Vas megyei Fidesz-közeli horgászvezető került a MOHOSZ élére

Feszült hetek után új elnököt választottak a pecások. A háttérben komoly hatalmi átrendeződés zajlott.

Május 26-a fordulópontot jelentett a magyar horgásztársadalomban: ekkor jelentette be lemondását Szűcs Lajos, a MOHOSZ elnöke, aki egykor fideszes országgyűlési képviselőként is ismert volt. A távozása nem csupán személyi változás, hanem egy több mint félmillió tagot számláló, országos hatáskörű szervezet irányításának újraosztása is. A MOHOSZ kezeli ugyanis valamennyi hazai természetes vizet, és 2018 óta az állami horgászjegyek bevétele is hozzájuk fut be.

A lemondás bejelentésének napján azonban nem csak Szűcs távozása volt hírértékű. Az elnökség – Szűcs javaslatára – főigazgatónak nevezte ki Urbányi Bélát, alelnökből pedig elnökhelyettessé léptette elő Puskás Norbertet. Bár a két titulus hasonlóan hangzik, a MOHOSZ-ban az elnökhelyettes jóval nagyobb súllyal bír: az elnök távollétében ő vezeti a szervezetet. Vagyis Szűcs távozása óta Puskás irányít.

Ma új elnököt választott a MOHOSZ. Két jelölt volt, az egyik Puskás Norbert, a Vas megyei horgászszövetség ügyvezető elnöke, a másik Udvari Zsolt, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség ügyvezető igazgatója.

Puskás Norbert és Radnai Márk
444

Puskás és Urbányi az elmúlt hetekben látványosan aktivizálódtak, reformer szerepben léptek fel, és a választás előtt két nappal a Kossuth téren fotózkodtak Radnai Márkkal, a Tisza alelnökével, aki a kormányzat egyik meghatározó figurája.

A találkozóról a MOHOSZ saját honlapján számoltak be, a szervezet infrastruktúráját használva – ami több jelölt szerint nem volt szerencsés. A cikk Radnait úgy mutatta be, mint aki „őszinte és nyílt kommunikációban hisz, akárcsak a MOHOSZ új vezetői”. A fotó és a szöveg sok horgászvezetőt meglepett, és volt, aki levélben kérte számon Radnain a szereplést.

A kritikus horgászközvélemény egy része Puskást ugyanis Hende Csaba barátjaként, Urbányit Kubatov Gábor és Szűcs Lajos ismerőseként könyvelte el, így nem értették, hogy Radnai – látszatra legalábbis – miért az ő kampányukat tolta meg.

A találkozót Kiss Róbert horgászfimes hozta össze, aki a Tisza kampányában is dolgozott, de stábtag volt például a Tavaszi szél című, Magyar Péter felemelkedését bemutató dokumentumfilmben is. A Fishing and Hunting tévécstornán futó filmjei révén horgászkörökben ismert influenszernek számító Kiss az utóbbi napokban nyíltan a Puskás–Urbányi duó támogatójaként lépett fel a közösségi médiában.

Radnai a 444-nek azt mondta: nem állt szándékában bárkit támogatni, nem horgászik, és a találkozó nem szakpolitikai kérdésekről szólt, hanem arról, hogyan lehet a lakossági visszajelzéseket jobban beépíteni a döntéshozatalba.

A főigazgatói poszt megszerzése körül is komoly feszültség alakult ki. Május elején előbb 38 választmányi tag kérte Szűcs lemondását, majd néhány nappal később ez már az 50 főt is elérte. A tiltakozás ellenére Szűcs május 12-én pályázatot írt ki a főigazgatói pozícióra, és a hónap végén kineveztette Urbányit.

Több érintett szerint a kinevezés jogszerűsége kérdéses volt. A 444 információi szerint Szűcs már a lemondása bejelentése után írta alá a kinevezést, Urbányi pedig a pozíció elfoglalásakor nem volt horgászegyesületi tag, ami elvileg feltétel.

A Nyugat-magyarországi, Vas megyei horgászok körében Puskást sokan a Fideszhez kötik. Ennek több oka is van: 2024-ben ő is aláírta azt a nyílt levelet, amelyben Lenkai Nórát javasolták a Fidesz szombathelyi polgármesterjelöltjének (egy évvel később aztán Horgászatért Érdemérmet kapott Nagy István agrárminisztertől), 2026 januárjában pedig részt vett az I. Pinka Menti Böllérnapon, amely valójában azok közé a közpénzből megtámogatott fideszes kampányesemények közé tartozott, amik az úgynevezett NKA-botrány középppontjában állnak. Ez a vérbeli kampánybuli is kapott ugyanis kultúratámogatásra szánt pénzt a Nemzeti Kulturális Alaptól.

Elnököt választanak a horgászok, közben áll a bál
Nyugat.hu

A gasztronómiai bulin a következő, Szombathely közelében fekvő települések csapatai indultak: Balogunyom, Bucsu, Dozmat, Felsőcsatár, Horvátlövő, Narda, Nárai, Pornóapáti, Sé, Torony és Vaskeresztes. Plusz kakukktojásnak a pecásoké. Ez a 11 település alkotja Szombathellyel együtt a Vas 01-es választókerületet. És ki volt az egész fővédnöke? Vámos Zoltán, a Fidesz jelöltje. Igaz, hiába támogatták jelenlétükkel a pecás haverok a böllérnapon, végül simán kikapott a tiszás Rápli Róberttől.

Friss fejlemények a választás napján

A 444-nek több, belső ügyeket jól ismerő forrás is azt mondta: a helyzet nem írható le egyszerű fideszes–nem fideszes törésvonalként. Egyikük szerint Puskást azért jelölte ki átmeneti vezetőnek Szűcs, mert a választmányi tagok – akik ekkor már nyíltan szembefordultak vele – erre kényszerítették. A forrás szerint Udvari valóban vállalta a konfliktusokat Szűccsel, de Puskás is, ezért támogatta több területi szövetség az ő átmeneti megbízását.

Puskás lett az elnök

A 444 információi szerint Puskás Norbert lett a MOHOSZ új elnöke. A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke 48:20-ra megnyerte a választmány szavazását Udvari Zsolttal, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség ügyvezető igazgatójával szemben.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet