Bemutatjuk Wang urat, aki nemcsak a boltjára, de az őt befogadó szombathelyi közösségre is odafigyel

Az üzletember nemrég 190 oxigénmérőt ajándékozott a szombathelyi önkormányzatnak. Egy ismert kínai áruház irodájában kaptuk meg a választ kérdéseinkre.

A közelmúltban a városi portálon jelent meg a hír Egy Szombathelyen élő kínai vállalkozó 190 véroxigénszint-mérőt adott a városnak 2021. January 19. 11:01 , mely szerint egy kínai üzletember 190 pulzoximétert (a pulzust és véroxigén-szintet mérő eszközt) ajándékozott Szombathelynek. A városházi eseményen megjelent és köszönetet mondott Nemény András polgármester és Németh Ákos tanácsnok is. Mind a felajánlás, mind az azt tevő személy felkeltette érdeklődésünket, és elhatároztuk, hogy megpróbálunk benézni a történet mögé.

Wang Jianwen interjú
Wang Jianwen az áruházban
Kiss Tamás

Wang Jianwen úrral a szombathelyi Borostyánkő Áruház első emeletén levő irodában találkoztunk, és itt raktuk közösen össze a történetet.

A mindössze 30 éves üzletember már egy évtizede Magyarországon él. Családjának egy része már korábban itt volt, őket követte. Pécsen kezdett dolgozni, és nagyon lentről indult: árukat mozgatott és pakolt az üzletekben.

Karrierje annyiban tipikusnak mondható, hogy a legtöbb kínai kicsi boltban vagy piacon kezdi – például Józsefvárosban -, és onnan növik ki magukat.

Önálló vállalkozását három évvel ezelőtt indította a szombathelyi Borostyánkő Áruházban, ahol a két felső szintet bérli az Ázsia Kincse Áruházának.

Wang Jianwen interjú
Wang Jianwen interjú közben
Kiss Tamás

Azt mondja, annak idején több magyar városban is körülnézett, és ezt találta legjobbnak. Ahogy ő fogalmaz: „tökéletes”. Ideális a mérete, az elhelyezkedése, és maga a város is nagyon tetszett neki.

Most már három éve itt él közöttünk, és a vírus miatt nem is tud most hazautazni.

Szülővárosa a 12 milliós tengerparti Hsziamen. Habár Kína valóban rohamléptekkel fejlődik, amikor ők útra keltek, még nagy volt a szegénység, és még most is korlátozottak a lehetőségek, ezért próbálnak szerencsét még mindig sokan külföldön. Magyarország mellett az szólt, hogy kínaiként könnyű idejönni, egyszerű az adminisztráció – tudtuk meg.

A legtöbb gondot kezdetben a nyelvi korlátok okozták, merthogy senkivel nem tudott beszélni, de aztán nekiállt magyart tanulni, és már elég jól elboldogul vele.

Wang Jianwen interjú
Ezt az oklevelet kapta a várostól.
Kiss Tamás

Meg van elégedve az ételeinkkel is, de leginkább velünk: „a magyarok nagyon kedves, jószívű emberek” – mondja.

Ami az adományt illeti, természetesnek tartja, hogy segít a városnak, ahol szeret élni, amely befogadta őt és aminek üzleti sikereit köszönheti. Amikor ideérkezett, nem volt semmije, és most, hogy van „ez a kis áruháza”, szeretne visszaadni belőle a közösségnek.

Ő maga nem vírusszakértő, de úgy gondolja, a pulzoximétert nagyon hasznos szerkezet, amelynek segítségével megelőzhető a nagyobb baj. Onnan jött az ötlet, hogy ő maga is használ ilyent. Azt mondja, az egészség mindennél fontosabb, és azt nem lehet pénzzel megvenni.

Wang Jianwen interjú
Zakóján jól megfér a két ország. Kattintson a képre a galériáért!
Kiss Tamás

Úgy véli, gesztusa segíti a kínai és a magyar emberek barátságát, a vírus pedig globális probléma, ami ellen összefogással lehet küzdeni. Ha ehhez egy kicsit is hozzá tud tenni, az már számára is öröm.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet