"Nem gondolkodtunk ezen" - válaszolt Illés Károly, a szombathelyi Fidesz frakcióvezetője arra a kérdésünkre, hogy megbánták-e, hogy 2023-ban nem szavaztak az akkumulátorgyárak létesítésének tilalmáról.
Mint ismert, a Fidesz-frakció nem szavazott azon a városi közgyűlésen, amikor a szombathelyi képviselők három évvel ezelőtt határozatot hoztak ebben a kérdésben.
Nemrég mi is beszámoltunk róla, hogy a gödi Samsung-gyár határértéket meghaladó mennyiségű rákkeltő vegyi anyag belégzésének tette ki a dolgozói egy részét. Erről a kormány is tudomást szerzett, ám úgy döntöttek, nem záratják be a gyárat, mert az komoly politikai kockázatot jelentene a Fidesz számára.
A napokban több politikus is reagált a történtekre, köztük szombathelyiek is. Németh Ákos önkormányzati képviselő, környezetvédelmi tanácsnok például azt írta, jó döntés volt, hogy 2023 januárjában megszavazta Szombathelyen nem lesz akkumulátorgyár 2023. January 26. 12:11 a közgyűlés, hogy nem támogatják akkumulátorgyárak létesítését Szombathelyen.
A javaslatot egyébként a tanácsnok nyújtotta be. A városvezető Éljen Szombathely! frakció megszavazta a javaslatot, a Fidesz tartózkodott.
Szerda délelőtt telefonon értük el Illés Károly képviselőt, a Fidesz szombathelyi frakcióvezetőjét, hogy a gödi eset fényében megbánták-e korábbi döntésüket. Azt mondta, nem tájékozódott arról, mi történt pontosan a gyárban, ő elsősorban a szombathelyi ügyekkel foglalkozik.
Hozzátette, három évvel ezelőtt azért tartózkodtak a szavazáson, mert a városvezetés kampánytémát csinált az akkumulátorgyárakból, az egész pedig egy "műbalhé" része volt. Ugyanis sem a Fidesz szombathelyi szervezetének, sem a kormánynak nincs és nem is volt szándékában akkumulátorgyárat telepíteni a városba.
Mi történt a Samsung-gyárban?
A Telex múlt héten írt
Olyannyira mérgező a gödi akkumulátorgyár, hogy a kormány még a titkoszolgálatokat is ráküldte, de nem záratták be February 09. 15:26 arról, hogy annyira mérgező a gödi akkumulátorgyár, hogy a kormány még a titkoszolgálatokat is ráküldte, de nem záratták be.
A lap információi szerint munkavédelmi hatóság korábban többször ellenőrizte, és többször meg is büntette a Samsungot, amiért határértéket meghaladó mennyiségű rákkeltő vegyi anyag belégzésének tette ki a dolgozói egy részét.
A Samsung 2023 márciusában maga szólt a munkavédelmi hatóságnak egy rendkívül súlyos, a határértéket több mint kétszázszorosan meghaladó mérgezésről. Az Alkotmányvédelmi Hivatal titkos adatgyűjtése szerint azonban a Samsung belső és a hatóságokkal nem megosztott mérései szerint ezeknél is sokkal súlyosabb mérgezések történtek a gyárban. A jelentés szerint ezeknek a méréseknek az adatait a Samsung nem osztotta meg az őt ellenőrző munkavédelmi hatósággal.
A portál úgy tudja, Orbán Viktor szűk köréhez már 2022-ben eljutottak olyan értesülések, amelyek szerint a cég nem oszt meg minden adatot a hatóságokkal a gyárban tapasztalható mérgezésekről, és nem tesz semmit azok felszámolásáért. Közben a Rogán Antal felügyelete alatt álló Alkotmányvédelmi Hivatal titkos adatgyűjtést indított a céggel szemben, aminek célja az volt, hogy kiderítsék, valójában milyen szintű mérgezésnek teszi ki a dolgozóit a cég, tesz-e ezek ellen valódi lépéseket, és őszintén kommunikál-e ezekről a hatósággal és a kormánnyal.
Egy, a lapnak nyilatkozó ember arról mesélt, hogy Rogán az akkugyártással szemben kialakult közhangulat miatt "vállalhatatlan politikai kockázatnak" nevezte a Samsung-gyárban történteket, és arra figyelmeztette a minisztertársait, hogy a mérgezések nyilvánosságra kerülése súlyos politikai veszélyt jelenthet a kormánypártokra. Több miniszter viszont azt az álláspontot képviselte, hogy az intézkedések károsak lehetnek a nemzetgazdaságra nézve és elijeszthetik a Samsung további beruházásait és a többi akkugyártót.
Közben a gyár vezetői biztosak voltak abban, hogy mivel a kormány támogatását élvezik, a legdurvább szabálytalanságokat is megúszhatják, azonban 2023 elején aztán meglepetésként érte a koreai vezetőket, hogy a kormány érdemben foglalkozik a gyár munkavédelmi szabálytalanságaival. Egy nyilatkozó szerint egy vezetőségi ülésen jelentették be, hogy változik a kormány hozzáállása. Ahogy ő fogalmazott, "szóltak, hogy Viktor levette a védelmet a gyárról."
A Telexhez eljutott dokumentumok szerint a 2023. végi javulás után 2024 elején újra romlottak a Samsung gödi gyárában végzett légtérmérések eredményei. Az egyik dokumentum szerint a Samsungon belül ekkor felmerült, hogy "találni kell egy magyarázatot" az eredmények romlására, és a jelek szerint ez sikerült is, mert akkor nem indult olyan munkavédelmi hatósági eljárás a céggel szemben, aminek büntetés lett volna a vége.
Frissítés
Korábban azt írtuk, hogy a "Fidesz-frakció tartózkodott azon a városi közgyűlésen", valójában viszont nem szavaztak. Cikkünket a pontosítással frissítettük.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!
A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!