan rendezvények köthetők a nevükhöz, mint a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Bartók Fesztivál, valamint az iseumi Varázsfuvola-előadások.
És mi lesz jövőre?
Merült fel az újságírói kérdés, amire Lazáry röviden elmagyarázta, a kulturális szférában több változás is várható, például egy új előadói törvény is készül. Ők azon dolgoznak-lobbiznak, hogy a zenekar minél nívósabb besorolást kaphasson (akár a nemzeti címet is), – hogy aztán jobb állami támogatásokat tudjon majd lehívni. De a nehéz gazdasági környezetben egy évnél előbbre senki sem lát… - zárta a tájékoztatást.