Szinte semmi hír nem szólt arról, hogy a közszolgálati televízió regionális stúdiói a múlt pénteken utoljára adták saját szerkesztésű műsoraikat. Egyedül a soproni stúdió regionális híradójának műsorvezetője köszönte a péntek délutáni híradó végén a nézőknek, hogy 11 évig megtisztelték őket figyelmükkel.
Sokan indultak vidékről
Azt, hogy a köztévé új, szeptember 5-étől érvényes műsortervében nem szerepelnek a regionális híradók és magazinműsorok, a nol.hu írta meg a hétvégén. Pedig a lap szerint Böröcz István, a műsorszolgáltatási alap vezetője korábban azt nyilatkozta, hogy a köztévé átalakítása és racionalizálása után is számítanak a regionális stúdiók műsoraira.
A regionális televíziózásnak több mint 25 éves múltja van Magyarországon, a vidéki stúdiókban nagyon sok, később országos ismertséget szerzett szakember kezdte meg munkáját. Ha csak a 2000-ig Szombathelyen működött stúdiót nézzük, innen indult például Kálmán Olga és Horváth Szilárd A SaFó-tól az Ablakig: beszélgetés Horváth Szilárddal 2007. February 02. 11:50 .
Az ezredforduló után a szombathelyi stúdió Sopronba költözött, azonban állandó bizonytalanságban dolgoztak Sopronban marad a regionális tévé - Egyéni érdekek alapján döntöttek? 2007. March 19. 22:00 ott is. Az utóbbi tíz évben öt regionális stúdió működött, ebből három (Miskolc, Szeged, Pécs) a közszolgálati televízió tulajdonában volt, kettőt (Debrecen, Sopron) külsős vállalkozások működtettek. A regionális stúdióknak a saját műsorok készítése mellett feladatuk volt, hogy ellássák az országos hírműsorokat vidéki anyagokkal.
Dolgoznak, de kevesebb emberrel
A három, MTV tulajdonban lévő szerkesztőségben néhány hete drasztikus létszámleépítést hajtottak végre. A műsorszolgáltató alap „elbocsátó osztaga” nemrégen Debrecenben járt, ahol először három embert kirúgtak a Magyar Rádió helyi stúdiójából, majd közölték, hogy regionális tévéstúdió két belsős munkatársát ide helyezik át. Hasonló helyzet várható Sopronban is - írja a nol.
Szekeres Kriszta, a soproni stúdió kiemelt szerkesztője kérdésünkre annyit mondott, hogy a stúdió működik tovább, az MTV tulajdonában csak néhány technikai berendezés van. Saját szerkesztésű műsorokat valóban nem készítenek már, de tudósításokat, kész anyagokat továbbra is készítenek az MTV-nek és a Duna TV-nek.
Konkrétumokat nem tudott mondani, mert jelenleg készül az új keretszerződés, és még kialakulóban van a köztévé januártól érvényes új műsorstruktúrája is. Ebben – az ígéretek szerint – a jelenleginél nagyobb hangsúlyt kap a vidék, így természetesen a vidéki gyártóbázisok is. Ez utóbbi nem a jelenlegi öt stúdiót jelenti, szó van arról, hogy több külsős vállalkozás is szerepet kaphat.
Szekeres Kriszta hozzátette, a saját szerkesztésű műsorok megszűnése miatt biztos, hogy jóval kevesebb munkatársra lesz szükségük.