A kormány hatalmas összegű támogatásokkal segítette a debreceni gyárépítést. A beruházás kormányzati arca a kezdetektől Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt. A Direkt36 most kiderítette, hogy a munkálatokban részt vett egy olyan cég is, amely pár éve került a külügyminiszter régi barátja és korábbi munkatársa, Benkő Szilárd tulajdonába.
Szijjártó Péter külügyminiszter 2018-ban jelentette be, hogy a BMW Debrecen mellett fogja felépíteni új gyárát. A miniszter elmondta, hogy a döntést 14 hónapnyi tárgyalássorozat előzte meg, és ő személyesen is több alkalommal tárgyalt az autógyár igazgatóságának tagjaival.
A kormánynak már a kezdetektől különösen fontos volt ez a beruházás, jelentős vállalásokat tettek annak érdekében, hogy a német cégóriásnak megérje Magyarországra jönni. Az autógyár építéséhez 12,3 milliárd forintot, a BMW-t kiszolgáló akkumulátorgyárra pedig további 14 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást biztosított a magyar költségvetés. Ezen túl a környék infrastruktúrájának fejlesztésekre is százmilliárdos nagyságrendben költött a kormány.
A beruházásból a legismertebb kormányközeli üzletemberek cégei profitáltak, Garancsi István Market Zrt. nevű cége 22 milliárd forintért kapott tereprendezési és vízelvezetési munkálatokat, Szijj László vállalata, a Duna Aszfalt Zrt. 8,6 milliárdos útépítési részfeladatot kapott, Mészáros Lőrinc V-Híd Zrt. nevű cége pedig több vasútépítési projektet nyert el az államtól.
A Szijjártó Péterhez szorosan kötődő üzletember, Benkő Szilárd Verbau Kft. nevű cége a gyár építésében és egy ahhoz kapcsolódó vasútfejlesztési projektben is részt vett.
A vállalat a közösségi médiában jelentette be, hogy egy 95 ezer négyzetméteres betonozási feladattal részt vesznek a Debrecen és Füzesabony közötti vasútvonal fejlesztésében, és azt is itt adták hírül, hogy a cég 36 ezer négyzetméternyi ipari padlót készít az épülő BMW-gyárhoz.
Ezeknek a feladatoknak a részletei nem érhetőek el nyilvános közbeszerzési adatbázisokból, de a Direkt36-nak egy név nélkül nyilatkozó, a piaci árakat ismerő forrás szerint egy ekkora vasútfejlesztési projekt piaci áron nagyjából 1,4-1,5 milliárd forintba, míg az ipari padlózási projekt hozzávetőlegesen 700-800 millió forintba kerül.
Benkő Szilárd 2022-ben azután vásárolta meg a Verbau Kft-t, hogy a cég elnyert egy milliárdos állami támogatással épülő, kecskeméti gyárépítési megbízást.
A Verbau éves árbevétele már Benkő érkezése előtt is stabilan 5 milliárd körül volt. Ez a szám viszont jelentősen, meredeken emelkedett az elmúlt években. 2022-ben a 13 milliárdot, 2023-ban pedig már a 22 milliárd forintot is meghaladta.
Benkő 2015 előtt a Miniszterelnökségen majd a külügyi tárcánál dolgozott, mindkét helyen Szijjártó munkatársaként, majd az üzleti életbe távozott, de ahogyan azt a Direkt36 több cikkben is feltárta, kapcsolata nem szakadt meg sem a miniszterrel, sem pedig a külüggyel. Egyik cége 2020-ban közel 300 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik háttérintézményétől, ugyanabban az évben, amikor Benkő együtt utazott Szijjártó miniszterrel a Lady MRD nevű luxusyachton.
A Direkt36 megkérdezte Benkőt a BMW-gyárhoz kapcsolódó munkálatokról és kérdéseket küldtek a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, valamint a BMW-nek is. Egyedül a BMW reagált, ők is csak annyit, hogy nem adhatnak információt.
Részletek a Direkt36 cikkében.