A tényállás szerint a vádlott összesen 2.798 kg hulladékká vált ólomakkumulátort gyűjtött össze Magyarországon 2018. december 22. és a 2021. június 26. között. Zsákmányát különböző tehergépkocsikkal és személygépkocsikkal különböző hulladékátvevő telepekre szállította és leadta, így összesen 573.856 forintot keresett.
A hulladékról szóló törvény szerint hulladékot csak engedély birtokában vagy nyilvántartásba vétel alapján lehet szállítani, a vádlott pedig a hulladékká vált ólomakkumulátorok szállításához szükséges környezetvédelmi hatósági engedéllyel nem rendelkezett.
A veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerint a veszélyes hulladék szállítását a veszélyes hulladék biztonságos és környezetszennyezést kizáró szállítására alkalmas járművel, módon és feltételekkel kell végezni.
A vádlott a tehergépkocsikban és személygépkocsikban az ólomakkumulátorokat megfelelő rögzítés nélkül szállította, így fennállt a veszélye annak, hogy az ólomakkumulátorokban található akkumulátorsav (például egy közlekedési balesetnél) a raktérbe kifolyjon, ezt követően pedig a talajba és a felszíni vizekbe kerüljön.
Valamint egy közlekedési balesetnél a nem rögzített ólomakkumulátorok személyi sérülést is okozhattak volna, az akkumulátorsav maró hatása miatt roncsolja a bőrt, míg toxikus jellemzői miatt belégzése mérgező hatású.
A vádlott fenti cselekményével veszélyeztette a környezetet, így a földet, a vizet, valamint az emberek testi épségét és egészségét. Az ítélet jogerős - áll a Szombathelyi Törvényszék közleményében.