Az erőszakos punk és metálzene nyugodttá tesz, közölte egy friss kutatás

Állítólag megkönnyítik a bennünk lapuló feszkók feldolgozását. Nem is annyira nehéz ezt elhinni.

A téglakemény gitárzenéket gyakran hozzák összefüggésbe olyan dolgokkal, mint az agresszió vagy a sátánizmus, és aki elmegy egy erősebb koncertre, az a pogózás jelenségével is megismerkedhet közelebbről, márpedig az nem éppen a békés táncikálásról szól.

Sőt, egyáltalán nem kirívó dolog, ha egy ilyen este lefutása után a színpad előtt vércsíkok szaladnak - ezzel igazából mindenki számol, aki bevállalja, hogy az első sorokban helyezkedik el -, mint ahogy elég megnézni a wall of death nevű szórakozási formát, voltaképpen a pogózás extrém változatát, amit nagy rockzenei fesztiválokon előszeretettel alkalmaznak egyes együttesek a hangulat felspannolására:

Ám bármennyire is tűnik ez egy veszélyesen barbár dolognak, valójában senkinek nem célja, hogy bárki megsérüljön, ez inkább az indulatok kicsatornázásáról szól.

Ebből a szempontból tehát nem is közöl újdonságot az a kutatás, amelyet az ausztrálaiai Queensland egyeteme tett közzé. Szemben korábbi vizsgálatokkal, amelyek szerint a bűn melegágya a hangos és "kaotikus" zene, és erőszakossá tesz, Leah Sharman hallgató és dr. Genevieve Dingle arra jöttek rá, hogy a hallgatókat inkább megnyugtatják az ilyen típusú szólamok, sőt, inspirálják, és pozitív gondolatokkal látják el őket.

"Az eredmények azt mutatták, hogy az ellenségesség, az ingerlékenység és a feszültség csökkent a zene hatására."

Mindehhez 39 olyan tizennyolc és harmincnégy év közötti fiatalt vizsgáltak meg (többségükben ausztrálokat, de voltak köztük amerikaiak, svédek, indonézek vagy éppen dél-afrikaiak is), akik rendszeresen hallgatnak vadabb gitárzenéket.

Unger András

A felmérés persze, azért hozzáteszi az összegzésben, hogy a laboratóriumi körülmények szűkítették a mozgásterüket, és hogy jó lenne a későbbiekben természetes közegükben is megvizsgálni ezeket a jelenségeket. Azért reméljük, egyben marad majd a fehér köpeny a moshpit közepén!

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Életmód