
Az unoka egy, a napjainkban játszódó, szokatlan bosszútörténet. Főhőse Rudi, a szelíd, illedelmes irodista fiú, aki miután imádott nagypapája egy lelketlen telefonos csalás áldozata lesz, elhatározza, hogy saját maga szolgáltat igazságot.
A nagypapa szerepét Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapítója és egykori igazgatója játssza, így érthető volt a fokozott kíváncsiságunk.
Az alkotókat Budapesten egy közönségtalálkozó előtt értük utol telefonon.
„Az unokázós csalás néven ismert bűncselekmény akkor került a figyelmem középpontjába, mikor a valóságban is megtörtént a családomon belül” – mondta Deák Kristóf rendező.
Néhány évvel ezelőtt nagyszüleit is felhívták, akik bedőltek az ügyes lélektani manipulációnak; hiszen ki nem szeretne segíteni bármi áron, ha azt hallja, hogy egyik szerette élet és halál között van.
„Még a 90 éves, a második világháborút is átélt nagypapám is áldozata lett ennek a pitiáner kegyetlenségnek”
– közölte a rendező.„Amikor ilyen történik szeretteinkkel, mindannyian szeretnénk egyszer jó odacsapni, fantáziálunk a bosszúról, eljátszunk a gondolattal, hogy mi lenne, ha … „ – tette hozzá.
A film ugyanezt teszi.
Érdeklődésünkre Deák Kristóf elmondta: a film többféle zsánert (fekete komédia, dráma, thriller stb.) olvaszt magába, amelyeket éppen a történetvezetés kíván, de ennél fontosabb az az érzelmi hullámvasút, amin a film keresztülviszi a nézőt.
Jordán Tamástól azt kérdeztük, hogy hogyan kell értelmeznünk azt, hogy őt, az ország egyik legismertebb színészét castinggal választották ki a nagypapa szerepére, amire azt a választ kaptunk, hogy ez a gyakorlat ma már Magyarországon is kötelezőnek számít.
Ő maga már egy évvel a forgatás előtt tudta, hogy Deák Kristóf szeretné őt egy szerepre, de az csak a casting során derül ki, hogy egy színész tényleg minden szempontból megfelel és illeszkedik a produkció egészéhez.
Jordán fontosnak tartotta azt is hangsúlyozni, hogy a film és az azzal járó munka segített neki feldolgoznia a Szombathelytől való elválását, ami „lelkileg nagyon nehéz volt” .
„Nagy öröm és boldogság volt egy Oscar-díjas rendezővel dolgozni, és mi most mindannyian nagyon kíváncsiak vagyunk a közönség véleményére” – tette hozzá a színművész.
Blahó Gergő élete első filmfőszerepét játssza, ezért fontos volt számára, hogy az alkotótársakkal még a forgatás előtt nagyon sokat foglalkoztak az unoka karakterével, akit ő alakít a vásznon.
Úgy nyilatkozott lapunknak, hogy nem generációs filmet készítettek, az általánosabb érvényű igazságokat keresték a tehetetlenségről, az önbíráskodásról és a kisemberek hőssé válásának a lehetőségéről.
A filmet már Szombathelyen is vetítik, közönségtalálkozó is lesz január 13-án a Cinema Cityben lesz.