Az energiaválság miatt felvetül a kérdés, hogy áramellátási zavarok esetén milyen problémák lehetnek a távközlésben. A portfolio.hu arról írt, vajon biztosítható-e a hálózatok folyamatos működése, és kell-e a távközlési szolgáltatások leállásától tartani.
Reális veszéllyé vált, hogy télen potenciális áramkimaradások és lekapcsolások jöhetnek Európában, ezek pedig elérhetik a mobilszolgáltatásokat is. Európában már készülnek a vészhelyzeti tervek az áramellátás rotációs lekapcsolására abban az esetben, ha az energiaellátásban zavar lépne fel. Az alapelv, hogy régiónként felváltva, előre bejelentett időpontokban kapcsolnák le az áramellátást.
Ez alól az olyan alapvető szolgáltatások, mint a kórházak vagy a rendőrség kivételt képeznének.
A távközlési szektor szereplői attól tartanak, Európa több országában nincs megfelelő tartalékrendszer a szélesebb körű áramkimaradások kezelésére. Emiatt arról egyeztetnek a szolgáltatások és a kormányzatok, hogy a távközlési infrastruktúra is bekerüljön a védett fogyasztók közé.
Iparági források szerint Magyarországon üzletfolytonossági terveket készítenek a telekom szolgáltatók, amelyek eddig terrorkészültségre, vagy árvízkatasztrófa esetére voltak kitalálva. A rendszer eddig rövid távú események hatásainak kivédésére koncentrált, ám az energiaválság hosszabb távon velünk maradhat.
Nem áramkimaradásra, hanem potenciálisan rotációs kikapcsolásra készülve vizsgálja a szektor a lehetőségeket. Magyarországon nem tartanak attól, hogy egy egész megye áram nélkül maradna. Az energiahivatal feladata, hogy megtervezze, milyen sorrendben kapcsolnak le egyes fogyasztási blokkokat. Ezen belül igyekeznek a telekommunikációs szektort úgy pozícionálni, hogy a hálózat minden eleme védett fogyasztónak minősüljön, vagyis ne legyen lekapcsolható.
A gázfogyasztást akár fogyasztókként egyenként is le lehet kapcsolni, az áramnál csak egyes fogyasztási blokkokat, például háztömböket, nagyobb fogyasztási egységeket, azon belül nem lehet differenciálni.
A Magyar Telekom a portálnak azt nyilatkozta: igyekeznek csökkenteni a társaság energiafelhasználását és keresi a lehetőségeket a megújuló energiaforrások igénybevételére. Az elavult hálózati elemek megszüntetése is lépés az energiafelhasználás csökkentéséért. A társaság emellett napenergia termelő szolgáltatókkal alakít kapcsolatot, amiből egyre növekvő arányban tudná a társaság kielégíteni a szükségleteit.
A távközlési szakértők szerint a rotációs kikapcsolási rendnél nagyjából háromórás időtartammal számolnak a jelenlegi tervekben. Ez egy olyan időtáv, amit a hálózat most is magában át tud hidalni. A Yettel a portálnak azt nyilatkozta, ha az áramkimaradás kisebb területet érint – és a helyszín akkumulátorkapacitásának kimerülését követően nincs mód további energia-utánpótlásra – akkor a lefedettségben átlapolt területeken a környező bázisállomások részben elláthatják a kiesett terület forgalmát.
A Magyar Telekom hozzáteszi, amennyiben gyakoribb vagy kiterjedtebb áramszünetek lesznek, az aggregátorok működtetéséhez szükséges üzemanyag biztosítása lesz a feladat. A központi funkciókat ellátó telephelyeken többszörösen biztosított áramellátással rendelkezik a Magyar Telekom.