Többen dolgoznak itthon, még többen mennek külföldre

3,9 százalék volt a munkanélküliségi ráta 2023 szeptemberében a Központi Statisztika Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai alapján. Egy évvel ezelőtthöz képest 20 ezerrel dolgoznak többen.

A 2023. július-szeptemberi időszakban 22 ezerrel 200 ezerre, míg a munkanélküliségi ráta 0,4 százalékponttal 4,1 százalékra nőtt egy évvel ezelőtthöz képest a 15-74 évesek körében. A férfiaknál 104 ezer, a nőknél 96 ezer volt a munkanélküliek száma – írja az MTI.

A 15-24 éves munkanélküliek száma 40 ezer, munkanélküliségi rátájuk 12,4 százalék volt.

Az összes munkanélküli 19,8 százaléka ebből a korcsportból került ki. A 25-54 éves korosztály rátája 3,6 százalékra emelkedett, az 55-74 éveseké lényegében nem változott.

A munkanélküliségi ráta a Dél-Dunántúlon volt a legmagasabb, mintegy 6,8 százalék, és itt is nőtt a legnagyobb mértékben az előző év azonos időszakához képest, 2,1 százalékponttal. A legalacsonyabb,1,9 százalékos rátával Budapest büszkélkedhet. A munkakeresés átlagos időtartama 9,3 hónap volt.

A július-szeptemberi időszakban 4 millió 737 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 13 ezer fővel, a külföldön dolgozóké 18 ezerrel nőtt, miközben a közfoglalkoztatottaké 6 ezerrel csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A foglalkoztatottak aránya és létszáma lényegében egyforma a férfiaknál és a nőknél is. A férfiak foglalkoztatott létszáma 2 millió 450 ezer fő, a nőké 2 millió 168 ezer.

A KSH adatai szerint a 15-24 évesek körében 281 ezer fővel 28,4 százalékos volt a foglalkoztatási ráta. A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek körében 0,5 százalékponttal 87,8 százalékra csökkent a foglalkoztatási ráta.

Az idősebb, 55-64 éves korosztályban ugyanakkor 4,4 százalékkal 70 százalékra nőtt. A foglalkoztatás Budapesten volt a legmagasabb (79,4 százalék), míg a Dél-Dunántúlon a legalacsonyabb (70,1 százalék).

Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a statisztikák kapcsán azt mondta, válságálló a munkaerőpiac. Hozzátette, 20 ezerrel többen dolgoznak mint egy éve. Kiemelte, hogy aki tud és akar dolgozni, az el tud helyezkedni, és ezért ráadásul egyre magasabb bért is kap.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Hírek