Hogy érzi magát? Nemrég még a karmelita kolostor előtt birkózott a rendőrökkel.
Kicsavarták a kezemet, van egy-két lila foltom, reggel pont néztem a tükörben az alkaromat, de túl fogom élni. Nem gondoltam volna, hogy a hatalom szintet lép, de megtörtént. Negyedszer bontottunk kordont a karmelita kolostornál, négy kordonelemet tudtunk csak elbontani, de ez pont elég volt ahhoz, hogy az érkező fiatalok meg tudják közelíteni az épületet.
Haragszik a rendőrökre?
Nem, mert mi a rendőrökért is ott vagyunk, értük is hallatjuk a hangunkat.
Hadházy Ákos viszont azt írta a Facebookon, hogy szintet léptek a rendőrök.
Szerintem is, hiszen könnygázt vetettek be gyerekek ellen. Egy állampárti államtitkár korábban azt mondta, demokrácia van, hiszen le lehet bontani a kordont. De most 16-17 évesekkel szemben vetettek be könnygázt, hogy ne lehessen lebontani. Vagy tévedett az államtitkár, vagy eddig tartott a demokrácia?
De nézzük meg az ügyet kicsit más oldalról. Ungár Péter írta egy posztban, hogy ami a Karmelitánál történt, az a pedagógusoknak és a diákoknak ártott a legtöbbet. Gyakorlatilag azzal vádolja meg azokat a képviselőket, politikusokat, akik ott voltak, hogy rátelepszenek egy civil megmozdulásra.
Olyannyira nem telepedtünk rá, hogy mi nem is nagyon szólaltunk fel. Szerintem a politikusnak képviselnie kell az embereket, hiszen ez a munkája. A munka nem abból áll, hogy Facebook-posztokat írogatunk vagy sajtótájékoztatót tartunk, hanem abból, hogy cselekszünk is.
Úgy érzik, hogy egy ilyen akció viszi át az ingerküszöböt?
Azt gondolom, hogy a negyedik kétharmad árnyékában, 2023-ban a képviselőnek a köztereken van a helye, az utcákon és az emberek között.
Most viszont itt van Szombathelyen. Miért?
Kevesen tudják rólam, de nekem szombathelyi gyökereim is vannak. A dédapám itt volt törvényszéki bíró, és itt találkoztak a nagyszüleim is. A nagymamám két bombázást élt túl Szombathelyen. Egyszer azért, mert nem ment el egy vendégségbe, másodszor azért, mert elment.
Tudom, hogy találkozott Nemény Andrással, és több városvezetővel, illetve bejelentette Nemény Andrást támogatja a Momentum Szombathelyen az önkormányzati választáson 2023. April 25. 15:03 , hogy a Momentum Neményt támogatja az önkormányzati választásokon.
Igen, így történt.
Ez a párt döntése?
Igen.
Jövőre lesz ellenzéki összefogás? Itt, Szombathelyen van és működik.
Azt a kérdést kell feltenni, hogy mi az ellenzék célja. Mert a politika, a politikai pozíció az nem cél, hanem eszköz. Minden ellenzékinek kutya kötelessége küzdeni azért, hogy azokat a szabad városokat, Budapesten pedig azokat a kerületeket, amelyek jelenleg nem állampárti vezetés alatt vannak, megőrizzük, adott esetben növeljük a számukat. Szerintem azoknál, akik nem így látják, megkérdőjelezhető, hogy mi a valódi céljuk a politikával.
Céloz most valakire?
Én ezt mindenkivel szemben állítom. Attól, hogy valaki ellenzéki polgármester, nem biztos, hogy jó polgármester. Vannak olyan ellenzéki polgármesterek, akik nem váltották be azt az ígéretet, amit az embereknek tettek '19-ben. Mások igen. Azt gondolom, azokat kell támogatni, akik ezt a szintet megugrották, és őszinte önkormányzatot építettek fel.
Szóval, nem a párthűség, hanem a teljesítmény számít?
Pontosan. Ezért is tartjuk alkalmasnak Nemény Andrást. Ő egy szabadelvű, független ember, aki a városért dolgozik, és nem felsőbb utasításokat teljesít. Számtalanszor látjuk azt, hogy fideszes politikusok, fideszes polgármesterek a kerületeik vagy a településeik érdekeivel szemben döntenek, azért, mert ezt kívánja a központi pártérdek. Egy ellenzéki összefogás esetében ez sokkal kevésbé valószínű.
Nem válaszolt arra, hogy lesz-e ellenzéki összefogás.
Rajtunk nem múlik.
Úgy értsem, hogy hajlandóak bárkivel tárgyalni erről?
Ha a bárki alatt az ellenzéket érti. A Mi Hazánkat nem tartom ellenzéki pártnak.
A legutóbbi közvélemény-kutatás, amit találtam, április elején készült. Eszerint a teljes lakosság körében 30 százalékot ér el a Fidesz. A DK 12 százalékos, a Mi Hazánk hat, a Momentum öt százalékon áll. A többi párt a parlamenti küszöb alatt van.
Tizenhárom év masszív kormánypropaganda van mögöttünk. Ott tartunk, hogy a saját apámmal nem tudok egy normális vasárnapi ebédet elkölteni, mert a politika közénk állt. 13 éve azt nyomatja és ontja a magyar népre az állampárt, hogy valakit mindig gyűlölni kell.
Egész egyszerűen arra van kondicionálva a magyar társadalom tudata, hogy mindig kell egy bűnbak. Ha 13 éven keresztül uszítanak embereket mások ellen, akkor egy idő után mindez táptalajra hullik. Azt gondolom, hogy a Mi Hazánk ennek a táptalajnak egy kinőtt kórója.
Van ugye a 12 százalékos DK, az 5 százalékos Momentum, és vannak a két-három százalékos kisebb pártok. Ez azért elég kevés egy esetleges kormányváltáshoz.
2023. április vége van most. 2026-ig, a következő parlamenti választásig nagyon sok munka áll még előttünk, és nagyon sok, a tegnapihoz hasonló akció, hogy az emberek lássák, mit is akarunk.
Ha 2026-ban az ellenzék ténylegesen kormányt akar váltani, akkor azon túl, hogy be kell bizonyítsa, hogy kormányzóképes, azt is be kell bizonyítania, hogy képes együtt dolgozni. Hiszek a plurális demokráciában, nem félek a vitától.
...Magyarországon megszűnt a demokratikus vitakultúra...
Ha meg kell állapodnia egy zöldnek, egy liberálisnak, egy szocialistának és egy konzervatívnak, akkor meg fognak állapodni. Ha meg tudjuk találni azokat az alapvető minimumokat, amikben egyetértünk.
Ez az, ami most nem működik Magyarországon, mert megszűnt a demokratikus vitakultúra. Teljesen. Úgy lesz kormányváltás, hogy a tisztelt képviselőtársaimnak ki kell szállniuk a bársonyszékből és az utcára kell menniük.
A Fidesznek van egy körülbelül 2,5 milliós elkötelezett tábora, akik bármi történik, akkor is oda fognak szavazni. Ennél a tábornál kellene nagyobbat összeszedni az ellenzéknek.
Szerintem ez részben van így. A Fidesznek '22-ben volt a legtöbb szavazója, de amit nagyon-nagyon stabilan fix Fidesz-szavazónak lehet mondani, az nagyjából 1,8-2 millió ember. Az se kevés. Az is nagyon sok.
De él az a mítosz, hogy ők legalább tudnak kormányozni. Barátaim között is vannak, akik azért szavaznak a Fideszre, mert bár már nem hisznek bennük, de nem látják az alternatívát. Szerintem legkésőbb 2020 februárjától kiderült, hogy teljesen kormányzóképtelenek.
Egy Covid-válságot nem tudtak kezelni, világviszonylatban talán a harmadik vezető halálozás nálunk volt arányaiban. Gazdaságunk kezd összeomlani, elszállt a forint-euró és a forint-dollár árfolyam. Gyakorlatilag márciusra elértük a teljes éves költségvetési hiánynak a 61 százalékot.
Ennyiből is látszik, hogy a Fidesz teljesen alkalmatlan a kormányzásra, rosszul kormányoznak. És most, hogy bent ülök az Országgyűlésben, látom, hogyan alkotnak törvényeket. 24 óra leforgása alatt, zéró vita, és mindenre az a válasz, hogy Brüsszel, Soros, Gyurcsány. Mi mutattunk erre egy alternatívát, a Holnap Magyarországa Tervet.
Ha már Gyurcsányt említette, ő megkerülhetetlen ebben az egész történetben. Gyurcsány nemrég azt mondta, ha valaki azt akarja, hogy ő vonuljon vissza a politikától, akkor először is csinálja jobban, mint ő.
2006-ban nem pont ezt mondta, hanem azt, hogy elmegy, és könyveket ír a modern magyar baloldalról. Azóta is várjuk ezeket a könyveket.
Nem hiszem, hogy aki attól várja a kormányváltást, hogy az ellenzéki pártok egymástól igazolnak át embereket, azzal majd jobban járunk.
A Momentumtól is lépett át politikus a DK-ba.
És DK-ból is a Momentumba. De az, aki azt hiszi, hogy ettől lesz győzelem, az vagy rossz mozit néz, vagy hazudik. Én nem ezt a mozit nézem, engem nem érdekel, hogy melyik pártból kit hova igazolnak, mert ez csak ugyanannak a tortának a szeletelgetése.
Nekünk ennél sokkal nagyobb tortát kell sütnünk. És olyan ajánlatot kell letennünk, amire vevők az emberek, amire azt mondják, hogy ez egy olyan alternatíva, amit elhiszek, ami kell, ami jó. Ha nagyon le akarom csupaszítani, a kérdés az, hogy venne-e ön autót Gyurcsány Ferenctől.
De a DK mégiscsak 12 százalékon áll, és úgy néz ki, hogy Gyurcsánnyal csak meg kell állapodni majd valamikor.
Ahogy már mondtam, mindenkivel meg tudunk állapodni, amennyiben az az ország, a magyar nemzet és a független szabad városoknak az érdeke. Addig is gyűjtjük tovább az aláírásokat, addig is elmegyünk segíteni a kárpátaljai magyaroknak, addig is megtámadjuk a debreceni akkumulátorgyárat, addig is kimegyünk és újra és újra lebontjuk a kordont, hogy az újságíró kollégái tudjanak kérdezni a kormány tagjaitól.
Én elhiszem, hogy vannak, akik azt gondolják, hogy a politika a füstös szobákban történő megállapodásokról szól. Én azt gondolom, hogy a politika sokkal inkább a cselekvésről és a képviseletről szól. El fog jönni az a pont, amikor igen, leülünk az ellenzéki pártokkal és megtárgyaljuk, hogy ki hogyan látja a világot.
Addig viszont azt gondolom, hogy el kell végeznünk azt a politikai munkát, amire az emberek vágynak, és ami valójában a feladatunk.
Elképzelhető, hogy a Momentum is létrehoz egy árnyékkormányt?
Egy árnyékkormánynak pontosan annyi felhatalmazása vagy lehetősége van, mint bármelyik országgyűlési képviselőnek. Ő is véleményezheti a törvényeket, alkothat törvényjavaslatokat, tarthat sajtótájékoztatókat, de valójában az árnyékkormány önmagában egy geg.
Egy politikai termék, ami mögött valójában nincsen tartalom. Ezzel szemben mi már felmutattuk a valós alternatívát, a Holnap Magyarországa Tervet.
Elég nagyot szólt, amikor megcsinálták az árnyékkormányt.
Elég szomorú, hogy ezek szerint olyan állapotok vannak, amikor egy ilyen politikai geg ekkorát tud szólni. De valójában az árnyékkormány a forma és nem a tartalom. Szerintem a tartalom sokkal fontosabb. Nekünk itt van a Holnap Magyarországa Terv, ami egy alternatíva a jövő országáról. Az árnyékkormánynak nincsen semmilyen programja.
Akkor lehetett volna értelme az árnyékkormánynak, ha 2022 áprilisában azon a bizonyos színpadon nemcsak Donáth Anna, Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter áll, hanem mindenki. Ha mindenki ott lett volna azon a színpadon, akkor lehetne egy valódi árnyékkormány.
Amiben nem egy párt vindikálja magának a jogot, hogy ő fogja leváltani a kormányt, mert egyedül nem fogja. Ha ezt a kormányt le akarjuk váltani, csak együtt fog menni.
Beszéljünk Donáth Annáról. Belőle külön intézmény akar csinálni a Momentum. Jól látom?
Nézze, én tavaly május 29-én lettem a párt elnöke, egy olyan időpillanatban, amikor az ellenzék és a pártok tagsága is elképesztően letargikus állapotban volt. Nagyon-nagyon nehéz pillanat volt az.
Felmértem, hogy két lehetőség áll előttem, mint pártelnök előtt. Az egyik, hogy a párt forrásait arra használom, hogy felépítem magamat. Vagy nem követem el azt a hibát, amit Mesterházy Attila elkövetett 2014-ben Bajnai Gordonnal szemben. Hogy nem hiúsági kérdést csinálok belőle, inkább azt nézem, hogy mi a valódi cél, és mivel tudok valójában segíteni az ellenzéki oldalnak.
Ez pedig az, ha egy már ismert és szeretett politikusnak megadom a lehetőséget arra, hogy még ismertebb legyen. Nem véletlenül építünk Donáth Annára, őt nagyon jó politikusnak tartom és minden felmérés szerint is az egyik legkedveltebb ellenzéki politikus, nem véletlenül lett ő korábban a Momentum vezetője.
Találkozhatunk Donáth Annával miniszterelnök-jelöltként?
Nagyon bízom benne, igen. Hogy mikor, azt majd a jövő eldönti.
Ön szerint, hogyan áll most a Momentum? Az olimpiai népszavazási kezdeményezés után nagyon gyorsan növekedett, aztán lelassult a növekedése.
A Momentumot az olimpiai népszavazási kezdeményezés dobta be a köztudatba, akkor a kormány megriadt és visszalépett, nem várva meg a népszavazást, csakúgy mint most Egerben az elkerülő úttal kapcsolatos népszavazási kezdeményezésünk alkalmából.
A Momentum 2015-2016-ban egy egyetemistákból álló underground szervezet volt. Összejártunk, írtunk magunknak szakpolitikai anyagokat, amiket megvitattunk.
A 2016 végi küldöttgyűlésen szavaztuk meg, hogy eljött az idő a párttá alakulásra, és arra, hogy színre lépjünk. Ekkor indult be az olimpiával kapcsolatos kampányunk, aminek során több mint negyedmillió aláírás gyűlt össze Budapesten. Ennek túlnyomó részét a Momentum egyedül szedte össze a civilek segítségével, de ebben a pártok nem voltak partnerek, csak a legvégén csatlakoztak rá, amikor már érezték, hogy meglesz úgy is.
...fiatalos forrófejűségünkben azt hittük, hogy mi hazajövünk, megmondjuk a tutit, és másnap beköszönt a Kánaán...
A Momentum követett el hibákat, én ezt, mint alapítótag ki merem jelenteni. Volt bennünk egy nagyon erős fiatalos gőg és beképzeltség. Többünknek megvolt a lehetősége, hogy külföldön tanuljon, és hazahozza a tudást.
Viszont fiatalos forrófejűségünkben azt hittük, hogy mi hazajövünk, megmondjuk a tutit, és másnap beköszönt a Kánaán.
Ez egyrészt naivitás volt, másrészt önteltség. Aztán szembe jött a valóság, és az, hogy a mi tapasztalatunk, a mi megszerzett tudásunk, a tettrekészségünk és akarásunk, azon túl, hogy Budapesten összegyűjtöttünk 266 ezer aláírást, az országgyűlési választásokon ért 3,3 százalékot.
Politikai lábmunka, politikai aprómunka nélkül nem lehet egyik országban sem valós politikai eredményt elérni. És ez a baj a legtöbb ellenzéki párttal is, hogy ezt a politikai munkát meg akarják spórolni. Azt, hogy egy önkormányzati képviselőnek igenis újra és újra le kell járnia a körzetét, beszélgetni kell a lakókkal, mit szeretnének, milyen változást várnak.
Visszacsatolás kell azoktól az emberektől, akik megbízták őt ezzel a pozícióval. Az a baj, hogy az ellenzéki politikusok jelentős része, valószínűleg a kormánypártiak is, a választásokig tartják fontosnak a politikai munkát. Onnantól kezdve vége az egésznek. És ez egy óriási hiba.
Azt gondolom, hogy ezt a gőgöt, ezt az önteltséget, ezt egy nagyon komoly vizsgálat során folyamatosan vetkőztük le és igyekszünk magunk mögött hagyni. Mi is felnövünk, az olimpiai aláírásgyűjtés idején a Momentum átlagéletkora 25 év volt, két évvel később már harmincöt évre nőtt.
De a Momentum pont attól a fiatalos, forradalmi hangulata miatt tűnt ki a többi ellenzéki párt közül. De egy idő után gyakorlatilag csak egy lett a többi párt között.
Ennek több oka van. Mi 2019 májusában voltunk a csúcson az EP-választásokon, akkor közel 10 százalékot kaptunk. Azóta a Momentum önmagát soha nem tudta megmérettetni, mert más pártokkal közösen indultunk. Az országgyűlési és az önkormányzati választásokon is.
2020-ban és ‘21-ben konszenzusra törekedtünk a többi ellenzéki párttal, a vitákat házon belül kellett megoldanunk. Majd az önkormányzatokban is együtt kellett működnünk, hiszen felelősségünk van.
Ebből adódóan nem a nyilvánosság előtt zajlottak a viták, a problémákat a média terén kívül beszéltük meg. A másik, hogy a Momentum mindig is egy fiatalos csapat volt, egy olyan közösség, ami az utcán érzi jól magát. És volt két olyan év, amikor az utcai akciókra nem volt lehetőség a pandémia miatt.
Nem voltunk még olyan régi, ismert párt, hogy meglegyen az a luxusunk, hogy az online térbe visszaszorulva el tudjuk érni a választókat. Mi ehhez túl újak voltunk, és egész egyszerűen egy ilyen közösségnek két év kimaradás rengeteg időnek tűnik.
Most akkor itt az ideje az újraépítkezésnek?
Egyrészt, szerintem sokkal kevesebb pártra van szükség. Másrészt azt gondolom, hogy azok a pártok és politikusok, akik nem képesek a politikai képviseletre, valós cselekvésekre, azok nem méltóak a politikai képviseletre.
Úgy gondolja, hogy elég lenne ma az ellenzéki oldalon a DK meg a Momentum? Ha már ez a két párt éri el a parlamenti küszöböt a felmérésekben.
Amit én megtanultam az elmúlt években a politikában, az az, hogy meg kell látni a logó mögött az embert. Én egy liberális, konzervatív családból származom, és soha nem gondoltam volna, hogy egy DK-s képviselő a barátom lesz.
De ha az ember meg tudja látni a logó mögött ülő embert, és ki tudnak alakulni valódi emberi kapcsolatok, akkor egy idő után szinte már mindegy, hogy ki melyik pártnak a tagja, ha a célban meg tudunk egyezni.
Viták általában a hogyant illetően vannak, hiszen a cél az nagyjából közös, és nagyon bízom benne, hogy minden ellenzéki pártnak ugyanaz a célja. Kormányt váltani, és egy normálisabb országot létrehozni.
És akkor elég lenne az ellenzéki oldalon a DK, meg a Momentum?
Hát, a DK-nak és a Momentumnak van mérhető támogatottsága. És van még, ugye az LMP, a Párbeszéd és az MSZP, nekik együttesen nincs nagyjából 3 százalékuk.
A választók ezt majd eldöntik.
Igen, de ebből a szempontból a 2024-es EP-választás egy nagyon fontos választás lesz.
Az EP-választás tisztán listás rendszerű, csak pártokra lehet szavazni.
Igen, ez egy piactisztító választás lesz.
Azt már eldöntötték, hogy a Momentum kiket indít itt Szombathelyen jövőre?
Ezt majd a polgármester úr időben bejelenti.
De a Momentumnak biztos vannak olyan emberei, akiket indítani akar az összefogáson belül jövőre.
Persze, mi is állítunk majd jelölteket, hogy kiket, azt még nem leplezném le. Ezt meghagynám a polgármester úrnak.
Hogyan látja a Momentum helyzetét mondjuk egy év, két év, öt év múlva?
Ez egy nagyon általános kérdés, és azt gondolom, hogy a politikának, vagy a politikai gondolkodásnak nem egy-két évről kell szólnia, hanem negyvenről. Azért is tart itt a magyar politika, mert mindenki ciklusokban gondolkodik, nem pedig generációkban.
Én most 32 éves vagyok, lassan 33. A szüleim meglátogattak a hétvégén, és éppen nálam voltak, amikor hazaértem a kordonbontásból este tízkor, és megkérdezték, hogy mi a célom az ilyen akciókkal. Azt mondtam, hogy vagy ezt csinálom, vagy külföldre költözök. Egész egyszerűen nincs már hova hátrálni.
Hogy mi lesz két év múlva? Én nagyon bízom benne, hogy a Momentum egy erős párt lesz. Mi lesz az országgal 40 év múlva? Nagyon bízom benne, hogy olyan ország lesz, ahonnan nem kell elmennem, ahova hazajönnek a fiatalok, ahol maximum azért mennek el külföldre, hogy megtapasztalják, hogy milyen az Erasmus-program.
...A mi generációnknak a munkája az lesz, hogy a gyerekeink, vagy az unokáink már egy olyan országban tudjanak felnőni és szocializálódni, ahol nem utálják egymást az emberek...
Mert lesz Erasmus, mert lesz rá pénz, ha az Európai Unió tagjai vagyunk. És nem is kérdés, hogy az Unió tagjai vagyunk, nem kérdés, hogy a NATO tagjai vagyunk. Ahol egyértelmű, hogy hova tartozunk, ahol nem gyűlöletkeltésre költünk 100 milliárdokat, hanem inkább arra, hogy a tanárok meg a rendőrök meg legyenek fizetve.
Sosem fogom elfelejteni, hogy amikor a katásokért tüntettünk tavaly nyáron, akkor a rendőrök megkapták a plusz pénzüket. És az egyik rendőr azt mondta nekem a tüntetés közben, hogy mennyire hálás, mert pontosan tudja, hogy azért kapott több pénzt, mert itt vagyunk és tüntetünk újra és újra.
Lehet, hogy abban az időpillanatban éppen egymással szemben állunk, nem pedig egymás mellett, de ugyanúgy a honfitársunk, és érte is dolgozunk. Lehet, hogy ezzel némileg kikerülöm a válaszát, de felelős politikusként a valódi kérdés az, hogy mi lesz az országgal. És azt gondolom, hogy ez a rombolás, amit az állampárt az elmúlt 13 évben elkövetett, már nem mérhető anyagiakban, mert a tőke, az vissza fog jönni.
...Ebben az országban emberek gyűlölnek embereket ismeretlenül...
Az egész országot szétlopták, ezt mindenki tudja jól, de a tőke az azért jönni fog. Ami viszont nagyon nehéz lesz, az a magyar társadalom mentális egészségének a helyreállítása. Ugyanis ez az ország, ez a társadalom egy háborús pszichológiai állapotban van. Ebben az országban emberek gyűlölnek embereket ismeretlenül. Ez elképesztően egészségtelen.
Az, hogy nem ismerik egymást, de vélt vagy valós politikai véleményük miatt az emberek az online térben gyűlölködnek, adott esetben fenyegetőznek. Én naponta kapok halálos fenyegetéseket. És azt mondják, tudjuk, hogy hol lakik maga és társai.
A mi generációnk a történelem szemében így fog megmérettetni. Nem az a kérdés, hogy lesz-e kormányváltás, hanem az, hogy lesz-e rendszerváltás, hogy vissza tudjuk-e terelni ezt az országot oda, arra a pályára, amin egyébként ezer éve igyekszik megmaradni.
De ezt az egymás iránti gyűlöletet, ezt az egész háborús pszichózist megszüntetni, ez nem megy egyik pillanatról a másikra, egyik évről a másikra.
Igen, és az a baj, hogy az elmúlt 33 év lehetősége ilyen szempontból el lett szalasztva. Azt látom a saját édesapámon, aki MDF-alapító volt, és az a fixációja, hogy a Fidesz az MDF jogutódja, hogy vár a buszmegállóban és várja a buszt. És eltelik öt perc, és nem jön a busz. Eltelik tíz perc, és még mindig várja a buszt. Pedig már régóta ott lenne gyalog, ahova menni akart. És ez a busz sosem érkezik meg.
Én ezzel a hasonlattal tudnám összefoglalni a teljes magyar államot, és a magyar állam működését az elmúlt 33 évben. Antall József mondta azt, hogy tetszettek volna forradalmat csinálni.
Igen.
Hogyha csak némileg hasonló forradalom, vagy rendszerváltás lett volna Magyarországon, mint Romániában…
Romániában azért lőttek.
Akkor elképzelhető, hogy 2023-ban nem egykori MSZMP tagokból állna a magyar kormány.
Tehát lövetni kellett volna 1989-ben?
Nem, dehogyis. El kellett volna számoltatni azokat az embereket, akik kiszolgálói voltak hatalmi pozícióban egy megszálló hatalomnak. Mert Romániában lecsuknak politikusokat, üldözik a korrupciót. Magyarországon nem, de Magyarországon pontosan tudják az állampárti politikusok, hogy úgyse lesznek következmények. És a magyar társadalom is sokkal inkább beletörődő, sajnos, abból adódóan, hogy ez a katarzis kimaradt '89-ben.
Az előbb már egy újabb rendszerváltást említett. Mennyi idő alatt lehetne végrehajtani egy új rendszerváltást?
A rendszerváltás a kormányváltással kezdődik. Ha megtörténik a kormányváltás, és bízom benne, hogy így lesz nem is olyan sokára, utána jön az igazi munka. Utána jön a valódi munka, és én félek attól, hogy az egy generációnyi munka lesz.
A mi generációnknak a munkája az lesz, hogy a gyerekeink, vagy az unokáink már egy olyan országban tudjanak felnőni és szocializálódni, ahol nem utálják egymást az emberek. Ez a mi munkánk.