Az egész Ipkovich család megkönnyezte a kilenc éves németjuhász, Linda elvesztését. Dr. Ipkovich György rendszeresen sétáltatta Oladban a kutyáját. Korábban több helyen is elmondta, hogy mennyire megnyugtatják, kikapcsolják ezek a séták. Idős berni pásztora két éve pusztult el, Linda azonban még csak felnőtt korban volt, élhetett volna. Az állat pusztulását csigák ellen utcára kitett metaldehid tartalmú méreg okozta. A volt szombathelyi polgármester, aki jelenleg országgyűlési képviselő, azt hallotta, nem az ő kutyája evett egyedül a méregből, a környéken több kutya is elpusztult. Ez az eset is felhívja a figyelmet arra, mennyire felelőtlenül bánnak néhányan a mérgekkel.
Nincs ellenszer
-
A metaldehidre nincs ellenszer, a felvett méreg mennyiségétől függ a mérgezés kimenetele. Otthon a gazda semmit nem tud tenni. Az állatorvos görcsoldókkal és infúzióval próbálhatja megmenteni a kutya életét. Az ebek sokszor már menthetetlenül érkeznek, de azért sikertörténetek is akadnak
– válaszolt megkeresésünkre dr. Varju Gábor, a Non-Stop Állatkórház állatorvosa. -A méreg elfogyasztása után a kutyák idegrendszeri tüneteket produkálnak, görcsös összerándulások jelentkeznek náluk. Amíg a patkánymérget evett, súlyos belső vérzésekkel érkező kutyák a végső fázisban is jól gyógyíthatók, addig a csigamérget evő kutyáknál sokkal kisebb az életben maradás esélye, mert erre nincs ellenméreg.
Az állatorvos szerint a legtöbb esetben nem szándékos mérgezés, hanem figyelmetlenség, vagy gondatlanság vezet a kedvencek pusztulásához. Sokan nem veszik komolyan a mérgekre írt figyelmeztetéseket és eszükbe sem jut, hogy a meggondolatlanul kihelyezett méreg más állatokra, vagy éppen az emberre is veszélyes lehet. A csigák elpusztítására használt granulátum a kutyáknak is csábító szagú, így séta közben boldogan eszik fel azt a földről. Hasonló a patkányméreg és a fagyálló folyadék is, ami édeskés illatával csábítja a nassolni akaró ebeket. Van, amikor a gazdák mérgezik meg kedvenceiket, ilyen például a kutyákra kifejlesztett kullancs és bolhariasztó csepp, ami a macskáknál mérgezési tüneteket okoz.
Az Állatkórházban a napokban nem kellett ellátni csigamérget evett kutyát és erről számoltak be a Vízöntő utcai Állatorvosi Ambulancián is.
-
A csigamérget evett kutya a mérgezés rapid lefolyása miatt sokszor nem kerül állatorvos elé, mert elpusztul, mire beérnének vele. A mérgezés tünete, a sűrű összerándulás jellegzetes, aki egyszer látott ilyet, az többet nem felejti. A kutya ilyenkor már félig öntudatlan állapotban van, ezért előfordul, hogy nem is nyüszít, csak fekszik és rángatózik,a gazda pedig így későn veszi észre, hogy nagy a baj. Januárban volt utoljára ilyen kutyánk, ő szerencsére meggyógyult. Ott a gazda tartotta olyan helyen a mérget, ahol az állat hozzáfért
– tudtuk meg az Ambulancia orvosától.Vannak alternatívák
Sokan kényelmi szempontból választják a mérget a kiskertekben és az utcákon is a vélt, vagy valós kártevők ellen. Minden évben előfordul olyan hobbikertész, aki magát, vagy családját, ismerőseit is megmérgezi a nem szakszerűen használt mérgekkel. Az utcai méregelhelyezés viszont már büntetőjogi kategória is lehet, amennyiben sikerül bizonyítani, ki helyezte ki a mérget közterületre. A csigákhoz visszatérve: számos olyan módszer ismert, aminek segítségével emberre és állatra veszélyes mérgek nélkül is távol tarthatók, vagy megölhetők a nem kívánatos puhatestűek. Nemrégiben mi is beszámoltunk egy szerkezetről Sokkolni kell a csigákat 2012. May 06. 14:55 , de 10 másodperc kereséssel egy hosszú listát is találtunk, amit ide kattintva Olvasóink is átböngészhetnek.
Ezek használata segít elkerülni az olyan eseteket, mint ami cikkünk elején olvasható. Sok családban a kutya is családtagnak számít, így a hűséges társ elvesztése komoly lelki traumát okoz.