Rekorder lett Lázár János - a parlamenti hiányzások tekintetében

A házelnök rendelete szerint mostantól közzé kell tenni, mely politikus hány alkalommal hiányzott a szavazásokról.

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke elrendelte a szavazásokról való hiányzások átlátható megjelenítését egy könnyen kereshető, felhasználóbarát adatbázisban - közölte a politikus a Facebook-oldalán csütörtökön.

A házelnök hozzátette, májusban az Országgyűlés négy ülésétől "jónéhány képviselő látványosan távol maradt". Szerinte ez joggal veti fel a pénzügyi szankciók alkalmazásának kérdését, hiszen az országgyűlési képviselő első számú feladata és kötelessége a parlamenti munka, minden más előtt - tette hozzá.

Rámutatott: az Országgyűlésről szóló törvény szerint ha egy országgyűlési képviselő a szavazások legalább egynegyedén nem vett részt, és hiányzása nem igazolt, a házelnök tiszteletdíj-megvonásról dönthet. Rögzítette, a kirívóan magas képviselői hiányzásokkal érintett párt határidőben benyújtotta a korábbi szokások szerinti rövid nyilatkozatát, mely szerint a májusi távolléteket kivétel nélkül igazoltnak tekinti.

Jelezte, ezt követően külön kérésére benyújtották a hiányzások részletes indoklását is.

"Nem szeretném minősíteni a megjelölt okokat, vagy megkérdőjelezni azok valódiságát" - fogalmazott, majd hozzátette, "egy bizonyosan látszik, az elmúlt időszakban elromlott az erkölcsi iránytű". Leszögezte, ezen a jövőben változtatni kell, a közbizalom újjáépítése és megtartása érdekében. Mint írta, a tanulságokat levonva, a részben sajátos ülésezési rendre is tekintettel, májusra tiszteletdíj megvonását nem rendelte el.

Az átláthatóság erősítése érdekében elrendelte azonban a szavazásokról történt hiányzások könnyen kereshető, felhasználóbarát megjelenítését a parlament honlapján, az adatbázis csütörtöktől elérhető. Ez alapján a hiányzásokban érintett 17 képviselő túlnyomó többsége fideszes.

Közülük is a legtöbbet Lázár János (Fidesz) hiányzott a szavazásokról, őt követi Szijjártó Péter (Fidesz) és Budai Gyula (Fidesz).

Forsthoffer Ágnes hozzátette, júniustól kezdődően az Országgyűlés munkarendje kiszámíthatóvá vált.

"Úgy vélem, hogy a jövőben kizárólag egészségügyi ok, valamint hivatalos, országgyűlés/kormány általi kiküldetés, kötelezettség méltányolható igazolt hiányzásként" - írta, majd hozzátette, "a legfelemelőbb természetesen az lenne, ha a képviselői jelenlétet nem a pénzügyi szankciók garantálnák, hanem a felelősségtudat és a lelkiismeret".

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet