A kertészkedők munkáját teszik tönkre, és az életüket keserítik meg a meztelen csigák. Többféle védekezési módszert is kitaláltak már, változó hatékonysággal. Három éve próbálta ki a szentgotthárdi Virányi Balázs a csigasokkolós módszert. Mint kiderült, az elektromos csigasokkoló a balkonládáktól a több száz négyzetméteres konyhakertig hatékony a nagy zabálók elleni védekezésben.
Mérgezés helyett
A találmány kifejezés egy kicsit talán túlzás, de nem találkoztam még ezzel a védekezési megoldással. Néhány évvel ezelőtt elleptek bennünket is a meztelen csigák. A tömeges és folyamatos támadás miatt nem sok értelmét láttam a napi többszöri csigaszedegetésnek, aprításnak, sózásnak, mérgezésnek. Jobb ötletnek tűnt távol tartani a puhatestűeket a kiskerttől
- mondta Virányi Balázs.S hogy miből is áll a sokkolás módszere? A meztelen csigák nyálkásak, ezért jól vezetik az elektromos áramot. Idegrendszerük nagyon érzékeny, az emberek számára veszélytelen áramerősségre is összehúzódással reagálnak. Így aztán kis kézügyességgel az
idegeikre lehet menni
. Ehhez kell egy 12-15 centiméteresfal
, amivel körbe lehet venni a védendő területet. Fontos, hogy a csigák ezen felfelé másszanak, ne tudják kikerülni.Anyaga sokféle lehet, csak fém nem. Érdemes kerti betonszegéllyel tartós megoldást kialakítani. Az elkészült keret külső oldalán, a talajtól legalább 8 cm magasságban körbe kell feszíteni egy dróthurkot, majd e fölött 2 centivel párhuzamosan még egyet. Erre a célra jól bevált a 0,8 mm átmérőjű vasbolti horganyozott kötöző drót, körülbelül 50 forintnyi költséggel. Rögzítésük megoldható apró szeggel, tűzőgéppel, betonszegély esetén a sarok élekbe vágott hornyok segítségével. Szükség van még egy használt, biztonsági transzformátoros vagy elektronikus, kettős szigetelt (két egymásba rajzolt négyzet) mobiltelefon töltőre, és egy megfelelő teljesítményű izzóra.
Technikai tudnivalók
Az izzó feszültsége a töltőn feltüntetett kimenő (output) feszültséggel legyen azonos, teljesítménye pedig legyen a töltő teljesítményének a fele. A telefontöltő kábelének gyengeáramú (telefon felőli) végén található csatlakozót kell levágni, a kábel végéről pedig lefejteni a külső burkolatot. Ekkor rendszerint egy szigetelt dróttal és a köré font fém harisnyával lehet találkozni. A kettő közül bármelyik ágba be lehet kötni a kis izzó egyik lábát. Ez lesz a zárlatvédelem, és egyben a működőképesség ellenőrzésének eszköze.
A mobiltelefon-töltők csak fedett helyen, belső térben használhatók. Nem kell kivinni a kertbe a 230 voltos hosszabbítót! Ezért az izzó másik lábát, és a töltőkábel szabadon maradt ágát egy szigetelt, két erű vezetékkel kell meghosszabbítani a kertben található dróthurkokig. Az egyik ágat az alsó, a másik ágat a felső hurokhoz kell kötni. A törpefeszültségű szigetelt kábelt a talajba fektetett olcsó műanyag csőben áthúzva meg lehet előzni a fűnyírós kábelátvágást. Ezt követően szemre kell vételezni az elkészült berendezést.
Száz forint egy szezonban
A két dróthurok üzemszerűen nem érhet össze. Be kell dugni a belsőtérben elhelyezett konnektorba a telefontöltőt, és szeptember végéig így is lehet hagyni. Megfelelő szerelés esetén az izzó csak akkor világíthat, ha a működőképesség ellenőrzéseként a két dróthurkot - például egy szeggel - rövid időre összekötik. Kész az elektronikus csigavédelmi rendszer. Nincsen más tennivaló, mint naponta szemrevételezni a keret, a dróthurkok épségét, kihúzni a keret mellett növő gyomokat, és időnként a szeges módszerrel ellenőrizni az áramkör üzemképességét.
Tapasztalataim szerint a teljes szezonban száz forintos nagyságrendű üzemeltetési költség várható. Ha nincsen 230 voltos hálózat, akkor 6 vagy 12 voltos zselés kisakkumulátorral is üzemeltethető a szerkezet, napelemes töltéssel is. Ebben az esetben is be kell kötni az áramforrásnál a zárlatvédő izzót. Örülök annak, ha a kertészkedőnek segítséget nyújt a módszerem alkalmazása. Használják bátran, barkácsoljanak, gondolkodjanak, igazítsák a saját adottságaikhoz. Amúgy a szerkezet mintapéldánya a Pannon Kapu Kulturális Egyesületnél a színház épületében tekinthető meg
– mondta az ötletgazda.