Az elmúlt hetekben számtalan írásunkban foglalkoztunk a megyei vagyonátadással. A korábban kellően nagy indulatokat kiváltó lépés január 1-jén végbement. Ezzel a megyei önkormányzat minden vagyonát elveszítette. A szóban forgó intézmények pedig állami kézbe, illetve közvetlenül a kormányhivatalokhoz kerültek. A december 7-ei kormányrendelet alapján január 1-jén Vasban is megkezdte működését a Vas Megyei Intézményfenntartó Központ, méghozzá központi költségvetési szervként, Harangozó Bertalan kormánymegbízott irányításával.
Huszonöt vasi intézmény került a kormányhivatalhoz
A kormánymegbízott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy összesen mintegy 260 intézmény került állami kézbe. Mivel a vonatkozó törvény az előadőművészeti intézményekkel kivételt tesz, ezért a Mesebolt Bábszínház a megyeszékhelyhez kerülhetett, míg a Savaria Szimfonikus Zenekar (egyelőre) a megyei önkormányzatnál maradt. Ezeken kívül az összes, (egész pontosan 25), korábban megyei fenntartású oktatási, kulturális, szociális és gyermekvédelmi intézményt átvette a kormányhivatal.
Az intézményfenntartó központ vezetőjének Harangozó Bertalan javaslatára Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter Huszár Lillát nevezte ki. Huszár Lilla okleveles közgazdászként 2005-ben szerzett doktori címet a Nyugat-magyarországi Egyetemen. 2005 óta a megyei önkormányzati hivatalban dolgozott, előbb belső ellenőrként, majd költségvetési csoportvezetőként, 2009-ben pedig a pénzügyi titkárság vezetőjeként ténykedett.
A kormánymegbízott hangsúlyozta: folyamatosan dolgoznak az intézményrendszer működőképességének fenntartásán, valamint az idei költségvetés összeállításán. Utóbbit február 28-ig kell elfogadni. A fentiek mellett a kormánymegbízott egy másik témát is érintett, méghozzá a járási rendszer kialakításának ügyét.
Őriszentpéter és Bük-Csepreg elbukta a járási székhelyi besorolást
Mivel erről nem is olyan régen már írtunk
Hét járás lesz Vas megyében
2012.
January
11.
12:55
, az alábbiakban csak a legfontosabbakat emeljük ki a tájékoztatón elhangzottakból. Országosan 168 járás lesz, Vasban pedig hét. Így 2013. január 1-jétől celldömölki, körmendi, kőszegi, sárvári, szentgotthárdi, szombathelyi és vasvári járási székhelyekről beszélhetünk majd. A szocializmusban korábban már kialakított járási térképek megrajzolásához kutatóintézeti tanulmányok is segítséget nyújtottak.
A mai kistérségi szerkezethez képest az újításnak Vasban két vesztese lesz: az egyik az őriszentpéteri kistérség, amely egykor járás volt. A másik a Csepreg-Bük társközponttal működő Répcesík kistérség, amelynek a múltban Győr-Moson-Sopron megyével összefüggő járási hagyományai vannak.
Harangozó Bertalan jelezte: mind Őriszentpéter, mind pedig Bük-Csepreg vonatkozásában, többek között a városok polgármestereinek kérését is figyelembe véve kezdeményezte, hogy további két járási székhellyel bővüljön a vasi hetek létszáma, ám a javaslatát a közigazgatási minisztérium elvetette. Harangozó szerint az igazgatásszervezést, a településszámot, a népességet, valamint a területi államigazgatási potenciált alapul véve, reális döntés született.
A kormánymegbízott jelezte: a korábbi felvetések és félreértések ellenére a megyei Markusovszky kórház nem volt része a vagyonátadásnak, az a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által tavaly áprilisban megalapított Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetbe (GYEMSZI) integrálódik.