A Nyugat-magyarországi Egyetem bölcsészkarán működik a Berzsenyi Rádió , már kilenc éve. (A rádió története alul, keretes írásunkban olvasható.) Itt szerezhettek gyakorlati tapasztalatokat a kommunikáció szakos hallgatók, de a főiskola, majd egyetem saját médiumaként is működött.
Az új médiatörvény írta át a dolgokat
A rádió engedélye eredetileg ez év november 16-ig volt érvényes, de az új médiatörvény alaposan átírta a dolgokat. A rádió ugyanis közösségi médiaszolgáltatónak számít, aminek az új törvény szerint naponta legalább négyórás műsort kell adnia.
A rádió ezt nem tudta teljesíteni, egyrészt azért, mert elsősorban képzési célokat szolgált, másrészt egyetemi jellege miatt hétvégéken és iskolai szünetekben nem készített és sugárzott műsorokat.
A rádió még tavaly júniusban kérte a szerződés átalakítását az új törvénynek megfelelően, de a médiahatóság ezt elutasította, február 7-én aztán megszüntette a használt frekvencia (98,8 MHz) használati jogát.
Segítenek a civilek
A rádió így nem tud adást sugározni, és online sem működhet tovább. Velics Gabriella főszerkesztő arról tájékoztatott, hogy az egyetem egyetértésével továbbra is működik a rádió, és megmarad képzési helynek. A műsorok továbbra is készülnek az eddig megszokott rendben, és azokat 30 perces részekben felteszik a rádió honlapjára, a Műsoraink menüpont alá.
A főszerkesztő azt is közölte, hogy a Szabad Rádiók Magyarországi Szervezete is segíti a Berzsenyi Rádió megmaradását, eddig a szervezet négy tagrádiója, köztük a budapesti Civil Rádió jelezte, hogy szeretnék átvenni és sugározni a Szombathelyen készített műsorokat, jelenleg az egyeztetések zajlanak.
A Berzsenyi Rádió története
(A rádió honlapjáról)
A Berzsenyi Rádió ötlete 2003 tavaszán született meg a Berzsenyi Dániel Főiskola Művelődéstudományi és Kommunikáció Tanszéken, amikor is nagyon rövid idő alatt, (kb. három nap) kellett egy elfogadható pályázatot megírni, és a hozzá szükséges tíznél több különböző nyilatkozatot, okiratot és a bankigazolást beszerezni.
A pályázatot sikerült időre elkészíteni, de a beadási határidőt egy órával lekéstük, így első körben nem nyertünk indulási jogot. A nyár nem telt tétlenül, főiskola révén, ekkor lehetett nagyobb építkezéssel járó munkákat végezni, így a stúdió felépítését szakemberekre bízva, egy addig tanteremként funkcionáló helyiséget alakítottak át.
Szeptember 1-én újra beadtuk a pályázatot, amelyet aztán 2003. december 18-án nyertesnek nyilvánítottak.
A tanszék hallgatói már az első perctől tudtak a rádió indítási tervünkről, lelkesen műsorötletekkel bombázták a három tanárt, aki a rádió előkészítését végezte; az új stúdióban a félév elejétől elindultak a próbaadások, a hallgatók tervezgették és gyakorolták rádiós szerepüket.
Rádióstúdió avatása: 2003. október 1-én.
2004. október 20-ra készült el a frekvenciaterv. Türelmetlen telefonhívásainkra azt a tájékoztatást kaptuk, hogy azért ilyen későn, mivel közel van az osztrák határhoz, és a frekvencia beméréssel voltak gondok.
2004. november 15-én írta alá a műsorszolgáltatási szerződést Kovács György az ORTT elnöke és Prof. Dr. Gadányi Károly a BDF rektora.
2004. december 13-án kértük a Nemzeti Hírközlési Hatóság Frekvenciaengedélyezési Osztályától a frekvenciakijelölési határozat kiadását.
Ezt 2005. január 10-én kaptuk meg. Az antenna telepítése február 2-án sikeresen megtörtént, az antennát szerelő cég átadta a Telepítési Nyilatkozatot és a Nem harmonizált frekvenciát használó rádió-berendezés nyilvántartásba vételéről szóló határozatot.
A fenti két hivatalos irattal 2005. február 3-én rádióengedély kérelmet adtunk be a Nemzeti Hírközlési Hatóság Hivatala Frekvencia Engedélyezési Osztályához.
A rádióengedélyt 2005. február 18-i keltezéssel kaptuk meg. Így a Berzsenyi Rádió a 98.8 MHz-en a műsorszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint 2007. november 15-ig ezen engedéllyel üzemelhet.
2005. március 24-i levelükben az ORTT Műsorszolgáltatási Igazgatóság felé bejelentettük, hogy: 2005. április 5-én a Berzsenyi Dániel Főiskolán működő rádió megkezdi hivatalos sugárzását.
2005. május 4-én sajtótájékoztatón mutattuk a be a rádiót, és e naptól kezdve a rádió adásai élőben hallhatók az Interneten is: www.berzsenyiradio.hu
Induláskor hetente két napon – kedden és szerdán – 16-19 óráig voltunk hallhatóak, egy év elmúltával már csütörtökön 16-19 óráig is volt élő adás az FM 98.8 MHz-n.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!