Amikor egyeztettük a beszélgetést, azt mondta, január 6-án, hétfőn kezdi a munkát az új helyén. Hol is?
Németországban lakunk, a luxemburgi határ mellett. Egy ismert, nagy világcég szolgáltatóközpontjában fogok dolgozni Luxemburgban, ott leszek kockázatelemző angol és német nyelven. Alapvetően azokat a cégeket kell vizsgálnom, amelyek kapcsolatban vannak a vállalattal. 2022-ben, amikor kiestem a parlamentből, először három hónapig munkanélküli segélyen voltam, mire nagy nehezen el tudtam helyezkedni.
Magyarországon is egy szolgáltatóközpontnál voltam, költségeket kellett ellenőriznem – szintén német és angol nyelvet használva. Otthonról dolgoztam, havonta egyszer kellett Budapestre mennem a központba. Most be kell majd járnom.
Korábban azt mondta, a politikai szerepvállalása miatt nagyon nehéz elhelyezkednie, sorra dobták vissza a jelentkezéseit. Valóban így van?
A mai Magyarországon igen. Egy barátom, Molnár Robi egy ciklus után, 2002-ben esett ki a parlamentből, később azt mondta, abban a helyzetben sem volt egyszerű, de aztán polgármester lett a falujában. Viszont nem hiszem, hogy akkor lettek volna olyan félelmek, fékek, mint most. Például, hogy a szociálpolitikus és szociális munkás feleségemet azért nem veszik fel egy munkahelyre, mert én vagyok a férje.
Ezt kimondták? Hogy a férje miatt nem veszik fel?
Persze nem mondták ki, de voltak elég egyértelmű helyzetek. Még képviselő voltam, amikor adódott egy nagyon jó lehetősége a feleségemnek az egyik állami intézménynél, már azt is közölték, hogy felveszik, aztán egy héttel a munkakezdés előtt jelezték, hogy mégsem töltik be azt a pozíciót. Az Országgyűlésből kikerülve nekem is volt olyan tapasztalatom, hogy vagy nem akartak a politikai szerepvállalásom miatt felvenni, vagy féltek, hogy ha felvesznek, akkor annak negatív következményei lesznek.
...nem volt könnyű időszak...
Nem volt egy könnyű időszak, de aztán végül a nyelvtudásomra alapozva sikerült elhelyezkednem, jó volt a csapat is, kiváló munkatársakkal dolgoztam együtt, szép és emlékezetes két év volt, de anyagilag azért más lehetőségek voltak, mint most itt.
Az állami, önkormányzati szférában is próbálkozott?
Ott nem, egyértelmű volt számomra, hogy oda biztosan nem vennének fel. Maximum azoknak jut lehetőség, akik az ellenzéki politizálás után beadták a derekukat és átálltak a másik oldalra. Amikor kiléptem a Jobbikból, nálam is próbálkoztak, hogy álljak át a „sötét” oldalra, de ettől elzárkóztam.
Aki tartja magát, az nem fog labdába rúgni. Legfeljebb akkor, ha bejelenti, hogy teljesen visszavonul, de még akkor is kétséges a dolog.
Volt, aki figyelmeztette, hogy mi vár önre, ha folytatja az ellenzéki politizálást?
Senki nem mondta ki, de sajnos az egész légkörön lehet ezt érezni. Mondok egy példát: nyitottunk egy kávézót Szentgotthárdon, ami rövid ideig működött. Volt egy pályázati lehetőség, alkalmazott foglalkoztatására – pályáztunk. Aztán mindenki nyert, csak mi nem, nagyon egyértelmű volt a helyzet. Persze nem írták, hogy azért nem kapjuk meg a támogatást, mert ellenzéki országgyűlési képviselő voltam, de amikor mások több pozícióra is nyernek támogatást, mi meg egyre sem, azért az egyértelmű.
Ismer olyan volt ellenzéki politikusokat, akik hasonlóan jártak?
Főként egykori jobbikosokkal tartom a kapcsolatot, vannak, akik a politika közelében maradtak, olyanok is, akiknek, ha nem is könnyen, de sikerült elhelyezkedniük, és van, aki ugyanúgy, mint én, külföldre költözött. Az biztos, hogy aki nagyon egyértelműen véleményt nyilvánított a rendszerrel szemben, annak nehéz volt elhelyezkednie. Esetleg egy-két kivétel akad, például ellenzéki vezetésű városokban, ott talán kicsit más a helyzet.
A NER ilyen mélységben beépült az emberek gondolkodásába?
Sajnos igen, ez a rendszer teljesen, és tényleg a szolgalelkű gondolkodás jellemző nagyon sok szinten. Van egy réteg, amelyik jól járt a NER kiépülésével és pozícióban van – sok esetben a szükséges képzettségek, képességek nélkül. Ők azok, aki kiszolgálják a rendszert. Illetve vannak, akiknek megvannak a jó képességeik akár az állami és önkormányzati szférában is, de nem nagyon mernek ugrálni. Sajnos teljesen megértem azokat, akik félnek kinyilvánítani a véleményüket.
Azért vannak kivételek, az én előző munkahelyem is oda tartozik. Teljesen korrektek voltak, igaz, nem magyar tulajdonú, hanem multinacionális cég volt. Hálás vagyok nekik, komoly tapasztalatokat szereztem ott.
De ezen kívül milyen okai voltak a kiköltözésüknek?
Ha szeretnénk bővíteni a családot, megalapozni a jövőnket, akkor az otthoninál sokkal biztosabb, nagyobb jövedelemmel bíró állásra van szükség. Sajnáltam otthagyni az előző munkahelyemet, de itt azért másként néznek ki a dolgok. A benzin Luxemburgban olcsóbb, mint Magyarországon, a tömegközlekedés pedig ingyenes itt a „hanyatló Nyugaton”. A boltokban sok minden olcsóbb, mint otthon, a fizetéshez mérve meg pláne.
...elég kilátástalan az otthoni helyzet...
A másik ok politikai. Úgy vélem, elég kilátástalan az otthoni helyzet, nem látom a lelki szemeim előtt, hogy 2026-ban változás lesz. Lehet, hogy nem lesz kétharmada a Fidesznek, de nem hiszem, hogy kormányváltás lesz, annyira kiépült a rendszer. Sokan bizakodnak, nem akarom letörni a lelkesedésüket, de eléggé negatívan látom az otthoni politikai helyzetet.
Mi a véleménye Magyar Péterről és pártjáról?
Én mindig is a jobboldalon politizáltam – nyilván, ahogyan világot láttam, nyelveket tanultam, változtak a nézeteim, úgy gondolom, hogy jó irányba, politikusként egyértelműen európai, jobbközép vonalat vittem. Ezért én is úgy gondolom, hogy jó lenne jobbközépről elérni a változást, de úgy, hogy egy normális, demokratikus országban élhessünk.
A Tisza Párttal és Magyar Péterrel kapcsolatban vannak fenntartásaim: Magyar nagyon sokáig a Fideszben volt, a stílusa és annak egyes elemei nem feltétlenül állnak közel hozzám. Ugyanakkor azt is látom, hogy nagyon sokan támogatják, és le a kalappal előttük, mert próbálnak valamit tenni – bízom benne, hogy lesz is eredménye.
Azzal viszont semmiképpen nem értek egyet, hogy teljesen elzárkózik azoktól, akik már régebben benne vannak a politikában. Azt megértem, hogy balról zár, ez szerintem stratégiailag is egy jó lépés, de azért vannak értékes emberek a régebbi politikusok között is, nem hiszem, hogy ők ne lehetnének részei a változásnak. Persze, aki harminc éve ott van, az nem baj, ha már nem lesz ott.
Vannak olyan egyéni körzetek, ahol 2022-ben az ellenzék győzött, ezekben is saját jelöltet akar indítani a Tisza? Én ettől félek, mert az ilyen körzetekben nevető harmadikként a Fidesz jelöltje fog győzni, ha nem születik valamilyen megegyezés. Az egyetlen nyerhető Vas megyei választókerületben, Szombathelyen is nehéz lesz, mert nem hiszem, hogy egy az egy ellen indul majd a Fidesz és az ellenzék. Főként ezért gondolom, hogy nem feltétlenül várható változás 2026-ban. Ám ne legyen igazam!
De van olyan vélemény is, hogy teljesen mindegy, csak valaki váltsa már le a Fideszt. Egyetért ezzel?
Részben igen, részben nem. Azt nehezen tudom elképzelni, hogy a mostani rendszernél rosszabb lehet, ennél tényleg bárki jobb lenne. Magyar Péter pártja azért mégiscsak EU-barát vonalat képvisel, támogatja őket az Európai Néppárt is. Ez mindenképpen pozitívum. Ám az azért nem mindegy, hogy hosszú távon ki fogja vezetni az országot, mert néhány év nem lesz elég a demokrácia újraépítéséhez.
Azt el tudnám képzelni, hogy ha sikerül leváltani a Fideszt, akkor utána viszonylag gyorsan lenne egy új választás, ahol sokkal több párt indulhatna, és valódi koalíciós kormány alakulna, mint a normálisabb országokban.
Hogyan alakulhat a többi párt sorsa?
Tényleg a kétpártrendszer irányába halad a történet, a legtöbb párt valóban el fog tűnni a süllyesztőben. A tavalyi európai parlamenti választás elég komoly vízválasztó volt, ha nem most lett volna ez a szavazás, teljesen másként nézne ki a magyarországi pártstruktúra. Szerintem egyébként nem baj, ha a legtöbb párt eltűnik, mert túl pozitív dolgok nem történtek a részükről.
Sőt, van olyan párt, amelyik már szinte teljesen befeküdt a Fidesznek, elsősorban az LMP-re gondolok, illetve egyes baloldali pártok bizonyos politikusai szintén így voltak ezzel. Kell egy átrendeződés, hogy megjelenjenek az új erők. Volt pártomnál, a Jobbiknál sem látok érdemi támogatottságot.
...a Mi Hazánkat én nem sorolnám az ellenzékiek közé...
Egyértelmű, hogy a 2026-os választás arról szól majd, hogy a Fidesz vagy a Tisza. Akinek egyik sem kell, azoknak ott a Kutyapárt, a DK-nak is van némi bázisa, a Mi Hazánkat én nem sorolnám az ellenzékiek közé, de nekik is van támogatottságuk. Szerintem mindenkit megtépázott a Tisza, minden párttól vitt el támogatókat, a jobbközép pártoktól – köztük a Mindenki Magyarországa Néppárttól, amelynek tagja vagyok – meg pláne. Hosszabb távon az lenne a jó, ha lennének jobboldali, baloldali, centrista, liberális és zöld pártok, és egyik párt sem juthatna hatalomra egyedül.
12 évig volt főállású politikus. Milyen érzés volt ebből kiszállni?
Jó kérdés. Amikor végeztem a Corvinuson politológus-közgazdászként, el akartam helyezkedni ebben a szakmában. Aztán jött egy lehetőség, Balczó Zoltán EP-képviselő mellett voltam belföldi asszisztens, majd nagyon fiatalon, 24 éves bejutottam az Országgyűlésbe – ahogy annak idején Széll Kálmán is. Eredetileg nem így terveztem, az első években szívesen dolgoztam volna a szakmámban.
Valóban 12 évig voltam képviselő, amikor 2022-ben kipottyantam a parlamentből, az nagy változás volt. A ciklus vége felé készültünk rá, azért látszott, hogy kormányváltás nem lesz, a listán rajta sem voltam – ezt különösebben nem is bántam. Azért az a 12 év komoly időszak volt, hálás vagyok, hogy a részese lehettem.
Ha valaki rákeres például a Szentgotthárd szóra vagy más, a körmendi választókerület érintő témákra (pl. körmendi kórház, aprófalvak) a parlament.hu-n, nagyon sok találatot fog látni velem összefüggésben. Eredményeket is tudtam elérni: a szentgotthárdi barokk templom felújításától kezdve a Felsőszölnök-Kétvölgy összekötő úton át a COVID alatti határnyitás kérdéséig – ezekre büszke vagyok.
...egyáltalán nem bánom, hogy a nagypolitikából kiszakadtam...
Másik oldalról viszont bőven van benne pozitívum, hogy a nehézségek ellenére piaci körülmények között elhelyezkedtem, új környezetbe kerültem. Ezek erősítettek is, formálták a szemléletemet is, azt hiszem, további értékekkel gazdagodtam. Valamilyen szinten tehát kimondottan örülök neki, hogy így alakult, azt pedig egyáltalán nem bánom, hogy a nagypolitikából kiszakadtam.
Még rosszabb lett a hangnem, kiüresedett a parlament, ezek alapvetően nem hiányoznak. A szakpolitikai munkát sajnálom, sokat jártam külföldre, az Európai Ügyek Bizottságában – amelynek végig tagja, 6 évig pedig alelnöke voltam – értelmes, szakpolitikai ügyekről is lehetett beszélni. De a magyar közéletet most nem az értelmes párbeszédek jellemzik.
Teljesen távozik a politikából?
Nyilván a Közösen Vas Megyéért Egyesületet (Követ) visszük tovább, Szentgotthárdon is van egy egyesületünk, a Közösen Szentgotthárdért (KÖSZ), ahonnan egy jelöltünk, Bartakovics Andrea ismét bejutott a képviselő-testületbe. Én 25 százalékot kaptam polgármesterjelöltként. Sajnos az történt, hogy a mostani fideszes polgármester mellett elindult még egy fideszes jelölt függetlenként, így aztán megoszlottak a szavazatok. Mindezzel együtt azt mondom, meg kellett próbálni, viszont talán jobb is, hogy így alakult.
Kellett a változás. Most itt vagyunk, közben azért járunk haza, a megyei közgyűlési munkám kapcsán még egyeztetünk az egyesülettel. Amíg tisztességesen el tudom látni az ottani teendőket, addig szeretném csinálni, de a ciklust semmiképpen nem vinném végig, hiszen Rába Kálmán egyébként is tapasztalt megyei politikus, a lista 2. helyén pedig ő szerepelt. Ha azt látom, hogy nem tudom teljesen ellátni a feladatokat, akkor átadom neki a listás mandátumomat – erről már beszéltünk. Varga Márkot emelném még ki, aki nagyon fiatalon jutott be a jánosházi testületbe – megérdemelten, komoly munka eredményeként.
...legalább 5-10 éves folyamat lesz, amíg kialakul a normális jogállam...
Az országos politikától távolabb lépek – igaz, a politikában soha ne mondd, hogy soha, de szinte biztosra mondom, hogy 2026-ban nem indulok az országgyűlési választáson. Azt nem zárom ki, hogy később, ha végre újra demokrácia lesz Magyarországon, megint vállalok szerepet országos szinten. Ám még ha sikerül is leváltani a Fideszt, akkor is legalább 5-10 éves folyamat lesz, amíg kialakul a normális jogállam.
Közben ugye a doktorimat is csinálom, pont a Vas vármegyei határmenti ingázófalvakról. A dolgozatot már leadtam belső védésre, és ha minden jól megy, akkor idén nyár elején vagy végén a nagy védés is meglehet, úgyhogy egész jól haladok ezzel is. Azért is érdekes ez a téma, mert Németországnak ezen a részén, ahol lakunk, szintén jellemző az ingázás, innen a németek (és mások is) járnak Luxemburgba dolgozni, mert ott fizetésben még jobb a helyzet.
Milyen hosszú időre terveznek külföldön?
Ezt ebben a pillanatban nem tudom megmondani, egy pár évig biztosan maradunk. Szeretem Magyarországot, büszke vagyok a magyarságomra, de a kormányra és annak működésére, valamint a kialakult állapotokra finoman szólva sem. Ha valódi változás lesz, akkor örömmel megyünk haza, de ez biztosan beletelik még pár évbe.